Ecza Dolabının Baştacı Gripin Ne İşe Yarar? (15 soruda Gripin Hap Ne İşe Yarar )

Gripin ne işe yarar, gripin hap ne işe yarar gibi sorular pandemi döneminde daha da fazla araştırılan konulardan birisi haline dönüşmüştür. Gribal enfeksiyonlara iyi gelen ilaç, korona virüse de iyi gelir mi? Sorularını akıllara getirecek olacak ki insanlar merakla bu konuyu araştırıyor. Gripin ilacı 1931’de Cumhuriyet döneminin ilk girişimcisi olan Eczacı Necip Akar tarafından üretilmiştir.

“Her derde deva” sloganı ile çok iyi yürüttükleri reklam kampanyası ve ilacın güzel etkileri ile birlikte satışı o kadar hızlı gerçekleşmiş ki artık en ücra köylerde bile aranan ilaçlardan bir tanesi haline dönüşmüş. Hatta “bir gripin iç geçer” herkesin diline pelesenk olan bir kelime haline dönüşmüştür. Bizde bugün sizler için gripin ilacını araştırdık. Gelin birlikte bakalım gripin ne işe yarar? Nasıl kullanılırmış, faydası ve zararları nelermiş?

Gripin İlacı Nasıl Kullanılır?

fikirsiz-gripin-ilaci-nasil-kullanilir
Ecza Dolabının Baştacı Gripin Ne İşe Yarar? (12 soruda Gripin Hap Ne İşe Yarar )

Gripin ne işe yarar Diye merak ediyorsanız. Genellikle üst solunum rahatsızlıkları sayılan grip, soğuk algınlığı hastalıklarında çok etkili olduğu görülmektedir. Gripin faydaları olarak bunun dışında diş ağrısı, regl ağrısı, eklem ağrılarına, kas ağrılarına, migren ağrılarına, grip hastalığına, romatizma ağrılarına, baş ağrılarına, boğaz ağrılarına, ateş ve vücut kırgınlığı gibi rahatsızlıklara iyi gelmektedir.

Peki, Gripin nasıl kullanılır? Halk arasında kullanım şekilleri farklılaşmaktadır. Kaşe kısmı büyük ve strafor tarzı bir yapıya sahip olduğu için insanların çoğu büyük olduğu için yutamayacağını düşünüp içerisindeki tozu yutuyor ya da suyla karıştırıyor. Ancak yapılan bu uygulamanın çok feci sonuçlara yol açabileceğini söyleyen hekimlerde mevcuttur.

[geo_alert style=”2″ color=”primary” ]10 Soruda Apireks Ne İşe Yarar | Apireks Cold Flu Kullanımı[/geo_alert]

Gripin nasıl içilir Sorusunun cevabı ilacın kullanım talimatı, ya kapsülü su ile ıslatıp yutmanızı tavsiye eder, ya da direkt su ile birlikte yutmanızı tavsiye etmektedir. Kaygan bir yapıya sahip olduğu için su ile direkt çözülmeye başlar ve rahatlıkla yutmanıza fayda sağlar.

Gripin Neye İyi Gelir?

Gripin Ne İşe Yarar? (12 soruda Gripin Hap Ne İşe Yarar )
Gripin Ne İşe Yarar? (12 soruda Gripin Hap Ne İşe Yarar )

Gripin ne işe yarar, Neye iyi gelir soruları çok merak ediliyor. Ancak çoğu derde deva sayılan bir ilaç haline dönüşmüştür. Gripin üst solunum yolları enfeksiyonlarına ve vücut kırgınlığı durumlarına çok iyi gelmektedir. Gripin ağrı kesici olarak daha etken bir vaziyette kullanılmaktadır. Gripin hap şekli de mevcuttur. Ancak genellikle kapsül şeklinde tüketimi vardır.

[geo-post id=”11058″ label=”Dikkat!!!”]

Markette, bakkalda eczane de her yerde bulabileceğiniz bir ürün halindedir. Ancak tavsiye üzerine ya da kendi kararınıza göre kullanım yapmamalısınız. Basit bir ağrı kesici olarak düşünüp ölümlere yol açabileceğiniz gibi kalıcı hasarlarda meydana getirebilirsiniz. Hekimler, günlük en fazla 3 doz alınabileceğini söylerken bazı hastaların günlük 10’a yakın ilacı tükettiklerini söylemeleri bilinçsiz ilaç tüketimimizin ne kadar çok olduğunu göstermektedir.

Gripin Ne İşe Yarar? Gripinin İçeriği Nedir?

Ecza Dolabının Baştacı Gripin Ne İşe Yarar? (12 soruda Gripin Hap Ne İşe Yarar )
Gripin Ne İşe Yarar? (12 soruda Gripin Hap Ne İşe Yarar )

Gripin ne işe yarar, Gripin ilacı içeriğinde parasetamol ve kafein bulundurmaktadır. Ağrı kesici ve ateş düşürme özelliği bulunduğu için kullanım alanı fazladır. Eczane dışında reçetesiz de bulabileceğimiz bir ilaç türüdür. Ama farmakolojik bir ilaç türü olduğu için hekim veya eczacı tavsiyesi olmadan asla kullanılmamalıdır.

Çünkü bazı rahatsızlıklarda kullanılması asla tavsiye edilmez. Hekim kararı olmadıkça; hamile ve emziren annelerde, kalp rahatsızlığı yaşayan insanlarda, depresyon ilacı kullanan insanlarda, karaciğer ve böbrek hastalıkları olan insanlarda, diğer ağrı kesicilerle birlikte ve kansızlığı olan insanların asla hekim kararı olmadıkça kullanmaması gerekir. Ölümcül sonuçlara bile yol açabilmektedir. 12 yaş ve üzeri yetişkinlerin kullanması tavsiye edilir. Daha küçük yaştaki çocuklar için kullanmayınız.

Gripin Ne İşe Yarar, Gripin soğuk algınlığına iyi gelir mi?

fikirsiz-soguk-alginligina-ne-iyi-gelir
Gripin Ne İşe Yarar? (12 soruda Gripin Hap Ne İşe Yarar )

Gripin kullananlar, soğuk algınlığına iyi geldiğini ve vücudu rahatlattığını söylerler. Ancak hekimler bazı durumlarda soğuk algınlığı ile grip hastalığının aynı olmadığını ama halk arasında bu durumun bilinmediğini soğuk algınlığı durumunda bu tarz ilaçlar içip dinlenmenin mümkün olduğunu, ama grip gibi ciddi hastalıklarda mutlaka bir hekim kontrolünden geçerek hekimin önerdiği ilaçlar üzerinde hastanın sağlığına kavuşması gerektiğini söylemektedirler.

[geo_alert style=”2″ color=”primary” ]2021 Acil Durumlar İçin Ambulans Uçak Kiralama[/geo_alert]

Çünkü grip ölümcül bir hastalığa dönüşebilir, ancak soğuk algınlığının bu kadar vahim bir sonuç ortaya çıkarmadığını söylüyorlar.

Gripin İlacı Hakkında Sık Sorulanlar

Ecza dolabımızdan eksik etmediğimiz gripin ne işe yarar sorusuna geniş açıdan yer verdikten sonra gripin ilacı hakkında sık sorulan soruları da yanıtlamak istiyoruz.

Gripin nedir ne işe yarar?

Gripin ilacı ateşli rahatsızlıklarda ve baş ağrısı, migren, adet sancıları, boğaz ağrısı, kas ağrıları gibi rahatsızlıklarda kullanılabilir. 4, 8 ve bazen tekli paketleri mevcuttur. Ağrıları hafifletirken bir yandan ateşi düşürmeye yardımcı olur. Romatizma olan bireyler tarafında sıklıkla tüketilir.

Gripin ilacı gribe iyi gelir mi?

Gripin neye iyi gelir sorusu sıklıkla sorulmakta. Gripin paket üzerinde belirtildiği gibi ağrı kesici ateş düşürücüdür. Gribe bağlı ateşi düşürüp, ağrıları azalttığından dolayı bu adı almıştır.

Gripin ilacı nasıl içilir?

Gripin ilacı günde 8 kaşeden fazla kullanılmamalıdır. Bu doz önerilen dozdan çok fazladır. Hasta kişinin günde 2 defa gripin kullanması yeterlidir. Ancak eğer doktor tarafından verildiyse tüketim sıklığı veya sayısı değişebilir. Gripin ağız yoluyla alınır. Ağıza alınmadan önce 1-2 saniye uzunluğunda suya batırılması yutmayı kolaylaştırır.

Gripin nezleye iyi gelir mi?

Nezle de grip türevi bir hastalıktır. Eğer ateş veya ağrılı bir durum bulunuyorsa gripin buna etki edecektir.

Gripin reçetesiz satılır mı?

Gripin herhangi bir ağır hastalık için kullanılan ilaçlardan değildir. Sadece ateş düşürücü ve ağrı kesici etkisi bulunduğundan eczanelerden reçetesiz alınabilir.

Gripin fiyatları ne kadar?

1 Kaşe gripin 2021 fiyatıyla 1.5 TL’dir. Toplu alımlarda daha uygun almak mümkündür.

Gripinin hammaddesi nedir?

Gripin ilacı etkin maddesi parasetamoldür İçerisinde 30 mg kafein de içermektedir.

Gripinin mucidi kimdir?

Gripin ilacı 1931 yılında Necip akar tarafından elde edilmiştir. Necip akar eczacı olarak görev yapmaktaydı. Yaptığı gripin ilacı da ilk Türk ağrı kesicisi olarak bilinir.

Hamileler gripin kullanabilir mi?

Kafein hamilelikte düşüğe sebebiyet verebilir. Gripin ilacı ise 30 mg kafein içermektedir. Bu nedenle hamilelikte doktor tarafından verilmedi ise gripin tüketimi önerilmez.

Emziren anne gripin ilacı kullanabilir mi?

Emziren anneler hafif olarak tabir edilen ilaçların çoğunu tüketebilirler. Bu ilaçlara gripin ilacı da dahildir. Ancak, hafif ilaçlar da olsa hamilelikte ve emzirme sürecinde doktor tavsiyesi olmadan hiçbir ilaç kullanılmamalıdır. Süt ile bebeğe ilaç içerisindeki maddeler geçebilir. Hafif ilaçlar dahi olsa gripin içerisinde parasetamol ve kafein bulunduğundan doktora sorulması gerekir.

Gripin 500/30 nedir?

500 sayısı gripin içerisindeki 500 mg parasetamolü temsil ederken, 30 ise 30 mg kafeini temsil eder. Kısaca gripin 500/30 şeklinde gösterilir.

Gripini kimler kullanamaz?

Kafein kansızlığı arttıran etken maddelerdendir. Gripin ilacı içeriğinde de kafein bulunduğundan kansızlığı olan bireylerin gripin ilacını kullanması önerilmez. Bunun yanı sıra karaciğer ve börek gibi organlarda rahatsızlığı bulunanlar da gripin ilacını tüketmemelidir. Bu organların yetmezliğinde ilaçlar vücutta birikerek zehirlenmeye sebep olabilirler.

Gripin ilaç nerede satılır? Marketlerde gripin satılır mı?

Eski önemlerde gripin bakkallarda ve marketlerde satılmaktaydı. Geçtiğimiz yıllarda ise bu durum değişti. Bakkal ve marketlerin basit ve reçetesiz bir ilaç dahi olsa gripin satması yasaklandı. Bu nedenle gripin şu anda sadece eczanelerden temin edilebiliyor.

Gripin yasaklandı mı?

Gripinin mevcut herhangi bir zararı yoktur. Belli hastalıklarda tüketilmemesi gerektiği reçetelerde bildirildiğinden sorumluluk kullanan kişidedir. Büyük hastalıklara veya yan etkilere sebep olmadığından gripin ilacı yasaklanmamıştır. Gripin ilaç A.Ş olarak hala üretime devam etmekte.

Kaç yaş üstü gripin ilacı kullanabilir? Ne kadar kullanılmalı?

Gripin ilacı zararsız olarak bilindiğinden 12 yaş üstü kullanımına uygundur. 12 yaş gurubunun günde adet gripin ilaç sınırını geçmemesi önemlidir. Fazla kafein ile birlikte çocuk bünyesinde yan etkiler yaratmaması için önlem amaçlıdır.

Gripin ne işe yarar gibi merak ettiğiniz soruları bugün sizler için yanıtladık. Sizler de mutlaka eczane ve hekim kontrolü ile ilaç tüketimi yapmalısınız. Unutmayalım ki sağlık hayatımızda ki en önemli gücümüzdür. Bir kere kaybedersek telafisi imkânsız ya da çok zor olabilmektedir. Bu sebepten dolayı tavsiye üzerine asla ilaç kullanmayınız ve asla ilaç tavsiyesinde bulunmayınız. Sağlıklı günler dileriz.

Related Posts

DIY Solar Power System Installation Guide

Harnessing solar power for your home is not only eco-friendly but also a cost-effective way to generate electricity. In this comprehensive guide, we’ll walk you through the…

DIY Poly Gel Nails Step-by-Step Guide

Poly gel nails have become a popular choice for those looking to achieve salon-quality nails from the comfort of their own homes. This step-by-step guide will walk…

DIY Old Jeans Makeover Ideas

In the world of fashion, it’s no secret that jeans are a timeless classic. They’re comfortable, versatile, and go well with just about any outfit. However, as…

DIY Kitchen Countertop Installation Guide

Are you ready to give your kitchen a fresh and personal touch? DIY kitchen countertop installation can be a rewarding and cost-effective project. In this comprehensive guide,…

How to Install Tires DIY

Installing tires on your vehicle can seem like a daunting task, but with the right tools and a step-by-step approach, you can do it yourself and save…

How to DIY Inground Pool Installation

Are you dreaming of having your very own inground pool right in your backyard? It’s a fantastic idea to create a personal oasis where you can relax…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *