Gelibolu’nun Neyi Meşhur? Gelibolu’nun 5 Meşhur Yemeği!

Çanakkale’nin göz bebeği Gelibolu’yu gezecekseniz ve Gelibolu’nun neyi meşhur diye düşünüp merak ediyorsanız bu yazı tam da size göre. Eşsiz mutfağı ile Gelibolu’da muhteşem lezzetler tadabilirsiniz.

Gelibolu zaferleri ve tarihi geçmişi ile akıllara kazınmayı başarmış bir yer. Öte yandan Türk mutfağının en güzel örneklerini tanıyabileceğiniz zenginliğe sahip. Balık mevsiminde yenir lafı burası için geçerli değil.

Balık ve balıkçılığın en çok olduğu bölgelerden biri olan Gelibolu’da yılın her günü taptaze balıklar yiyebilmek mümkün. Balığın çeşitli şekillerde yapılışına şahit olacaksınız. Balık çorbası, balık salatası, balık kebabı ve daha bir sürü enteresan lezzet.

fikirsiz-gelibolunun-neyi-meshur-gelibolunun-5-meshur-yemegi
Gelibolu’nun Neyi Meşhur?

Gelibolu ve balığın en iyi hali ise Sardalye ile yapılan yemeklerdir. Eğer balık tutkunuysanız Gelibolu’da sardalyenin tadına doyamayacaksınız. Sardalye dışında özellikle ahtapot, midye ve kalamar lezzetlerinin tadına bakmalısınız. Gelin Gelibolu’nun neyi meşhur sorusunun tüm detaylarını öğrenelim.

Gelibolu’nun En Meşhur Ürünleri Nelerdir? Gelibolu’nun Neyi Meşhur ?

Gelibolu doğanın ve denizin en uyumlu halini görebileceğiniz aynı zamanda da muhteşem manzaraya karşı yemek yemenin tadına varacağınız bir yerdir. Özellikle denize nazır bir mekanda balık keyfi yapmak isterseniz adresiniz İlhan Restoran olmalıdır.

Bir kere gelince mutlaka tekrar ziyaret etmek isteyeceğiniz Gelibolu’nun en meşhur ürünleri şunlardır:

1- Gelibolu Sardalye Kebabı

fikirsiz-gelibolunun-neyi-meshur-gelibolunun-5-meshur-yemegi

Sardalye kebabı Gelibolu’da aslında Bokluca Kebabı olarak biliniyor. Gelibolu’nun zengin mutfağının en meşhur balık ürünlerinden birisidir. Normal koşullarda yapılan sardalye balığından oldukça farklı bir yapılışı vardır.

Gelibolu’da yiyeceğiniz sardalye kebabı için balık temizleme işlemi yapılmaz. Yanlış okumadınız. Gelibolu’nun neyi meşhur deyince ilk cevap temizlenmeden pişirilen sardalye kebabı olur.

Çanakkale sularından çıkar çıkmaz kömür ateşine atılarak pişirilir. Pişirilen sardalye kebabı servis edildikten sonra yiyecek olanın kendisi tarafından temizlenir. Bu işleyişin vermiş olduğu tat oldukça başkadır. Mutlaka tadılması tavsiye edilir.

2- Gelibolu Balık Çorbası

fikirsiz-gelibolunun-neyi-meshur-gelibolunun-5-meshur-yemegi

Eğer Gelibolu2ya geldiyseniz ve canınız çorba çekiyorsa mutlaka balık çorbasını denemelisiniz. Balık zenginliğinin olduğu bu yerde elbette balık çorbası da var. Beyaz etli balıktan yapılan bu çorba gerçekten çok başarılıdır.

Her balığı yiyemem diyorsanız da çeşit çeşit balıktan çorba yapılıyor. İskorpit, kırlangıç, dülger, çarpan ve mezgit gibi birçok balık türünden çorba mevcuttur. Balık çorbası hem lezzetli hem de yüksek besin değeri kaynağıdır.

Gelibolu’nun neyi meşhur konusunda farklı bir cevap olan balık çorbasının yapılışı da oldukça kolay ve pratiktir. Bu çorbada kullanılacak olan balıklar dağılmadan ve parçalanmayacak şekilde haşlanır. Haşlanmış olan balıklar suyundan süzülür.

Elde edilen balık suyuna patates, soğan, havuç ve maydanoz gibi lezzetli ve faydalı sebzeler ilave edilir. İlave edilen sebzeler balık suyu içerisinde haşlanır. Daha sonra pirinç ve balığın terbiyesi ilave edilir. Ortaya çıkan lezzet ise gerçekten muhteşem olmaktadır.

3- Gelibolu Peynir Helvası

fikirsiz-gelibolunun-neyi-meshur-gelibolunun-5-meshur-yemegi

Peynir helvası Gelibolu’nun tarihi bir lezzetidir. Keçi ve koyun sütüyle yapılan peynir helvası oldukça lezzetli ve yapımı da emek isteyen bir tatlıdır. Keçi ve koyun sütünün birbirine karıştırılıp ısıtılmasından sonra peynir mayasında mayalanır.

Gelibolu’nun neyi meşhur konusunda akla gelebilecek belki de tek tatlı peynir helvasıdır.  Orijinali bu şekilde yapılan peynir helvasını adı bilinen mekanlarda yemelisiniz. Çünkü bazı mekanlar peynir helvasını tuzsuz beyaz peynirden yapabiliyor.

4- Tavuklu Mantı

Mantı ülkemizin hemen hemen her bölgesinde oldukça meşhur ve sevilen bir yemektir. Gelibolu mutfağı ise geleneksel kıymalı mantıya bambaşka bir yorum katmıştır. Hepimizin bildiği bohça mantısının içerisine tavuk koyularak yapılan bu lezzet sizi çok etkileyecektir.

Ancak bohça mantısında olduğu gibi haşlanarak değil tepsiye koyularak pişirilir. Mantının içine konulmak için haşlanan tavuğun suyu ise mantının üzerine dökülür. Daha sonra sunum yapılırken mantının üstü kızartılmış tavuk parçacıkları ile süslenir.

5- Gelibolu’nun Neyi Meşhur ? |Lakerda

fikirsiz-gelibolunun-neyi-meshur-gelibolunun-5-meshur-yemegi

Gelibolu’nun neyi meşhur diyorsanız size başka bir yanıt ise lakerda olacaktır. Gelibolu balık restoranların neredeyse hepsinde bulabileceğiniz lakerda oldukça ünlüdür. Palamut gibi büyük balıkların başı ve kuyruk kısımları çıkartılıp birçok işlemden geçirilerek hazırlanır. Oldukça zahmetli ve kıymetli bir üründür. Hazırlanmış hali için yaklaşık 1 aylık süre gerekir. Bu yüzden eğer Gelibolu’da bu lezzetle karşılaşırsanız mutlaka tatmalısınız.

6- Gelibolu Lokumu

fikirsiz-gelibolunun-neyi-meshur-gelibolunun-5-meshur-yemegi

Yumuşacık ve lokum gibi tadı ve börek görüntüsüyle oldukça lezzetli ve meşhur bir üründür. Ispanaklı, kıymalı, bol soğanlı ve peynirli çeşitlerini tercihe göre deneyebilirsiniz.

Related Posts

DIY Solar Power System Installation Guide

Harnessing solar power for your home is not only eco-friendly but also a cost-effective way to generate electricity. In this comprehensive guide, we’ll walk you through the…

DIY Poly Gel Nails Step-by-Step Guide

Poly gel nails have become a popular choice for those looking to achieve salon-quality nails from the comfort of their own homes. This step-by-step guide will walk…

DIY Old Jeans Makeover Ideas

In the world of fashion, it’s no secret that jeans are a timeless classic. They’re comfortable, versatile, and go well with just about any outfit. However, as…

DIY Kitchen Countertop Installation Guide

Are you ready to give your kitchen a fresh and personal touch? DIY kitchen countertop installation can be a rewarding and cost-effective project. In this comprehensive guide,…

How to Install Tires DIY

Installing tires on your vehicle can seem like a daunting task, but with the right tools and a step-by-step approach, you can do it yourself and save…

How to DIY Inground Pool Installation

Are you dreaming of having your very own inground pool right in your backyard? It’s a fantastic idea to create a personal oasis where you can relax…

This Post Has One Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *