Gelmiş Geçmiş En İyi Sihirbazlar ve Unutulmaz Olayları

Gelmiş geçmiş en iyi sihirbazlar geçmişten bugüne imza attıkları olaylar ile hatırlanmaktadır. Aslında olaylar hatırlanır ancak isimler bilinmez. Peki bu unutulmaz sihirbazlar kimlerdir?

Yüzlerce yıldır sihirbazlar dünya çapında insanları büyülüyor ve onları imkansıza inandırıyorlar. Sokak köşelerinden devasa arenalara kadar, sihir, küçük bir kalabalığı ya da binlerce insanı etkileyebilir.

Cesur, ölüme meydan okuyan bir gösteri insanları etkilemek için yeterli olabilir. Sahne sihirbazları ve illüzyonistleri yıllar boyunca başarı ve popülerliğe sahip olmuşlar ve bu performans sanatı her zaman en yaratıcı ve etkileşimli sanatlardan biri olmuştur. Bu listedeki bazı insanlar geleneksel sihir yerine zihinsel eylemler yaparlar ve hepsi şimdiye kadar yaşamış en iyi sihirbazlar arasında kabul edilir.

 

İşte En İyi Sihizbazlar Listesi Top 10

 

En İyi Sihizbazlar Listesi 10. Büyük Lafayette

fikirsiz_gelmis-gecmis-en-iyi-sihirbazlar-ve-unutulmaz-olaylari

Büyük Lafayette’in hayatı entrika ve gizemlerle doluydu. 1871’de Almanya’da Sigmund Neuberger adıyla doğdu ve genç yaşta Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti. Büyülü kariyerinin başlarında büyük Çinli sihirbaz Ching Loo Foo’nun taklitçisi olarak adını duyurdu. Vaudeville sirkindeki en yüksek ücretle çalışan isimlerden biri oldu. El çabukluğu ve nesneleri hızlı şekilde değiştirmesi ile ün kazandı.

1900’lerin başında Neuberger kendisini Büyük Lafayette olarak tanıtmaya başladı ve Londra’da neredeyse bir gecede başarılı oldu. “Aslan Gelin” eylemi (yıllardır yaptığı) Lafayette’in hayvan derisi giydiği ve kafesteki bir aslanla yer değiştirdiği büyük bir finalle sonuçlanan 25 dakikalık bir eylemdi. Aslan kılığındaki Lafayette, kadın asistana saldırmak üzereyken, kendini göstermek için hayvan derisini çıkarıyordu. Birçok insanın gördüğü en iyi yanılsamaydı ve Lafayette ile on yıllık bir sözleşme ile yıllık 44.000 sterlin ödeyerek anlaşma yapılmasına sebep oldu. Bu, onu o zamanın en yüksek ücretli performansı haline getirdi.

fikirsiz_gelmis-gecmis-en-iyi-sihirbazlar-ve-unutulmaz-olaylari3

Ölürken bile Lafayette son bir büyük ilüzyon gerçekleştirmeyi başardı. Tiyatroda bir yangın çıktığında, Lafayette siyah aygırını kurtarmaya çalışırken yanan binada mahsur kaldı. Ertesi gün ölü atın yanında yatan ayrıntılı bir Türk paşası kıyafeti giymiş kömürleşmiş bir ceset bulundu ve hemen Lafayette olarak tanımlandı. Bununla birlikte, iki gün sonra tiyatroda ilk insanla aynı şekilde giyinmiş başka bir ceset daha bulundu, ancak bu beden sol elin her parmağında yüzük takıyordu. Yüzükler cesedi gerçek Lafayette olarak tanımladı. İlk buldukları ilk kişi ise Lafayette’in şovunda kullandığı dublörüydü. Sihirbaz için Edinburgh’da büyük bir cenaze töreni yapıldı.

En İyi Sihizbazlar Listesi 9. ‘Sihirli Bebek’ Ning

fikirsiz_gelmis-gecmis-en-iyi-sihirbazlar-ve-unutulmaz-olaylari

En iyi sihirbazlar listesinde 9. Sırada yer alan sihirbaz kadınlar genellikle erkek sihirbazın göz alıcı asistanı rolünü oynar. Bu, muazzam beceri ve eğitim gerektirse de (çoğu izleyici tarafından neredeyse hiç fark edilmeyen yetenekler), bazı kadınlar kendi başlarına sihirbaz olarak çalışıyorlar. ‘Magic Babe’ Ning, bugün sihirbazlık yapan en büyük isimlerden biri ve göz alıcı güzelliğiyle olduğu kadar dünya standartlarındaki becerileri ile de biliniyor.

Ning, stereotipleri tamamen reddetmeyi tercih ediyor ve illüzyonlarında çoğu izleyicinin bir kadın sihirbazdan bekleyeceği daha geleneksel olan çiçekler, şemsiye ve iplikler yerine kılıç, ateş topu ve diğer tehlikeli silahları kullanıyor. İllüzyonist J C Sum ile işbirliği içinde olan Ning birkaç rekor girişiminde bulundu. 2009 yılında çift, 5 dakika içinde en büyük ilüzyonlarıı gerçekleştirmek için yeni bir rekor denemesi yaptı. 2013 yılında da yanan bir ipten baş aşağı asılı iken sıkıca bağlanmış bir deli gömleğinen kurtulmaya çalıştılar.

 

En İyi Sihizbazlar Listesi 8. Ricky Jay

fikirsiz_gelmis-gecmis-en-iyi-sihirbazlar-ve-unutulmaz-olaylari3

Yaygın olarak kart ilüzyonu ve el çabukluğunun ustası olarak kabul edilen Ricky Jay, 50 yıldan uzun bir süredir sihirbaz olarak performans gösteriyor. Büyük gösterişli ilüzyonlar ve ölüme meydan okuyan eylemler yerine, Jay genellikle sadece bir kart destesine, küçük bir masaya ve sahnede sorduğu bilmecelere güvenir. 2002 yılına kadar Jay, bir oyun kartını en uzak mesafeden ve en yüksek hızla atarak dünya rekorunu kırdı. En ünlü eylemlerinden biri de kavuna kart atmak, böylece kartlar kavunun yüzeye yapışıyorlar . El sanatının gerçek bir uzmanı olan Jay, aynı zamanda büyülü bir sihir danışmanıdır. Sihir tarihi ve sihrin sanattaki rolü ile ilgili aktör, yazar ve Hollywood danışmanı olarak dersler verir.

En İyi Sihizbazlar Listesi 7. Maskeli Büyücü

fikirsiz_gelmis-gecmis-en-iyi-sihirbazlar-ve-unutulmaz-olaylari3

Maskeli Büyücü, 90’lı yılların sonlarında sihirbaz topluluğu arasında büyük tartışmalara sebep oldu. Maskeli Büyücü, FOX televizyonunda, endüstrinin en büyük ticari sırlarını açığa çıkarmaya adanmış bir TV şovunun yıldızıydı. İzleyicisi olmayan bir stüdyoda yapılan gösteri, sihirbazlıkta kullanılan en büyük numaralardan bazılarını ifşa etti ve nasıl yapıldığını, sahne arkasında neler olduğunu izleyicilere gösterdi. Birçok farklı kart manipülasyonunun, büyük sahne ilüzyonlarının ve el hilelerinin ardındaki ‘gerçek’, gösterinin 18 bölümü boyunca ortaya çıktı.

Son bölümde, Maskeli Büyücü kendini profesyonel bir büyücü olan Val Valentino olduğunu açıkladı. Valentino, sihirbazları “daha ​​büyük ve daha iyi ilüzyonlar” yaratmaya teşvik etmek için gösteri yaptığını ve sihir sanatının herkes tarafından beğenilmesi gerektiğini söyledi. Tabii ki, birçok profesyonel sihirbaz bunu kabul etmedi ve ticari sırlarının açıklanmasına haklı olarak kızgındı. Çünkü bilinmeyen bir kişi kendi TV şovunda isim yapmak istiyordu. Sonuçta, son bölümde maskesini çıkarmasına gerek yoktu.

Bununla birlikte, Valentino’nun inandığı kadar büyük bir etkiye sahip olmadığı söylenebilir (ortaya çıkardığı ilüzyonların çoğu yüzyıllardır kullanılmış ve gerçek sanat değeri hilede değil performanstadır), Valentino’nun büyüye karşı büyük bir ilgi duyduğunu inkar edemezsiniz. En iyi sihirbazlar arasında unutulmaz isimlerden biri olduğu da açıktır.

 

En İyi Sihizbazlar Listesi 6. Criss Angel

Sihirbazlık, 21. yüzyıla girerken dramatik bir değişim geçirdi. Birçok sihirbaz daha genç ve çağdaş bir izleyici kitlesine ulaşmak, eskimiş ve aşırı kullanılmış klişelerden numaralardan kurtulmak istiyordu. Sihir her zaman popüler bir eğlence biçimi olarak kalsa da, yeni sihirbazların kalıptan çıkması ve performanslarıyla farklı bir şey yapması zordu. Criss Angel, shirbazlığı daha rock’n roll şeklinde yapmaya kararlıydı. İyi görünümlü ve sık sık gömleksiz olan Angel, bir sihirbazdan daha çok bir rock yıldızı gibi görünüyordu ve eşsiz görüntüsü, TV şovu Mindfreak’i hit bir program haline getirdi.

Sahnede büyük ilüzyonlar yapan ve sokaktaki halk ile arası iyi olan Angel’ın, geleneksel eylemlere şok edici ve yaratıcı modern bir kırılım verdiği biliniyor. Hayata olan bakış açısını tamamen değiştirmeye yönelik eylemler ile hareket ettiği de açıktır. Her ne kadar eylemlerinin birçoğunun şok etkisi yarattığı doğru olsa da, izleyicilerinden veya genel halktan (en çok izlenen programlardan biri) bir tepki ortaya çıkarmak için genellikle aktörleri, sahne malzemelerini ve yaratıcı kamera açılarını net bir şekilde kullanıyordu. En iyi sihirbazlar listesinde 6. Sıra ile daha çok uzun yıllar hatırlanacak marifetlere sahipti.

 

En İyi Sihizbazlar Listesi 5. Derren Brown

Çoğu izleyici yüzyıllar boyunca izlediklerinin gerçekten ‘gerçek sihir’ olmadığını biliyordu, ancak modern Bilgi Çağı, çoğu hilenin nasıl yapıldığını bulmanın her zamankinden daha kolay olduğu anlamına geliyor. Diğer sihirbazlar büyük ve daha cesur ilüzyonlarla ya da kurnaz sokak performanslarıyla uğraşırken, Derren Brown bu bilgiyi kendi yararına kullandı. İllüzyonları, mentalizm ve hatta hipnoz olarak kullanarak, izleyicilerini çok zekice yanlış yönlendirdi. Brown, zihin okuma, bilinçaltı önerme ve soğuk okuma gibi sözde büyülü eylemlerin arkasındaki teknikleri ve psikolojiyi açıklayan sahne şovlarına önemli zaman ayırıyor.

Eğlenceli, yaramaz şovmenliği ile Brown genellikle seyirciye ifşa etmemesi gereken bir şeyi ifşa ediyor. Bununla birlikte, işin birçok hilesini tartışmasına ve ‘kurbanlarını’ nasıl çalıştıklarına hazırlamasına rağmen, Brown hala izleyicileri kandırmayı başarıyor. Bir kitleye cazip gelmek ve gördüklerini gerçekten sorgulamalarını sağlamak dahice, çok riskli bir yoludur. Brown, “sahtekârlığı konusunda her zaman dürüst” olduğunu itiraf ediyor, ancak böyle şüpheci bir yaklaşımın gerçek olandan nasıl daha büyülü olabileceğini görmek çok heyecanlandırıcı

 

En İyi Sihizbazlar Listesi 4. David Blaine

fikirsiz_gelmis-gecmis-en-iyi-sihirbazlar-ve-unutulmaz-olaylari

Criss Angel gibi, David Blaine de modern büyü rönesansının önde gelen isimlerinden biriydi. Bununla birlikte, Angel her zaman daha geleneksel sihirbazların ihtişamını ve geleneğini korurken (çok farklı bir şekilde de olsa), Blaine’nin şovmenliği tamamen farklı bir yöne gitti. Şovmenlik, Blaine’nin sade ve hatta bazen ürkütücü performansları için çok büyük bir terim gibi görünebilir, ancak bu davranış onun gizemli ve her zaman merak uyandırıcı bir aura geliştirmesine yardımcı oldu. Blaine en çok ‘sokak büyüsü’ ile bilinir ve diğer sihirbazlar bu eşsiz, gerilla büyüsü tarzını denemelerine rağmen, hiçbiri Blaine kadar başarılı olamamıştır.

Blaine’nin el hileleri ve yakın çekim ilüzyonlarının çoğunun geleneksel, şapka takan bir sihirbazın eyleminde yer almayacağı doğru. Bununla birlikte, Blaine’in başarısının anahtarı her zaman kendi garip sahne markası olmuştur. Şüphesiz insanlara yaklaşır, tiyatro ile karışık bir numara yapar ve daha sonra doğaçlama izleyicisini şaşkına çevirir. Blaine, kariyerinin en son bölümünü sihir veya ilüzyonlarla pek az ortak noktası olan dayanıklılık gösterileri yaparak geçirdi. ‘Karakteri’ bu kadar büyük ölçekli işler yapmayı kabul etmese de (sonuçta, günlerce bir buz bloğuna sarılmış veya plastik bir kutuya sıkışmış bir insanı görmek çok heyecan verici değil), Blaine hala yaptığı her şeyle heyecan uyandırmayı başarıyor.

En İyi Sihizbazlar Listesi 3.’ sü David Copperfield

David Copperfield gerçek şovmenliğin mükemmel bir örneğidir. Her ne kadar usta şovmen ve sevimsiz sanatçıyı birbirinden ayıran ince çizgi üzerinde oldukça güvencesizce dengelemiş olsa da, Copperfield büyülü gösterilerin tartışmasız kralıdır. Copperfield, iddialı sahne şovları ve son derece popüler televizyon şovları sayesinde büyük ticari başarıya ulaştı (800 milyon dolarlık serveti onu tüm zamanların en başarılı büyücüsü yapıyor – hatta kendi adalarına dahi sahip).

Onun güzel asistanları, tam teşekküllü sahnesi, sürekli çalışan duman makineleri, sinematik müzikleri Copperfield’dan başka hiçbir sahne gösterisinde görülemez. Copperfield, ağızları açık bırakan kaçış eylemleri, akıllara durgunluk veren ilüzyonlar ve tehlikeli ölüme meydan okuyan eylemler gerçekleştirdi. Ancak bunların en başarılısı Özgürlük Anıtı’nı kaybettiği 1983 yılındaki TV şovu olmalı. Copperfield, bir rock yıldızından daha gösterişli bir kişi olabilir ancak yaptığı işte en iyisi olduğu inkar edilemez.

 

En İyi Sihizbazlar Listesi 2. Sıra Penn ve Teller

Penn & Teller’ı bu kadar özel kılan şeyin tam olarak ne olduğunu bulmak zor. Şovlarının rafine edilmiş bir stand-up rutininin iyi akışına ve enerjisine sahip olduğu doğru olsa da, yine de seyirciyi şok edici ve gerçekten etkileyici yollarla eğlendirmeyi başarıyorlar. İlk başta Teller’ın uzun zamandır konuşmayı reddetmesi bir hile ve şakacı geleneksel sihirbazın asistanına benzemesine rağmen (Teller de genellikle ikilinin tehlikeli numaralarının çoğunun içinde olan kişi), performansı gerçekten bu önemli eylemin bir parçası. Bunlardan hiçbiri sihirbazın asistanı rolüne gerçekten uymadı ve Teller’in sessizliği de performansını daha çekici kılıyor.

Elbette, Penn’in gürültülü, küstah sahne duruşu göz önüne alındığında, yine de sahnede başka bir ses için yer olmazdı. İkili, 30 yılı aşkın bir süredir sihir ve komediyi karıştırıyor ve bir eskiz şovu gibi çok farklı hileler ve ilüzyonlar arasında ustaca geçiş yapabiliyorlar. Penn ve Teller, izleyicilerin sadece sahneye çıkan gönüllüller olmasından daha çok, onları ilgi çekici şekillerde oyuna dahil etmeyi çok seviyor.

Penn & Teller hilelerinin nasıl yapıldığını ortaya koyduklarında, oyuncu ve seyirci arasında paylaşılan bir dinamik yaratırlar, böylece performans, sonucunu beklemek yerine hayranlıkla izlenebilir. İkili genellikle izleyiciyi adım adım bir hile ile taşır, ancak rutini tamamen beklenmedik ve saçma bir şeyle değiştirir, böylece izleyici neler olup bittiğinden asla emin olmaz. Bu durum Penn & Teller’ı gerçekten eşsiz ve yaratıcı bir sihirbaz ikili yapıyor.

 

En İyi Sihizbazlar Listesi 1. Sıra Harry Houdini

Harry Houdini’den bahsetmeden sihirbazların gücü ve yeteneği hakkında konuşmanın bir anlamı yoktur. Sihirbazlığın tartışmasız ustası Harry Houdini modern ilüzyonun da babasıdır. 1874’te Budapeşte’de Erik Weisz adıyla doğan Houdini, ailesiyle birlikte 4 yaşında Amerika’ya taşındı. Çocukluğunda performans gösterilerine yoğun ilgi duydu ve sık sık Ehrich “Prensi’nin altında bir trapez sanatçısı olarak görev yaptı.

Houdini 1891’de sihir yapmaya başladı, ancak geleneksel kart hilelerinde çok az başarı buldu. 1899’da, Houdini’nin gerçek yeteneklerinin escapolojide yattığını düşünen Vaudeville sirki yöneticisi Martin Beck’in kanatları altına alındı. Houdini, önümüzdeki on yıl içinde kendini geliştirdi ve ona “Kelepçe Kralı” takma adı verildi. Belki de en iyi kelepçelerden, boğaz kilitlerinden ve su tanklarından (bazen aynı anda üçünden de) sansasyonel şekilde kurtulması bilinmesine rağmen, Houdini şüpheli, ölüme meydan okuyan eylemleriyle bilinen usta bir şovcuydu. En iyi sihirbazlar arasında şüphesiz unutulmaz yere sahiptir.

Ne yazık ki, bir pervane karnına beklenmedik bir şekilde birkaç kez çarptığında Houdini’nin kariyeri aniden sona erdi. Söylenti Houdini’nin midesine hiçbir darbenin zarar veremeyeceği yönündeydi ancak bu ölümcül yumrukları almadan önce kendisini yeterince hazırlayamadı. Houdini yıllar boyunca sayısız sihirbaza ilham verdi ve sihir dünyası üzerindeki muazzam etkisini tartışmak çok zor.

Related Posts

DIY Solar Power System Installation Guide

Harnessing solar power for your home is not only eco-friendly but also a cost-effective way to generate electricity. In this comprehensive guide, we’ll walk you through the…

DIY Poly Gel Nails Step-by-Step Guide

Poly gel nails have become a popular choice for those looking to achieve salon-quality nails from the comfort of their own homes. This step-by-step guide will walk…

DIY Old Jeans Makeover Ideas

In the world of fashion, it’s no secret that jeans are a timeless classic. They’re comfortable, versatile, and go well with just about any outfit. However, as…

DIY Kitchen Countertop Installation Guide

Are you ready to give your kitchen a fresh and personal touch? DIY kitchen countertop installation can be a rewarding and cost-effective project. In this comprehensive guide,…

How to Install Tires DIY

Installing tires on your vehicle can seem like a daunting task, but with the right tools and a step-by-step approach, you can do it yourself and save…

How to DIY Inground Pool Installation

Are you dreaming of having your very own inground pool right in your backyard? It’s a fantastic idea to create a personal oasis where you can relax…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *