Farklı Alanlarda Podcast Önerileri

Araba kullanırken ya da günlük hayatın rutininde en güzel ve farklı podcast önerileri size eşlik edebilir. Özellikle de Spotify podcast önerileri içerisinde her konuya değinen çok çeşitli ve farklı podcastler yer almaktadır. Zamanınızı daha değerli kılmak ve keyifli dakikalar geçirmek adına siz de ilgi alanınıza göre podcast aramasında bulunabilirsiniz.

Poscast önerileri 2020 listemizde biz de sizlerin de seveceğini düşündüğümüz en farklı yayınları derlemek istedik. Kimileri haftalık kimileri de aylık olarak yayınlanan bu podcast serileri ile eğlenceli zamanlar geçirebilir ve hatta yeni bilgilere kucak açabilirsiniz.

Podcast Nedir ve En Farklı Podcast Önerileri Nasıl Bulunur?

fikirsiz-farkli-alanlarda-podcast-onerileri

Podcast sözcüğü dilimize oldukça yeni geçmiş bir sözcük olup 21. Yüzyıl itibariyle sıklıkla kullanılmaktadır. Radyoların yerini alan podcast serileri, evde ya da stüdyoda kayıt ortamında kaydedilen bilgilendirici ya da eğlenceli yayınlardır. Pek çok konuda yapılabilen podcastlerde kimi zaman çeşitli radyo tiyatrosu örnekleri de yer alabilir.

Ülkemizde ve dünyada yayın yapan pek çok podcast yayıncısı genellikle Spotify, Youtube ya da Storytel gibi platformları kullanıyor. Bu platformlardan sizin de ilginizi çekebilecek pek çok farklı podcast önerileri bulunuyor. Biz de bu yazımızda sizlerle gelmiş geçmiş en popüler ve farklı podcast yayınlarını paylaşmak istedik.

1.      Kalt’ın Podcasti

Kalt’ın Podcatsi, özellikle absürd mizah sevenlerin mutlaka dinlemesi gereken keyifli bir seridir. Ozan Akyol ve Erman Çağlar’ın oluşturduğu Kalt ekibi, Youtube üzerinden de yaratıcı mizah üretmeye devam ediyor. Podcast serilerinde gündelik hayattan ve daha pek çok sıradan şeyden konuşan bu ikili, size keyifli dakikalar yaşatacak.

En farklı ve en iyi podcast önerileri arasında yer alan Kalt’ın Podcasti, hem Spotify hem de Youtube üzerinden dinlenebiliyor. Üstelik dilerseniz Youtube üzerinden Kalt ekibinin birbirinden komik videolarını da izleyebilirsiniz.

2.      Umarım Annem Dinlemez

Farklı bir podcast serisi arayanlar için ufkunuzu açacak bir öneri ile geliyoruz. Umarım Annem Dinlemez, Tuluğ Özlü tarafından yapılan bu seride, her bölüm yeni bir konuk ağırlanıyor. Keyifli sohbetlerin yapıldığı seride, çarpıcı konular da ele alınıyor.

Umarım Annem Dinlemez, sorulmayan soruların sorulduğu ve pek çok ortamda anlatılmayan konuların anlatıldığı bir seridir. Bu keyifli ve bir o kadar da çarpıcı podcast serisine yine Spotify ve Youtube üzerinden ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz.

3.      Potterless Podcast Serisi

İngilizce podcast önerileri arasında yer alan Potterless, Harry Potter sevenlerin tutkuyla takip ettiği bir seridir. Yetişkin bir adamın Harry Potter romanlarına başlamasını konu edinen podcast serisinde kitaplar ve filmler bir arada tartışılıyor. Potterless, keyifli muhabbetlerin de döndüğü güzel ve samimi bir kitap incelemesi olarak da ele alınabilir.

Potterless’ın tüm bölümlerine yine Spotify üzerinden ulaşabilmeniz de mümkün olacaktır.

4.      Film Koması Serisi

Film Koması, Melikşah Altuntaş tarafından çeşitli film ve dizi listelerinin yapıldığı oldukça keyifli bir seridir. Tür sinemasından festivallere uzanan bu seride yarım saatlik bölümlerde çeşitli film yorumlamalarını bulabilirsiniz. Keyifli bir podcast serisi olan Film Koması, bilgilendirici ve bir o kadar da eğlenceli bölümler sunuyor.

Film Koması da Spotify üzerinden tüm bölümleri ile sizlerin listesine eklenmeyi bekliyor.

5.      Socrates Podcasts

En farklı ve çarpıcı podcast önerileri listemize belki de pek çoğunuzun bildiği keyifli bir seri ile devam ediyoruz. Socrates Podcasts, spor dünyasına daha derinden ve akılcı bir bakış sunan oldukça farklı bir yayın olma özelliğini taşıyor. Socrates Dergi’nin podcast versiyonu olan bu yapımda sporun felsefik yapısı da irdeleniyor.

Pek çok spor dalının konu edildiği seride her bir bölüm ortalama 45 dakikadan oluşuyor. Socrates Podcasts serisine de hem Spotify hem de Apple Podcast platformlarından ulaşabilirsiniz.

6.      Fularsız Entellik

Pek çok podcast serisini geri planda bırakıp kendisini her bölümde ilk sırada bulan Fularsız Entellik de keyifli ve öğretici bir yapımdır. Her bir bölümün ortalama yarım saat sürdüğü bu seride toplumsal olaylara ve politikaya da değiniliyor.

Fularsız Entellik, ekşisözlük yazarlarından olan Immanuel Tolstoyevski nicknameli yazarın düşüncelerini ve sohbetlerini içeriyor. Poscast önerileri listemizde mutlaka yer alması gereken bu yapım, Türkiye’de yapılan serilerin en iyilerinden biridir.

7.      FilmLoverss Podcast Serileri

Sinema dünyasına çarpıcı bir bakış atmaya ne dersiniz? FilmLoverss bünyesinde yayınlanan pek çok podcast serisi ile sinema sanatına dair pek çok bilgiye ulaşabileceksiniz. FilmLoverss, bünyesinde pek çok ayrı yayını barındıran oldukça köklü bir oluşumdur. Yayın hayatına sinema üzerine bir internet sitesi olarak başlayan FilmLoverss, zamanla Youtube ve Spotify platformlarında da aktif olmaya başlamıştır.

Siz de FilmLoverss ekibi tarafından yayınlanan ve ilginizi çekeceğini düşündüğünüz podcast serilerine göz atabilirsiniz.

8.      O Tarz Mı?

Listemizde yer alan en farklı podcast önerileri arasında O Tarz Mı? Da yer alıyor. Bünyesinde Can Bonomo, Bengi Apak, İsmail Türküsev ve Can Temiz gibi isimlerin bulunduğu bu seride popüler kültürün pek çok detayı ele alınıyor.

O Tarz Mı? Serisinde çeşitli alanlarda uzmanlaşmış olan ülkemizin önemli ve ünlü isimleri de konuk olarak yer alabiliyor. Sohbetlerin de bir kısmı yayına katılan konukların soru cevapları şeklinde doğaçlama olarak gelişiyor. Keyifli ve eğlenceli bir podcast serisi arıyorsanız O Tarz Mı tam size göre demektir.

9.      Radyo Tiyatrosu Podcast Versiyonları

Gelelim podcast önerileri serimizin en ağır toplarından olan Radyo Tiyatrosu podcast serisine. TRT Tiyatrosu bünyesinde yayınlanan pek çok radyo tiyatrosu seçkisini bu podcast serisi içerisinde bulabilirsiniz. Her biri dönemin en ünlü oyuncuları tarafından canlandırılan hikayeleri dinlerken kendinizi bir tiyatro salonunda hisedeceksiniz.

Günümüzde hala nostalji duygusu yaşamak isteyenler için Radyo Tiyatrosu podcast serisi Spotify platformunda yer alıyor.

10.  Açık Bilim Podcast Serisi

Podcast önerileri listemizde ülkemizin ilk bilim podcast serisi olan Açık Bilim de yer alıyor. Pek çok bilim insanının konuk olduğu ve çok çeşitli konuların tartışıldığı bu seriyi dinlerken çok yeni şeyler öğreneceksiniz. Tevfik Uyar tarafından yapılmaya başlanan bu podcast yayınında Onur Arpat, Kaan Öztürk ve Mustafa çetiner gibi isimler de yer alıyor.

Açık Bilim, bilimsel gelişmeleri ve verileri halkın da anlayacağı şekilde anlatan ve dinlerken keyif veren bir podcast serisidir. Seriye yine Spotify ve Apple Podcast üzerinden ücretsiz olarak ulaşmanız mümkündür.

Bonus: Podcast Önerileri Nereden Başlasam?

Listemizi sonlandırmadan önce size Nereden Başlasam? İsimli keyifli podcast serisini de tavsiye etmek istedik. Mirgün Cabas ve Can Kozanoğlu tarafından kayda alınan bu seride de sizi pek çok konuda bilgilendiren konuşmalar yer alıyor. Ana teması edebiyat olan bu seride güzel müziklerden ve filmlerden de konuşuluyor. Hatta öyle ki seride gündelik basit olaylara da değinilerek keyifli bir sohbet ortamı yaratılıyor.

Siz de Nereden Başlasam? İsimli bu seriyi kendi podcast listenize eklemeyi tercih edebilirsiniz. Spotify ve Apple Podcast üzerinden tüm bölümleri ile yayınlanan bu keyifli seriyi tamamen ücretsiz olarak dinleme şansına da sahipsiniz.

Related Posts

DIY Solar Power System Installation Guide

Harnessing solar power for your home is not only eco-friendly but also a cost-effective way to generate electricity. In this comprehensive guide, we’ll walk you through the…

DIY Poly Gel Nails Step-by-Step Guide

Poly gel nails have become a popular choice for those looking to achieve salon-quality nails from the comfort of their own homes. This step-by-step guide will walk…

DIY Old Jeans Makeover Ideas

In the world of fashion, it’s no secret that jeans are a timeless classic. They’re comfortable, versatile, and go well with just about any outfit. However, as…

DIY Kitchen Countertop Installation Guide

Are you ready to give your kitchen a fresh and personal touch? DIY kitchen countertop installation can be a rewarding and cost-effective project. In this comprehensive guide,…

How to Install Tires DIY

Installing tires on your vehicle can seem like a daunting task, but with the right tools and a step-by-step approach, you can do it yourself and save…

How to DIY Inground Pool Installation

Are you dreaming of having your very own inground pool right in your backyard? It’s a fantastic idea to create a personal oasis where you can relax…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *