Gaz ve Şişkinlikten Kurtulmanın 11 Yolu

Şişkinlik ve gaz günümüzde birçoğumuzun basit olarak gördüğü fakat ciddiye alınmadığında vücutta belirli fonksiyonel bozukluklara yol açabilecek bir rahatsızlıktır. Gaz veya şişkinlik olduğunda şu bilinmelidir ki, sindirim sisteminizde çok fazla gaz birikmiştir. Vücudumuz tepki olarak bu gazı farklı farklı şekillerde dışarı atabilir. Sağlıklı olan bir vücutta gaz oluşması da çoğunlukla sorun yaratmaz, fakat gazın tahliye edilememesi veya aşırı derecede oluşmasında zorlanma ve sıkıntı baş gösterir. Ne yazık ki, etkili ve sorunu tamamen yok edecek tıbbi tedaviler de geliştirilmedi. Peki, gaz veya şişkinlik durumu sizi rahatsız edecek boyutlara ulaştıysa nasıl bir yol izlemeniz gerekiyor? Bu yazımızda gaz ve şişkinlikten kurtulmanın 11 yolunu sizler için hazırladık.

 • Hava Yutmamaya Dikkat Edin!

Günlük yaşantınızda, yemek yerken veya spor yaparken hava yutmak, vücutta gaz sıkışmasının en önemli nedenlerinden biridir. Özellikle, sigara içmek, sakız çiğnemek, geniş ağızlı kupalarla su içmek veya pipetle içecek içmek gibi eylemler esnasında farkında olmadan çok miktarda gaz yutulur. Hava dışarıya tahliye edilmediğinde ise gerginlik, sıkıntı gibi durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu yüzden, hava yutmamaya özen göstermeli, sakince, besinleri iyice öğüterek tüketmeliyiz.

 • Yağlı Yiyeceklerden Uzak Durun!

Gaz ve Şişkinlik problemi olanların yağlı yiyeceklerden uzak durması gerekiyor. Çünkü çok yağlı yiyecekler sindirim sisteminde hava ile temas ettiğinde mide ve bağırsakta basınç meydana getiriyor. Buna bağlı olarak da, yağ boşaltım sistemini yavaşlatarak ağrıya da neden olabiliyor.

 • Yemekten Sonra Yatış Pozisyonuna Geçmeyin!

Vücudumuzun duruş pozisyonları sindirim sistemimizde biriken gazın, boşaltım sistemine ulaşmasında büyük bir rol oynuyor. Otururken sindirim sistemimize geçen gaz yemek borusundan geri atılırken, yatarken sindirim sistemimize geçen gazlar ince bağırsaklara doğru yol alıyor. Bu yüzden yemekten hemen sonra yatar pozisyonda durmayın, mümkünse dik oturun ya da yürüyerek sindiriminizi rahatlatın.

 • Sindirimden Sonra Hafif Tempoda Spor Yapın!

Vücudun düzenli hareketleri gaz atılımında ve boşaltımda önemli rol oynar. Yemeklerden yaklaşık 2 saat sonra hafif tempoda yürüyüş yaparak gazın vücudunuzdan atılmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca, pilates, yoga veya aerobik gibi sporlar yaparak da sindirim sisteminizi rahatlatabilir ve gaz çıkışını kolaylaştırabilirsiniz.

 • Süt ve Süt Ürünlerini Tüketirken Dikkat Edin!

Gaz ve Şişkinlik probleminin nedenlerini araştırırken laktoz intoleransınızın olup olmadığını araştırmalısınız. Çünkü bazı metabolizmalar karbonhidrat sindiriminde sıkıntılar yaşayabilmektedir. Bunlardan, süt ve süt ürünlerinde bulunan laktoza karşı olan hassasiyet ise gaz sıkıntısının en önemli nedenlerinden biridir. Tıp dilinde laktoz intoleransı olarak adlandırılan bu tür rahatsızlıklarınız mevcut ise, süt, krema, dondurma, salep gibi laktoz içerikleri yüksek besinler tüketmek yerine kaşar peyniri, beyaz peynir, süzme peynir, labne peyniri ve lor peyniri gibi laktoz içeriği az olan yiyecekler tüketmeniz gaz sıkıntısı yaşamanızı bir nebze azaltacaktır.

 • Lifli Gıdaları Çok Fazla Tüketmeyin!

Sebze, meyve ve lifli yiyecekler vücudumuzun sağlığı için en önemli besinlerdir. Fakat bu yiyecekleri tüketirken aşırıya kaçmamalısınız. Bu yiyecekler sindirim sistemi sağlığı için gerekli olduğu kadar, gaz sıkışması probleminin nedenlerinden biri olduğunu da unutmamalısınız.

 • Şekerli ve Gazlı İçeceklere Dikkat!

Kola, gazoz, bira, maden suyu, hazır meyve suları ve içerisinde yapay tatlandırıcı bulunan bütün içeceklerden uzak durun. Maalesef, halk arasında maden suyunun sindirimi rahatlattığı kanısı bulunmaktadır. Sindirimde besinlerin parçalanmasında bir nebze olsun fayda sağladığı gibi maden sularının gaz sıkışması ve şişkinlik problemine yol açtığını da unutmayın.

 • Diyet Listenizi Oluşturun!

Gaz yapan yiyecekler kişiden kişiye farklılık gösterdiği için her gün yediğiniz yiyeceklerin ardından şişkinlik ve gaz probleminizin olup, olmamasına veya olduğunda şiddetine dair notlar tutun, yaklaşık bir ayın sonunda kendi diyet listeniz otomatik olarak hazırlanmış olacaktır. Bu notlara bakarak, size hangi yiyeceklerin şişkinlik yaptığını hangi yiyeceklerin gaz sancısı yaptığını tespit edebilir o yiyecekleri tüketme konusunda daha temkinli davranabilirsiniz.

 • Hassas Bağırsak Sendromuna Dikkat!

Şişkinlik ve gaz probleminizin altında yatan neden “Hassas Bağırsak Sendromu” olarak da bilinen “Huzursuz Bağırsak Sendromu” hastalığı olabilir. Bu hastalık sindirim esnasında karın ağrısı, gaz sancısı, şişkinlik, ishal veya kabız belirtileriyle ortaya çıkmaktadır. Böyle belirtilerle sık sık karşılaştığınızda hiç vakit kaybetmeden hekiminize danışmalı, hekimin önerisi doğrultusunda tedavilere başlamalısınız.

Bu Yazımızda İlginizi Çekebilir : Çok Yaygın ama Kimse Umursamıyor : Huzursuz Bağırsak Sendromu

 • Stresten Uzak Durun!

Karın ağrısı, gaz sancısı, şişkinlik gibi sindirim problemlerinde en çok dikkat edilmesi gereken nokta strestir. Stresli olduğunuz da bunun ilk olarak sindirim sisteminize etki edeceğini, kas spazmları, sıkışmalar meydana getireceğini unutmamalı ve olabildiğince stresten uzak durmalısınız.

 • Karaciğer Sağlığınıza Dikkat Ediniz!

Özellikle alkali değeri çok yüksek olan yiyecekler karaciğer sağlığının zayıf olması durumunda gaz ve şişkinliğe yol açabilmektedir. Bu gibi durumlar karaciğerin zayıf olması gibi durumlarda çok rastlandığı için karaciğer sağlığınıza dikkat etmeli düzenli olarak karaciğer fonksiyon testlerinizi yaptırmalısınız.

Related Posts

DIY Solar Power System Installation Guide

Harnessing solar power for your home is not only eco-friendly but also a cost-effective way to generate electricity. In this comprehensive guide, we’ll walk you through the…

DIY Poly Gel Nails Step-by-Step Guide

Poly gel nails have become a popular choice for those looking to achieve salon-quality nails from the comfort of their own homes. This step-by-step guide will walk…

DIY Old Jeans Makeover Ideas

In the world of fashion, it’s no secret that jeans are a timeless classic. They’re comfortable, versatile, and go well with just about any outfit. However, as…

DIY Kitchen Countertop Installation Guide

Are you ready to give your kitchen a fresh and personal touch? DIY kitchen countertop installation can be a rewarding and cost-effective project. In this comprehensive guide,…

How to Install Tires DIY

Installing tires on your vehicle can seem like a daunting task, but with the right tools and a step-by-step approach, you can do it yourself and save…

How to DIY Inground Pool Installation

Are you dreaming of having your very own inground pool right in your backyard? It’s a fantastic idea to create a personal oasis where you can relax…

This Post Has One Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *