Güney Afrika Şehirleri Arasında Bulunan En Gelişmiş 10 Kent

Güney Afrika şehirleri hakkında düşündüğünüzde, akla ilk gelenler muhtemelen Cape Town ve Johannesburg’dur. Bunlar bu listedenin ilk ikisi olmasına rağmen, Tshwane, Ekurhuleni, Mangaung ve Emfuleni gibi duymadığınız başka şehirler de var. Güney Afrika’nın en büyük 10 kentine hızlıca göz atarken bize katılın.

Güney Afrika Şehirleri Listesi

Güney Afrikanın şehirleri arasında yer alan ve ülkenin en gelişmiş 10 kentini oluşturan şehirleri daha yakından tanıyalım istedik. Bu listemizde Güney Afrika şehirleri arasında ön plana çıkan en önemli kentleri bulabilirsiniz.

1- Güney Afrika Şehirleri: Polokwane Yerel Belediyesi

fikirsiz-güney-afrika-şehirleri

Bu belediye Limpopo eyaletinde oldukça geniş bir alanı kaplamaktadır. Nüfusun yaklaşık % 93’ü ve Siyah Afrikalı ve nüfusun % 80’i Kuzey Sotho dilini konuşuyor.

2- Güney Afrika Şehirleri Arasında Popüler: Emfuleni

fikirsiz-güney-afrika-şehirleri

Bu belediye bazı önemli olaylar yaşadı. 1899’dan 1902’ye kadar İkinci Boer Savaşı vardı, 1960’da Güney Afrika Polisinin 69 kişiyi öldürdüğü Sharpeville Katliamı vardı ve 1996 Güney Afrika Anayasası’nın imzasını gördü.

3- Özgür Kent: Mangaung

fikirsiz-güney-afrika-şehirleri

Bu belediye, Güney Afrika’nın yargı başkenti Bloemfontein ve diğer çeşitli kasabaları kapsamaktadır. Özgür bir belediyedir.

4- Buffalo City Büyükşehir Belediyesi

fikirsiz-güney-afrika-şehirleri

Buffalo Nehri’nin adını taşıyan bu bölge, 2000 yılında kurulmuş bir başka şehir. Özellikle otomotiv endüstrisinde üretim alanı olarak biliniyor.

5- Nelson Mandela Koyu

fikirsiz-güney-afrika-şehirleri

Algoa Körfezi kıyılarında, bu belediye “Dost Şehir” olarak bilinen Port Elizabeth şehrini içerir. Ayrıca, nüfusunun yaklaşık % 90’ının Hıristiyan olduğunu da belirtmek gerekir.

6- Tshwane Şehri

fikirsiz-güney-afrika-şehirleri

Ekurhuleni nüfusundan biraz daha az nüfusa sahip olan Tshwane, 2000 yılında kuruldu. Ancak, daha sonra 2011 yılında Metsweding İlçe Belediyesi’ni de kapsayacak şekilde genişletildi. Nüfusunun yaklaşık % 20’si Kuzey Sotho dilini konuşuyor.

7- Ekurhuleni

fikirsiz-güney-afrika-şehirleri

Ekurhuleni adı Xitsonga dilinde barış yeri anlamına gelse de, şehir nüfusunun yaklaşık % 29’u aslında Zulu’yu konuşuyor. Yüksek bir rakımı vardır, en yüksek bölümü 1772 metreye ulaşır.

8- eThekwini Büyükşehir Belediyesi

fikirsiz-güney-afrika-şehirleri

3.661.911 nüfusu ile bu büyükşehir belediyesi 2000 yılı gibi yakın bir tarihte kurulmuştur. Güney Afrika’nın en işlek limanı oln Durban burada bulunmakta.

9- En Popüler Güney Afrika Şehirleri: Cape Town Şehri

fikirsiz-güney-afrika-şehirleri

Cape Town Büyükşehir belediyesi sadece Cape Town’un değil, Mitchell’in Ovası, Khayelitsha ve Blue Downs gibi diğer yerleri de içermektedir. Hatta Hint Okyanusu’nda kilometrelerce uzakta olan Prens Edward Adaları’nı da içeriyor.

10- Başkent Johannesburg Şehri

fikirsiz-güney-afrika-şehirleri

Bazı ülkelerde en büyük şehir başkent olmasına rağmen, burada durum böyle değil. 4.949.347 nüfusu ile Cape Town’ı 900.000’den fazla kişi ile geçmektedir. Belediye, 1.645 kilometrekarelik bir alanı kaplar ve başlıca ikisi Johannesburg ve Midrand olmak üzere birçok kentsel alanı içerir. Genellikle burada yaşayan insanlar tarafından Joburg olarak söylenir, altın madenciliği kenti olarak bilindiği için “Altın Şehri” olarak da bilinir.

Bu yazımızda Güney Afrika şehirleri haritası içerisinde yer alan en gelişmiş 10 kenti sizlerle paylaştık. Güney Afrika Cumhuriyeti seyahat planınızı bu listede size önerdiğimiz şehirlerden yana oluşturabilirsiniz. Bunun yanında sitemizde yer alan “Japonya Şehirleri Arasında Yer Alan En Gelişmiş 10 Muhteşem Kent” yazımızı da okuyabilirsiniz.

Related Posts

DIY Solar Power System Installation Guide

Harnessing solar power for your home is not only eco-friendly but also a cost-effective way to generate electricity. In this comprehensive guide, we’ll walk you through the…

DIY Poly Gel Nails Step-by-Step Guide

Poly gel nails have become a popular choice for those looking to achieve salon-quality nails from the comfort of their own homes. This step-by-step guide will walk…

DIY Old Jeans Makeover Ideas

In the world of fashion, it’s no secret that jeans are a timeless classic. They’re comfortable, versatile, and go well with just about any outfit. However, as…

DIY Kitchen Countertop Installation Guide

Are you ready to give your kitchen a fresh and personal touch? DIY kitchen countertop installation can be a rewarding and cost-effective project. In this comprehensive guide,…

How to Install Tires DIY

Installing tires on your vehicle can seem like a daunting task, but with the right tools and a step-by-step approach, you can do it yourself and save…

How to DIY Inground Pool Installation

Are you dreaming of having your very own inground pool right in your backyard? It’s a fantastic idea to create a personal oasis where you can relax…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *