Handpan Nedir ve Nasıl Çalınır?

Meditasyon müziklerinde yumuşak sesin kaynağı olan handpan hakkında ne olduğunu, fiyatlarını, kursları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Görünüşü itibari ile adet kaplumbağanın sırtını hatırlatan müzik aletinin dünya çapında milyonlarca dinleyicisi bulunmaktadır. Sesini hiç bilmeyenler için arp ve gong’un birleşimi olduğu söylenilebilir. İşviçre’li Felix Rohner ve Sabina Schärer tarafından geliştirilen hang drum hakkında birçok bilgiye erişebilirsiniz.

Muazzam derecede benzersiz sesi duyan insanlar, genellikle bu alet için kursun olup olmadığını merak etmektedir. Bilinen kurs yoktur ancak teknolojinin gelişmesi ile Youtube, Facebook gibi mecralarda öğrenebilirsiniz. Hang Drum kursu, fiyatlarının nasıl değiştiği ve nasıl çalınacağı hakkında detayları içeriğimizde öğrenin.

Handpan Nedir?

Handpan Nedir?

Hanpdan veya bilinen adı ile Hang Drum, perküsyon ailesinden bir müzik aletidir. İlk olarak 2000’li yılların başında iki İsviçreli müzisyen tarafından yaratılan benzersiz ve modern bir elde tutulan çelik davuldur.

Hang Drum, vurulduğunda farklı müzik notaları üreten birkaç ton alanıyla çevrili, ayırt edici, küresel bir şekle ve merkezi bir kubbeye sahiptir. Yumuşak, parlak ve vurmalıya kadar çok çeşitli sesler üretmek için parmaklar ile avuçlar kullanılarak elle çalınır.

Handpan genellikle dünya müziği, ambiyans müziği ve meditasyon müziğinde kullanılır. Dünya çapında kendini adamış oyuncular ve meraklılar tarafından takip edilir.

Handpan Nasıl Çalınır?

Handpan Nasıl Çalınır?

Meditasyon, ambiyans müziklerinde sıkça duyduğumuz ama ismini bilmediğimi Handpan nasıl çalınacağı ile ilgili olarak herkesin aklında bir fikir vardır. Handpan genel olarak çalacak kişinin kucağına yerleştirerek eller ile çalınmaktadır. Bu bazen bir malet veya parmakları da içermektedir.

Geleneksel Steel Drum’lara nazaran daha hafif ses çıkartmaktadır. Malet kullanarak çalınan ses sonucunda ise yumuşak sesini korumaktadır. Kısaca Handpan kullandığınızda seslerini daha sıcak olduğunu hissedebileceksiniz.

Handpan çalmak için aşağıdaki bazı temel teknikleri uygulayarak, müziğinizi daha profesyonel hale getirebilirsiniz:

 • Tambura vurma: Elinizi dikey olarak tutun ve net, yankılanan bir ses elde etmek için parmaklarınızla veya avucunuzla tamburun kenarına vurun.
 • Davulun sesini kapatma: Vurduktan sonra elinizi davulun ortasından tutarak sesi kapatabilirsiniz.
 • Notaları çalma: Hang Drum dairesel bir düzende düzenlenmiş birden çok notaya sahiptir ve bunları parmaklarınızla vurarak çalabilirsiniz. Her nota farklı bir perde ve ton üretecektir.
 • Farklı seslerle deney yapma: Davulun farklı yerlerine vurarak veya vuruşlarınızın yoğunluğunu değiştirerek farklı sesler üretebilirsiniz.
 • Alıştırma: Herhangi bir müzik enstrümanında olduğu gibi, becerilerinizi geliştirmenin anahtarı düzenli uygulamadır.

Handpan Hangi Ülkenin?

Handpan Hangi Ülkenin

Handpan, ilk olarak 2000’lerin başında ortaya çıkan nispeten yeni bir müzik aletidir. İsviçre şirketi PANArt tarafından yaratıldı ve o zamandan beri tüm dünyada popüler oldu. Alet, dairesel bir şekle bükülmüş ve janta tutturulmuş iki çelik yarım küreden yapılmıştır.

Çalma yüzeyi daha sonra bir dizi farklı nota oluşturmak için dövülür ve akort edilir. Handpan, ellerde tutularak ve parmaklarla oyun yüzeyine vurularak zengin ve atmosferik bir ses yaratılarak çalınır.

Handpan, genellikle ruhani, meditatif ve ruhsal olarak tanımlanan benzersiz bir sese sahiptir. Solo performanstan çeşitli müzik türlerinde eşlik etmeye kadar çok çeşitli müzik stilleri için çok uygundur. Ayrıca, müzik terapisinde ve diğer şifa uygulamalarında kullanılan terapötik bir araç olarak giderek daha popüler hale gelmektedir.

Handpan Kaç Para?

Ruhani müziğin temsilcisi olan handpan fiyatı hakkında araştırma yapanlar nerede bulabileceğini merak etmektedir. Dünyada genel olarak yüksek fiyat bandında gösterilen hang drum, hammaddesine göre değişmektedir.

Hang Drum fiyatları, üretici, kullanılan malzemeler ve işçilik düzeyi gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir. Ortalama olarak, Hang Drum; 1.500 ila 4.000 ABD doları olabilmektedir. Bazı üst düzey hang drumlar bile 10.000 $ veya daha fazlaya satılabilmektedir.

Handpan’ın nispeten yeni ve özel bir araç olduğunu ve üretim sürecinin zaman alıcı ve emek yoğun olduğunu akılda tutmak önemlidir. Bu nedenle, el tavalarının diğer müzik enstrümanlarından daha yüksek bir fiyat noktasına sahip olması alışılmadık bir durum değildir. Handpan’ın benzersiz sesi ve çok yönlülüğü, müzisyenler ve müzik severler için değerli bir yatırım haline getirmektedir.

Hang Drum dünya çapında olduğu gibi Türkiye’de satın almak isteyenler için de bulunur. Handpan satın almak isteyenlere göre malzemenin yapısı değişmekle birlikte en az 10.000 TL bandından başlayarak yükselmektedir.

Sıfır almak istemeyenler veya durumu elverişli olmayanlar için ikinci el satın almak bir ayrıcalıktır. Bu nedenle handpan 2. El fiyatları şubat 2023 ortalama kura göre en az 3000 TL’den bulabilmek mümkündür. İnsanların çoğu ikinci el müzik aleti alırken sahibinden sitesini araştırıyor ve bu doğrultuda sizde ‘Handpan Sahibinden’ araştırmasını yaparak uygun fiyata satın alabilirsiniz.

Hang Drum Nerelerde Kullanılır?

Çok yönlü müzik aleti olması sebebiyle Hang Drum, birçok farklı müzik ayarı ve uygulamasında popüler olması içten bile değildir. Dünya çapında bu eşsiz müzik aletinin birbirinden farklı alanlarda kullanım alanları bulunmaktadır.

Hang Drum, aşağıdaki bazı müzik ortamlarında ve alanlarda kullanılır:

 • Solo performans: Genellikle bir müzik ortamında veya bir meditasyon biçimi olarak solo bir enstrüman olarak çalınır.
 • Vocal sanatçılara eşlik: Folk, dünya müziği ve New Age gibi çeşitli müzik türlerinde diğer enstrümanlara veya vokallere eşlik etmek için kullanılabilir.
 • Müzik terapisi: Müzik terapisi ve diğer şifa uygulamalarında terapötik (tedavi edici) bir araç olarak kullanılır.
 • Yoga ve meditasyon: Meditasyon ve yoga uygulamalarında sakinleştirici, meditatif bir atmosfer yaratmak için kullanılır.
 • Topluluk performansı: Bu müzik aletleri, hem güzel hem de büyüleyici olması sebebiyle zengin ve katmanlı bir ses yaratarak gruplar halinde çalınabilir.

Özellikle topluluk performansı olarak aşağıdaki videoyu izleyebilir, daha çok fikir alabilirsiniz:

Hang Drum Nerede Üretiliyor?

Dünyanın dört bir yanındaki müzisyenlerin ve müzik severlerin kalplerini, hayal güçlerini fetheden enstrümanın nerede üretildiğini çoğu kişi merak etmektedir. Pürüzsüz, akıcı sesi eşsiz, ruhani tonuyla Handpan, onu duyan herkeste hayranlık ve merak uyandıran büyüleyici bir müzik aletidir.

Handpan olarak da bilinen Hang Drum, ilk olarak İsviçre şirketi PANArt tarafından yaratılan bir müzik aletidir. PANArt hala yüksek kaliteli olarak üretirken, şu anda İsviçre, Almanya, Fransa, Amerika Birleşik Devletleri ve daha fazlası olmak üzere farklı ülkelerde rekabet ettiği başka üreticileri de bulunur.

Handpan Kursu

Handpan Kursu, dünya çapında giderek popüler hale gelen müzik aleti hakkında nasıl çalacaklarını öğretmek için tasarlanmış program veya dersler dizisidir. Kurs, teknikler, çalma stilleri, müzik teorisi derslerinin yanı sıra öğrencilerin becerilerini geliştirmelerine yardımcı olacak pratik alıştırmalar ve şarkılar içermektedir.

Pek çok farklı kurs olduğunu, içeriğin ve yaklaşımın eğitmene, kursu sunan eğitim kurumuna bağlı olarak büyük ölçüde değişebileceğini unutmamak önemlidir. Bazı kurslar yüz yüze yapılabilirken, diğerleri çevrimiçi veya kendi hızınızda olabilir.

Genel olarak, kurs, insanların büyüleyici ve çok yönlü müzik aletini nasıl çalacaklarını öğrenmeleri, müzik becerilerini destekleyici, teşvik edici bir ortamda geliştirmeleri için mükemmel bir yol olmaktadır.

Dünya çapında olduğu gibi Handpan kursu Türkiye’de olmaktadır. Türkiye üzerinden öğrenebileceğimiz Youtube kanalları ve diğer yerler aşağıdaki gibidir:

 • MixMuzik Bursa
 • Udemy
 • YellowBOS
 • Allianz Motto Müzik

Related Posts

DIY Solar Power System Installation Guide

Harnessing solar power for your home is not only eco-friendly but also a cost-effective way to generate electricity. In this comprehensive guide, we’ll walk you through the…

DIY Poly Gel Nails Step-by-Step Guide

Poly gel nails have become a popular choice for those looking to achieve salon-quality nails from the comfort of their own homes. This step-by-step guide will walk…

DIY Old Jeans Makeover Ideas

In the world of fashion, it’s no secret that jeans are a timeless classic. They’re comfortable, versatile, and go well with just about any outfit. However, as…

DIY Kitchen Countertop Installation Guide

Are you ready to give your kitchen a fresh and personal touch? DIY kitchen countertop installation can be a rewarding and cost-effective project. In this comprehensive guide,…

How to Install Tires DIY

Installing tires on your vehicle can seem like a daunting task, but with the right tools and a step-by-step approach, you can do it yourself and save…

How to DIY Inground Pool Installation

Are you dreaming of having your very own inground pool right in your backyard? It’s a fantastic idea to create a personal oasis where you can relax…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *