Kuru Öksürük ve Boğaz Ağrısına Doğal Tedavi Yolları

Bahar aylarında ve kış aylarında sık karşılaşılan bir hastalık olarak, boğaz ağrısına, öksürük de eşlik eder. Öksürük kuru olduğunda akciğerde tıkanmış olan balgam nefes almayı zorlaştırabilir. Hatta gece nefessiz bile kalmak ve korkuyla uyanmak mümkün. Genelde sigara içenlerde bu semptomlar sık görülür. KOAH hastalarında hala sigara içme devam ediyorsa sık ortaya çıkar. Kuru öksürük, balgam atılamayan, acı verici ve boğazı tahriş edici bir öksürüktür.

Kuru Öksürük ve Boğaz Ağrısı Neden Olur

Soğuk algınlığı ve grip nedeni ile olabilir. Nezle ve soğuk algınlığı üst solunum yollarında oluşan enfeksiyonlardır. Hem soğuk algınlığı hem de grip nezle gibi hastalıklar, başlıca boğaz ağrısına, ateşe, burun akıntısına, kas ağrısına, baş ağrısına neden olabildiği gibi, ağrılı öksürüğe neden olabilen virüs kaynaklı hastalıklarıdır.

  • Mononükleoz Öpüşme yolu ile Geçen Virüs Kaynaklı hastalık

Öpüşme hastalığı olarak da bilinen mononükleoz ağız yolu ile bulaşıyor. Bu bulaşıcı hastalık, bademcik şişmesine, halsizliğe cilt döküntülerine ve baş ağrılarına da neden olabilir. Mononükleoz, Epstein-Bar ismi verilen virüsten kaynaklanır.

  • Farenjit

Farenjit, farenksin veya boğazın arkasında oluşan iltihabıdır. Etkilenen birey boğaz ağrısı, boğazda çiziklilik ve yutma zorluğu yaşayabilir. Bazen ateş, burun akıntısı, baş ağrısı ve vücut ağrıları da eşlik edebilir. en sık görülen boğaz ağrısıdır. Farenjit hem viral hem de bakteriyel enfeksiyonlardan kaynaklanabilir.

  • Larenjit Kuru öksürüğe ve boğaz ağrısına yol açabilir

Larinksin veya ses tellerinin iltihaplanması larenjit olarak adlandırılır. Ses kısılması ve boğaz ağrısı ile beraber kuru balgamsız öksürük can sıkıcıdır.

  • Akut bronşit

Akut bronşit kuru öksürükle başlayabilir bunu takiben az miktarda beyaz veya sarı balgam çıkabilir, nefes alırken ve verirken hırıltı, boğaz ağrısı, ateş, nefes darlığı ve göğüste yanma hissi bu hastalık nedeni ile oluşur. Bronşit, bronşların iltihaplanması anlamına gelir. Bronşit akut yani tedavi sonrası iyileşebilen veya kronik ömür boyu olabilir. Akut bronşit genellikle viral veya bakteriyel enfeksiyonlardan kaynaklanır.

  • Diğer Öksürük ve boğaz ağrısı nedenleri

Boğaz ağrısı ve kuru öksürük sigara kaynaklı olabilir ya da yabancı partiküllerin veya tahriş edici maddelerin solunması ile oluşabilir. Boğaz ağrıları sinüs enfeksiyonları ve postnazal damlama ile de ilişkilendirilebilir.

Kuru Öksürük ve Boğaz Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir

Önce hastalık belirlenir, neden kaynaklı olduğunu bulmak doktorun görevidir, kaynak bulunduktan sonra hangi bakterilerin buna yol açtığı tespit edilip bakteri veya virüs için ilaç verilir. Bazen boğaz ağrısı dayanılamayacak kadar çok olabilir ki bu durumda ağrı kesiciler işe yarar.

Evde doğal yöntemler ile kuru öksürüğünüzü hafifletmeniz de mümkün

  • Ilık tuzlu su ile ( yüksek tansiyon hastası değilseniz) gargara yapabilirsiniz.
  • Ev ilaçlarından biri var ki, hemen herkesi iyileştiriyor. Taze olmak şartı ile ıhlamur yaprakları nane yaprakları ve limona ek olarak bir ağrı kesici parasetamol  çay gibi demlenir ve içilir. Ardından ter basar, kişi dinlenmelidir soğuk ortama çıkmamalıdır.
  • Kuru öksürük için doğal tedavi yöntemlerinden biri de suya karıştırılacak elma sirkesini içmektir.
  • Limon kırmızı biber, bal ve elma sirkesi ile hazırlanmış bir bomba karışım daha var. Bu da bir çok kişi tarafından denenmiş rahatlatıcı bir yoldur. Hastalık sürecinde, İyileşmeyi hızlandırmak için bol su tüketin.
  • Vicks her evin ecza dolabında mutlaka bulunması gerekir bence. Şayet Vicks içerisindeki maddelerden birine alerjiniz yok ise Kuru öksürük tedavisinde Vicks’ten de yararlanabilirsiniz. Gece yatmadan önce Vicks’i ayak tabanınıza sürüp çoraplarınızı giymeniz kuru öksürüğünüzün azalmasında etkili olacaktır.

Baş Belası Griplerden Nasıl Korunuruz? adlı yazımızı okumak için Tıklayın

 

Related Posts

DIY Solar Power System Installation Guide

Harnessing solar power for your home is not only eco-friendly but also a cost-effective way to generate electricity. In this comprehensive guide, we’ll walk you through the…

DIY Poly Gel Nails Step-by-Step Guide

Poly gel nails have become a popular choice for those looking to achieve salon-quality nails from the comfort of their own homes. This step-by-step guide will walk…

DIY Old Jeans Makeover Ideas

In the world of fashion, it’s no secret that jeans are a timeless classic. They’re comfortable, versatile, and go well with just about any outfit. However, as…

DIY Kitchen Countertop Installation Guide

Are you ready to give your kitchen a fresh and personal touch? DIY kitchen countertop installation can be a rewarding and cost-effective project. In this comprehensive guide,…

How to Install Tires DIY

Installing tires on your vehicle can seem like a daunting task, but with the right tools and a step-by-step approach, you can do it yourself and save…

How to DIY Inground Pool Installation

Are you dreaming of having your very own inground pool right in your backyard? It’s a fantastic idea to create a personal oasis where you can relax…

This Post Has 2 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *