Hayalimdeki Ev Gerçek Olsa

İnsan yaş aldıkça hayalimdeki ev diye bir hayal kurarken evin niceliği kadar niteliğini de dikkate alır. Şehirde olsun ya da şehir dışında olsun, müstakil olsun, bahçesiz olsun gibi pek çok özellik sıralayabilir. Asıl olan evin içindeki huzur, mutluluk olsa da evin nasıl olacağı ile ilgili hayaller de insanı her zaman heyecanlandırmıştır. İnsan hayal kurduğu ev için hiçbir kısıtlamaya tabi değildir. Hayal kurarken en zengin insan da kendisidir mimari konuda en zevkli insan da.

https://www.youtube.com/watch?v=66W6TGRGTnI

Hayal gücü dediğimiz olgu küçük yaşlardan itibaren beslenerek geliştirildiğinde insanın hayalini kuramayacağı hiçbir şey yoktur. Kimi zaman bu bir ev olur kimi zaman bir iş kimi zamanda yapılmak istenen seyahatler. İnsan hayal kurarken ister Everest’in tepesine çıkar ister okyanusun derinliklerine dalar yeni canlılar keşfeder. İnsanların başardığı pek çok işlerde hayal kurarak başlamamış mıdır? İnsanın hayal gücünü besleyerek atacağı adımlar neticesinde başaramayacağı bir şey yoktur.

Hayalimdeki Ev Seçenekleri

fikirsiz-hayalimdeki-ev-gercek-olsa

Bir evin hayalini kurarken bir mühendis ya da bir mimar olmaya gerek yoktur. Neticede insan kafasında tasarladığını işin uzmanına anlattığında olamayacak bir ev düzeni yoktur. Evin dışı kadar içini de hayal eder insan; balkonu geniş olsun, şu kadar odası olsun, şu odada bu olsun diye. Bunun için de biraz hayal gücü biraz istek tamamdır. İnsanların hayalini kurduğu benim evim şöyle olsun diye sıraladığı pek çok özellik vardır:

1 – Sahil Kasabasındaki Hayalimdeki Ev

fikirsiz-hayalimdeki-ev-gercek-olsa

Küçük bir sahil kasabası şehirden uzak çarşısındaki küçük dükkanlarda her ihtiyacını karşılayabiliyorsun. Hayalimdeki ev dediğin ev tam da bu küçük kasabada. Sahile yakın küçük mütevazi bir evin var. Evinin rengi beyaz camların kenarları mavi. Veranda da küçük mor renkte bir masa etrafında rengarenk sandalyeler var. Verandada gün batımı izlerken içilen çayın en çok da deniz havasının tadını hiçbir şey vermez. Bir köpeğin varsa alıp sahilde yapılan yürüyüşler, sahilde arkadaşların ile ateş yakıp söylediğin şarkılar insana ne de çok huzur verir.

2 – Temiz Yayla Havası Evi

fikirsiz-hayalimdeki-ev-gercek-olsa

Karadeniz’in eşsiz yeşilinin içinde bir yaylada ahşap bir ev. Kışın evin salonunda şöminenin yanında otururken içilen çay ve salonun koca camlarından seyredilen beyazla yeşilin muhteşem uyumu içindeki kar manzarasının verdiği huzur muhteşem olurdu. Ya da sabah yatağından kalktığında açık perdelerden görülen dağların tepesine inmiş sislerin görüntüsünün harika olacağı kesin. Şehrin gürültüsünden uzak sakin kafa dinlemek için ideal bir yer olabilirdi. Yayla evi sadece kışın değil yaz mevsimi için de ideal bir yer. Yaz ayında serin bir havada çobanlar hayvanlarını otlatmaya çıkmış. Bir yandan hayvanların sesi bir yandan mis gibi havada hazırlanmış bir kahvaltı sessizliği ve az insanı sevenlerin hayır demeyeceği bir ortam.

3 – Şehirden Uzak Müstakil Bir Ev

fikirsiz-hayalimdeki-ev-gercek-olsa

Son zamanlarda şehrin gürültüsünden uzakta rahat bir nefes almak isteyenler arasında şehir dışında küçük bir arsa alıp ev yapmak oldukça moda. İster tek katlı ister 2 katlı ister 3 katlı tamamen kendi zevkinize göre yaptırıp döşeyebileceğiniz bir ev düşünün. Aldığınız arsanın içine küçük ev seviyorsanız tek katlı müstakil büyük ev seviyorsanız 3 katlı bir ev yaptırıyorsunuz. Ön tarafında muazzam bir bahçeniz var.

fikirsiz-hayalimdeki-ev-gercek-olsa

Bahçenin bir köşesinde kendi sebzeleriniz yetiştiriyorsunuz. Bahçe içine meyve ağaçları dikiyorsunuz. Evin salonundan arka bahçeye açılan üzeri kapalı bir bölümde masa ve sandalyeleriniz mevcut. Arka bahçede kocaman bir havuz ve şezlonglarınız var. Havuza yakın yerde arkadaşlarınızla akşamları toplanıp mangal yapıp eğlenebileceğiniz bir mini havuz bar var. Sabah uyanınca kuş sesleri, temiz hava, bol oksijen. Şehirdeki araba korna seslerinden gürültüden eser yok.

4 – Şehrin Kalabalığını Sevenlere Yüksek Binalarda Bir Daire

fikirsiz-hayalimdeki-ev-gercek-olsa

Her insan şehirden uzak kafa dinlemek istemeyebilir. Şehrin tam da göbeğinde, şehrin göz alıcı ışıklarının içinde, hayatın koşuşturmacasındaki tempoyu seven insanlar da vardır. Gece hayatının çekiciliği cazip gelen, akşam eğlencelerini seven, akşam evinin balkonuna oturduğunda hayatın devam ettiğini o gürültüden anlayıp hoşuna giden insanlar tam da buralarda apartman hayatını seçebiliyor. İnsanların bazılarının artık hayalimdeki ev tam da bu dedikleri apartman daireleri çeşitli güzel yapıları ile insanlara pek çok örnek sunuyor.

fikirsiz-hayalimdeki-ev-gercek-olsa

Eskiye oranla apartman dairelerinin güvenlikli olması tercih sebeplerinden oluyor. Şehrin kalabalığını seviyorsanız; şehrin en hayat dolu, yaşamın en renkli ve hızlı olduğu bir yerde bir dairenizin olduğunu düşünün. Kapıdan girince sizi karşılayan kocaman bir hol, sabah kahvaltı ve akşam yemeklerinin bir arada yenildiği kocaman bir mutfak, kalabalık arkadaş gruplarının ağırlandığı kocaman bir salon ve bir barbekünün ve kitap okurken bir yandan sallanabileceğiniz büyükçe bir salıncağın sığdığı kocaman bir balkon ya da bir terasın olduğu bir apartman dairesi. Kalabalığı sevenler için ideal olabilir.

5 – Otantik Ev Ortamı Sevenler

fikirsiz-hayalimdeki-ev-gercek-olsa

Doğu kültürünün esintilerinin ağırlıklı olduğu bir ev oramı sevenler illaki vardır. Bahçe içinde taşla örülmüş bir ev. İç dekorasyonunda duvarlarda ahşapla taşın oluşturduğu o muhteşem görüntü harika olurdu. Hayalimdeki ev otantik ev aksesuarlarıyla süslenmiş olmalı diyenler için taş ve ahşap uyumlu ev muhteşem olur. Banyoda kullanılan taş duvarlar ve ahşap sütunların uyumu otantik ortamı sevenlerin vazgeçilmezi olacağı kesin. Evin içerisinde her yerde kullanılan eskitme el dokuma halılar, mutfakta kullanılacak ahşap masa sandalye ve eski tarz görünümlü bir sobada pişen çayın, üzerinde ısıtılan ekmeğin tadını hiçbir şeyin vermeyeceği bir gerçek.

6 – Osmanlıyı Sevenler İçin Varak Süslü Bir Ev

fikirsiz-hayalimdeki-ev-gercek-olsa

Şatafatı gösterişi sevenler için evin her yerinde varağın olduğu bir ev düşünün. Hayalimdeki ev altın varaklar ile süslü olmalı diyen pek çok insan vardır. Evin girişinde büyük bir holde varaklı bir duvar kağıdı ve mor renk, ayakkabı giymek için oturulan, adeta tahtı andıran bir puf koltuk. Varaklı bir duvar kağıdı yine onunla uyumlu gösterişli yüksek koltukların olduğu bir salon ve bu salonla uyumlu içinde kristal takımların olduğu vitrinler ve yemek masası. Banyoda bile gösterişin şatafatın eksik olmadığı muhteşem bir ev herkesin hayali olabilir.

7 – Hayalimdeki Ev Home-Ofis Diyenler

fikirsiz-hayalimdeki-ev-gercek-olsa

Herkes yaşadığı evi sadece gelip uyumak televizyon izlemek için değil aynı zamanda çalışma ortamı olarak da düzenleyebilir. İnsanlar sabahları uyanıp kahvaltı yaptıktan sonra tıpkı işe gider gibi giyinip süslenip çalışma odasına geçip oradan tüm işlerini yürütebilir. Online bilgisayar üzerinden işlerin halledilebileceği bir işte çalışıyorsanız; spor tarzda büyükçe bir L koltuğun olduğu çok fazla eşyanın olmadığı sakin bir salon, küçük bir masanın olduğu bir mutfak, bir yatak ve sadece giyinme dolabının bulunduğu yatak odası ve güzel bir kitaplığın ve bir çalışma masasının olduğu bir çalışma odasından oluşan küçük bir ev yeterli olacaktır.

fikirsiz-hayalimdeki-ev-gercek-olsa

Ya da home ofis çalışan ve müşterileri olan ve yüz yüze görüşmeler yapılması gereken bir işiniz varsa şehre yakın müstakil 2 katlı bir evin üst kat ve terasını kendi şahsınıza ayırıp ilk katını ofis niteliğinde kullanabilirsiniz. Rahatlığı seviyorsanız spor ve şık mobilyalar ile döşenen bir ofis ve aynı rahatlıkta döşenmiş bir üst kat ve görüşmeler arasında dinlenip bir kahve içmek için çıkacağınız bir teras oldukça güzel olabilir. Hayalimdeki ev; tam olarak çalışırken aynı zamanda ev ortamından uzak kalmak istemediğim bir ev diyorsanız güzel bir alternatif olabilir.

 

Related Posts

DIY Solar Power System Installation Guide

Harnessing solar power for your home is not only eco-friendly but also a cost-effective way to generate electricity. In this comprehensive guide, we’ll walk you through the…

DIY Poly Gel Nails Step-by-Step Guide

Poly gel nails have become a popular choice for those looking to achieve salon-quality nails from the comfort of their own homes. This step-by-step guide will walk…

DIY Old Jeans Makeover Ideas

In the world of fashion, it’s no secret that jeans are a timeless classic. They’re comfortable, versatile, and go well with just about any outfit. However, as…

DIY Kitchen Countertop Installation Guide

Are you ready to give your kitchen a fresh and personal touch? DIY kitchen countertop installation can be a rewarding and cost-effective project. In this comprehensive guide,…

How to Install Tires DIY

Installing tires on your vehicle can seem like a daunting task, but with the right tools and a step-by-step approach, you can do it yourself and save…

How to DIY Inground Pool Installation

Are you dreaming of having your very own inground pool right in your backyard? It’s a fantastic idea to create a personal oasis where you can relax…

This Post Has 2 Comments

  1. Bana sahil köyde bir lazım ama yanı başında da hastane olursa çok iyi olur.
    Yılbaşında bilet çıkarsa yazıyorum buraya. Delirmez isem ve unutmaz isem söz sana yazarım reis. 20 milyon çıkacak ya bana. 10 bin TL vereceğim sana. Bu konuyu görüp kendime ilham olarak yapabileceğim evler için vereceğim parayı.
    Şanslısın admin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *