Göz Rengi Değiştirme Ameliyatı Nedir? Zararları Nelerdir?

Göz rengi değiştirme işlemi genellikle mavi ve daha renkli gözleri seven insanlar tarafından merak edinmektedir.

Göze rengini veren iris, yani pigment (renkli madde) değerine göre belirlenir. Pigmenti az olan gözler mavi, orta olan gözler yeşil tonlarda iken, pigment değeri yüksek olan gözler daha çok kahverengi tonlarına sahip olur.

Peki, göz rengi değiştirme ameliyatı ile kalıcılık mümkün mü? Ya da bu ameliyatın insan sağlığına zararları var mı, varsa bu zararlar nelerdir? Gibi sıkça sorulan soruların detaylı yanıtları, sizler için bu sayfada ele aldık.

Göz Rengi Değiştirme Ameliyatı Nedir?

Göz rengi değiştirme ameliyatı, adı üstünde kişinin sahip olduğu göz renginin bazı tıbbi operasyonlar ile farklı bir göz rengine dönüştürme işlemidir. Tabi bu renkler mavi ve tonları, kahverengi ve tonları, yeşil ve tonları gibi işlemler için uygulanır.

Göz rengini değiştirme işleminde genellikle lazer uygulaması kullanılır. Bu uygulama ile kişinin gözünde bulunan pigmentler ile oynanılır. Genellikle göz bebeklerinde  bulunan pigmentler kazınarak göz renginin daha açık ya da mavi rengine dönüşmesi sağlanır. Bu işlem lazer ile uygulanabildiği gibi yapay iris ile de yapılmaktadır.

Göz renginin değişimi kalıcı olsa da, bu işlemlerin risk faktörleri yüksek olduğundan uzmanlar tarafından tercih edilmemek ile birlikte bireyi, sonradan karşılaşabileceği sorunlar karşısında sıklıkla uyarmaktadır. Çünkü bu işlem, insan vücudunun kendi ekseni etrafında kendi şartları ile oluşturduğu maddelerin değiştirilmesine neden olmaktadır.

Göz Rengi Kalıcı Olarak Değişir Mi?

goz-rengi-degistirme
Göz rengi değiştirme

Daha önce göz rengi değiştirme ameliyatı olanlar da göz renginin kalıcı olduğu gözlemler sonucunda elde edilmiştir. Kalıcı göz rengi değiştirme işleminde lazer veya yapay iris olmak üzere iki işlemden biri uygulanmaktadır. Her iki işlem de kişi açısından risk taşısa da, bireyin sağlığına uygun işlemi yine de uzmanlar karar vermektedir.

Lazerle göz rengi değiştirme işleminde, göze rengine veren iriste bulunan pigmentler lazer yardımıyla parçalanır ve toz haline gelen pigmentlerin emilmesi ile elde edilir. Bu yöntem ile bireyin, koyu tonlara neden olan pigmentler yok edilerek göz renginin açılmasına neden olur. Eğer göz içerisinde bulunan pigmentler aşırı temizlenirse, gözün rengi maviye döner.

Yapay iris göz rengi değiştirme işlemi ise; çok önce bir tabakanın göz gereğine yerleşerek elde edilen işlemdir. Yaklaşık 150 tonu bulunan yapay iris, yapılan araştırmalar sonucunda lazer ile pigmentleri yok ederek elde edilen kalıcı göz rengi değiştirme işleminde bir tık daha iyi olduğu ileri sürülmektedir. Fakat uzmanlar, her ne kadar bu kanıya varsa da her iki işlemde insan sağlığına büyük ölçüde zarar verebilmektedir.

Göz Rengi Değiştirme Tehlikeli Mi?

Göz rengi değiştirme ameliyatı kalıcı bir işlem sağlasa da bireyin sağlığını büyük ölçüde tehlikeye sokan bir durumdur. Kontakt lens dışında yapılan lazer ve yapay iris işlemleri, bireyde birden fazla göz hastalığına yol açar. insan vücudunun doğuştan sahip olduğu pigmentler, insan gözünün farkı farklı renklere sahip olmasını sağlar.

Göz Rengi ameliyatı ise, vücudun kendi ekseni etrafında oluşturduğu yapıyı bozduğundan ve büyük riskler taşıdığından uzmanlar tarafından tercih edilmemektedir. Göz rengini değiştiren işlemler başta Venezuela, Kolombiya ve Türkiye gibi ülkeler tepki göstermektedir.

Göz Rengi Değiştirme Ameliyatının Zararları Nelerdir?

Lazer ve yapay iris uygulamaları, bireyin göz bebeklerine büyük ölçüde zarar verir. Genelde uzmanlar, göz rengi açtırma işlemini bireye mecbur kalmadıkça önermez. Çünkü bu ameliyat, oldukça risklidir. Bireyde görme kaybı, göz tansiyonu ve kalıcı körlük gibi zararlı hastalıklara neden olabilmektedir.

Göz Rengini Değiştiren İlaç Var Mı?

Göz rengini değiştiren damla, uzmanlar tarafından reçeteye yazılmış olmalıdır. Aksi durumda göz sağlığınız tehlikeye girebilir. Göz rengi değişiminde kullanılan damlalar, genelde göz de bulunan pigmentlerin sayısında artışların olmasını sağlayarak gözün daha kapalı bir ton yakalamasını sağlar. Bu damla, normal göz damlaları gibi kullanılır. Fakat kullanım talimatı doktor tavsiyesine göre yapılır.

Doğal Yollarla Göz Rengi Değiştirme Nasıl Yapılır?

goz-rengi-degistirme

Evde göz rengi değiştirme tam anlamıyla gerçekleşmesi mümkün olmasa da, tüketilen bazı doğal besinler göz renginin daha açık tonlara bürünmesi ve daha parlak görünmesini sağlayabilmektedir. Göz rengini, görünenden daha açık ve parlak gösteren doğal yöntemler şunlardır:

1-Bal

Düzenli bir şekilde tüketilen bal, içeriğinde bulunan zengin maddeler sayesinde gözler daha açık tonlara bürünür. Kahverengi bir göz, maviye dönmese de tüketilen bal sayesinde kahverenginin bir açık tonuna sahip olabilir.

Konu ile ilgili bir yazımızda burada: Beyaz Bal Nedir Ne İşe Yarar?

2-Papatya Çayı

Papatya çayı, stres ve yorgunluğu azaltmanın yanı sıra göz renginin daha sıcak ve parlak olmasını sağlar. her gün düzenli bir şekilde tüketilen bu çay, sizin gün içerisinde kendinizi daha özgüvenli olmanızı sağlayacaktır.

3-Ispanak

Gözlerin parlak bir tona bürünmesi için ıspanak oldukça tercih edilen bir besindir. Göz rengini az da olsa değiştiren ıspanak, magnezyum, kalsiyum ve demir mineralleri ile de insan sağlığına büyük faydası bulunur.

Sonuç olarak göz rengi değiştirme ameliyatı, riskli bir ameliyattır. Mümkün olmadıkça uzmanlar tarafından önerilmez. Lazer yönteminde genelde pigment sayıları düşürülerek, gözlerin daha açık bir ton yakalaması sağlanır.

Yapay iris yöntemi ise, 150 adet ton çeşidi bulunur. Yine de göz rengi değişme işlemi yapmak istiyorsanız, kontakt lens daha sağlıklıdır. Ayrıca herhangi bir riski yoktur. Bu göz rengi değiştirme yöntemlerinin fiyatları ise operasyonun gerçekleştiği yere ve operasyonun zorluğuna göre değişir.

Related Posts

DIY Solar Power System Installation Guide

Harnessing solar power for your home is not only eco-friendly but also a cost-effective way to generate electricity. In this comprehensive guide, we’ll walk you through the…

DIY Poly Gel Nails Step-by-Step Guide

Poly gel nails have become a popular choice for those looking to achieve salon-quality nails from the comfort of their own homes. This step-by-step guide will walk…

DIY Old Jeans Makeover Ideas

In the world of fashion, it’s no secret that jeans are a timeless classic. They’re comfortable, versatile, and go well with just about any outfit. However, as…

DIY Kitchen Countertop Installation Guide

Are you ready to give your kitchen a fresh and personal touch? DIY kitchen countertop installation can be a rewarding and cost-effective project. In this comprehensive guide,…

How to Install Tires DIY

Installing tires on your vehicle can seem like a daunting task, but with the right tools and a step-by-step approach, you can do it yourself and save…

How to DIY Inground Pool Installation

Are you dreaming of having your very own inground pool right in your backyard? It’s a fantastic idea to create a personal oasis where you can relax…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *