Her Derde Deva Adaçayı Faydaları Nelerdir?

Adaçayı faydaları anlatmakla bitmeyecek kadar olsa da belli başlı faydaları bulunmaktadır. Özellikle eski zamanlarda şifacılar tarafından çokça kullanılmış ve faydası da bu denli görülmüştür. Bu fayda o kadar yaygınlaşmıştır ki “Eğer dikmişsen adaçayını bahçeye, ne gerek var ölmeye!” sözü ile popüler olmuştur.

Özellikle kış ve sonbahar aylarında çayı demlenerek tüketilen adaçayı ortaçağda çok popülerdir. Hatta söylentiye göre herkes tarafından bahçesine ekilip çayı demlenir, adına efsaneler dahi yazılırdı. Hafif acı bir tadı ve ıtırlı bir kokusu olan bitki, sadece hastalıkların tedavisi için değil aynı zamanda yemeklere lezzet ve koku vermek için de kullanılırdı. Et yemeklerini tatlandırmak için halen kullanılmaktadır.

Gri Adaçayı Faydaları

Gri adaçayı faydaları çok fazla olmakla birlikte başlıca olanları dikkat çekmektedir. Bu çeşidine renginden dolayı bu isim verilmişitr. Adaçayı üzerinde yapılan araştırmalar sonucu yemeklerde kullanımında ve demlenerek tüketilmesiyle beyin fonksiyonlarını hızlandırdığı gözlemlenmektedir. Bu da erken yaşta çocukların zihinsel gelişimini hızlandırmaktadır. Yaşlılık dönemlerinde ise daha çok Alzheimer ve bunama gibi hastalıkların önüne geçmede işe yaramaktadır.

Adaçayı demlenerek tüketilmesi durumunda sindirim, solunum ve boşaltım sistemi için rahatlatıcı görevi görmektedir. Bu bölgelerdeki iltihaplanmayı sökerek bireyin vücudunun sağlığına kavuşmasını sağlamaktadır. Özellikle artrit, gut hastalığı ve kardiyovasküler sistem hastalığı sahipleri tarafından kullanılması tavsiye edilmektedir.

fikirsiz_her-derde-deva-adacayi-faydalari-nelerdir

Adaçayı merhem ya da tentür şeklinde vücuda sürülürse vücudu bakteri ve viral enfeksiyonlara karşı korumaktadır. Bu özelliği, adaçayı faydaları arasından eczacılık alanında en çok tercih edilme sebeplerinin başındadır. Hastalıklar genellikle vücuda ağız, burun ve deri yoluyla girdiği için adaçayı merhemi hastalıklardan korunmak açısından çok iyi olacaktır.

Adaçayı yaprakları cilt hastalıkları için kullanılmaktadır. Yaprakları deriye uygulayarak egzama, sedef hastalığı ve aknelerin önüne geçilmektedir. Ayrıca vücuttaki çil, ben ve lekelerin yumuşatılarak giderilmesini sağlamaktadır.

fikirsiz_her-derde-deva-adacayi-faydalari-nelerdir

Adaçayı içerisinde bulunan rozmarinik asit sayesinde adaçayının iltihap kurutucu özelliği bulunmaktadır. Böylelikle midede oluşabilecek iltihaplanma ve ağrılara iyi gelmektedir. Ayrıca adaçayı ishal ve gastrite karşı koruma sağlamaktadır. Adaçayı eğer fazla yemek yemişseniz ve hazımsızlık problemi çekiyorsanız üzerine bir fincan adaçayı demleyerek içip hazımsızlık probleminizden kurtulmanızı sağlamaktadır.

Adaçayı faydaları arasında çocuklar için en önemlisi kemikleri güçlendirmesidir. İçeriğinde yüksek miktarda K vitamini bulundurur ve bu vitamin her besinde bulunmamaktadır. Kemik erimesine karşı birebir etki göstermektedir. Günlük olarak bir fincan adaçayı alan bireyler günlük alması gereken K vitamini miktarının %27’sini karşılamış olmaktadır.

fikirsiz_her-derde-deva-adacayi-faydalari-nelerdir

Eğer diyabet hastalığınız varsa adaçayı karaciğerde bulunan glikozu inhibe ederek kan şekeri dalgalanmasını engellemektedir. Böylelikle Tip 2 diyabet hastalığı oluşumunun da önüne geçilmiş olmaktadır.

Ergenlik Döneminde Adaçayı Faydaları

fikirsiz_her-derde-deva-adacayi-faydalari-nelerdir

 Ergenlik döneminde Adaçayı faydaları bireyler için de önem arz etmektedir. Aşırı terlemek özellikle ergenlik döneminde sıklıkla karşılaşılan problemlerden biri olmaktadır. Terleme yanında koku hadisesiyle birey kendi kişisel bakımına dikkat etse dahi ergen, bu problemden kurtulamamaktadır. Eğer yirmi bir gün boyunca düzenli olarak adaçayı tüketirse terleme oranında ciddi bir düşüş olduğunu görecektir. Adaçayı içerdiği kimyasal enzimler sayesinde terlemeyi azaltır ve ter kokusunun önüne geçer.

fikirsiz_her-derde-deva-adacayi-faydalari-nelerdir

Bitmek bilmeyen ergenlik döneminde adaçayı faydaları depresyon ve bunalım içindeki bireylerde de önemli bir gelişim sağlamaktadır. Düzenli olarak adaçayı tüketen bireyler, psikolojik bir rahatsızlığa sahipse ya da psikolojik bir rahatsızlığın eşiğinde ise adaçayı onlara iyi gelecektir. Adaçayı tüketildikten kısa süre sonra etkisini göstererek bireyin sinirlerini ve kaslarını yumuşatacaktır. Böylelikle birey kendiliğinden rahatlayarak psikolojik ve fizyolojik problemlerin önüne geçmiş olacaktır.

Adaçayı Kullanımı ve Püf Noktaları

fikirsiz_her-derde-deva-adacayi-faydalari-nelerdir

Adaçayı kullanımı püf noktaları için söylenecek en önemli nokta 3 dakikadan fazla sıcak suda durmamasıdır. Ne kadar çok suda durursa acılığını o kadar çok suyuna geçirir. Adaçayı içenlerin yorumları genellikle ilk seferde bitkinin çayının biraz acı olduğunu göstermektedir. Bunu önlemek için limon ve bal ile tatlandırma yapılabilir. Ancak düzenli tüketen bireyler kolaylıkla adaçayı tadına alıştığını belirtmektedir. İçen bireyler tarafından kokusu tadından daha çok beğenilmektedir. Ayrıca adaçayı içen bireyler kendilerinde gözle görülür değişimler olduğunu belirtmektedir.

fikirsiz_her-derde-deva-adacayi-faydalari-nelerdir

Sporcular için vücuttan toksinlerin atılıp kilo vermede çok faydası olduğu belirtilmektedir. Bu yönüyle “six pack” yapmak isteyen sporcuların işine yaramaktadır. Ayrıca düzensiz adet ve menopoz gibi durumlardaki bayanlar tarafından iyi geldiği belirtilmektedir. Uyku problemi olan bireylerin papatya çayı yanında düzenli olarak adaçayı demleyerek içtikten sonra uyku düzenlerinin oluştuğunu söylemektedir.

Adaçayı faydaları bitmese de faydası kadar adaçayı zararları da bulunmaktadır. Adaçayı otu gebelik döneminde tüketilirse anne sütü üretimi ve emzirmeyi olumsuz etkilemektedir. Thujone kimyasalı içerdiği için çok miktarda tüketilirse karaciğerde zehir etkisi gösterebilmektedir. Son olarak fazla östrojen hormonu salgısına sebep olduğu için fazla tüketilirse kadınlarda armut tipi vücuda, erkeklerde olağandışı göğüs çıkıklığına sebep olmaktadır.  Ayrıca yatıştırıcı etkisi de cinsel isteksizliğe yol açmaktadır.

fikirsiz_her-derde-deva-adacayi-faydalari-nelerdir

Adaçayı papatya ile birlikte harici kullanımda saçları hem besler hem de rengini açmak için faydalı olur. Ayrı ayrı demlediğiniz bu iki bitki çayından adaçayı sonra sürülür, diğeri önce sürülür ve güneşe çıkılır. Burada dikkat etmek gereken adaçayı saç diplerine sürülmelidir. Sonrasında durulan saçlarınızın renginin en az bir ton açıldığını göreceksiniz. Bunu haftada 3 kere yapabilirsiniz. Ama tamamen sapsarı saçlara sahip olmak için yeterli gelmez.

Related Posts

DIY Solar Power System Installation Guide

Harnessing solar power for your home is not only eco-friendly but also a cost-effective way to generate electricity. In this comprehensive guide, we’ll walk you through the…

DIY Poly Gel Nails Step-by-Step Guide

Poly gel nails have become a popular choice for those looking to achieve salon-quality nails from the comfort of their own homes. This step-by-step guide will walk…

DIY Old Jeans Makeover Ideas

In the world of fashion, it’s no secret that jeans are a timeless classic. They’re comfortable, versatile, and go well with just about any outfit. However, as…

DIY Kitchen Countertop Installation Guide

Are you ready to give your kitchen a fresh and personal touch? DIY kitchen countertop installation can be a rewarding and cost-effective project. In this comprehensive guide,…

How to Install Tires DIY

Installing tires on your vehicle can seem like a daunting task, but with the right tools and a step-by-step approach, you can do it yourself and save…

How to DIY Inground Pool Installation

Are you dreaming of having your very own inground pool right in your backyard? It’s a fantastic idea to create a personal oasis where you can relax…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *