Ev Ekonomisi Nasıl Yapılır? Evde Tasarruf Fikirleri

Ev Ekonomisi Nasıl Yapılır? Ekonomik, rahat ve sağlıklı bir hayat için ev ekonomisi konusunda dikkatli olmak gerekir. Ayrıca ekonomik açıdan mantıklı bir yol ile ilerlemek ruh sağlığı açısından da önemlidir. Çünkü kişi ne kadar maddi özgürlüğünden yoksun kalırsa o kadar manevi zedelenmeler yaşar. Eğer sizde ay sonunu getirmekte zorlanıyor ve sürekli hesap yapmaktan yorulduysanız artık ekonomik bir planlama yapma vaktiniz gelmiş demektir.

Maddiyat ile günlük yaşantı arasında bir denge kurmak her ne kadar zaman alan bir şey olsa da oldukça önem teşkil eden bir durumdur. Bireylerin ve özellikle ailelerin bütçe sorunlarını çözümlerken sosyal hayatlarından da mahrum kalmaması için ev ekonomisine önem vermeleri gerekir. Bu planlama başlangıçta zorluk verecek olsa da zamanla yaşantınızın bir parçası olacaktır. Ev ekonomisi için öncelikle tasarruf yöntemlerini bilmek gerekir. Gelin ev ekonominizi yeniden şekillendirerek hayatınıza olumluluklar katalım.

Tasarruf İçin Ev Ekonomisi Nasıl Yapılır?

fikirsiz-ev-ekonomisi-nasil-yapilir
Ev Ekonomisi Nasıl Yapılır? Evde Tasarruf Fikirleri

Bütçe ve sosyal hayat doğrultusunda gerekli planlamaların yapılmadığı durumlarda hayatımız o kadar da yolunda gitmez. Gelirleri ve giderleri kontrol altına alarak bir dengeye ulaşmak aile içi huzuru da olumlu etkilemeye başlar. Aksi takdirde ortaya çıkan sorunlar hem sizi hem de ailenizi manevi yönde olumsuz etkileyecektir. Ev ekonomisini dengelemek aslında maddi ve manevi her açıdan kişiyi etkileyen bir faktördür. Gelir ve giderlerin denge içerisinde olmasında yalnızca sizler değil her aile bireyi de etkilidir. Fertlerin sorumluluklarını bilmesi ve yerine getirmesi ev ekonomisi konusunda en önemli noktadır.

fikirsiz-ev-ekonomisi-nasil-yapilir
Ev Ekonomisi Nasıl Yapılır? Evde Tasarruf Fikirleri

İlk etapta aile bireyleri ile bir toplantı gerçekleştirebilirsiniz. Bu toplantıda gerekli ve gereksiz harcamaları, gelirleri, faturaları ve ödemeleri liste halinde sıralayabilirsiniz. Hazırlamış olduğunuz bu liste sizin nasıl bir yolda ilerlemeniz gerektiği hakkında yardımcı olacaktır.  Eğer küçük yaşta çocuğunuz varsa ona tasarruf, birikim ve tutumluluk gibi kavramları öğretmelisiniz. Unutmamak gerekir ki çocuklar en iyi eğitimi aileden duyarak, görerek ve yaşayarak öğrenir.

Ev Ekonomisi için Tasarruf İpuçları Nelerdir? Evde Tasarruf Fikirleri

fikirsiz-ev-ekonomisi-nasil-yapilir
Ev Ekonomisi Nasıl Yapılır?

Tasarruf konusunda yapılacak olan ilk adım faturaların kontrol edilmesidir. Çünkü enerji tüketiminiz arttıkça fatura tutarınız artar ve giderlerinize ayıracağınız bütçede de artış olur. Fatura tutarlarınız eğer yüksekse evinizde yanlış yapılan bir şeyler var demektir. Ev ekonomisi için yapılabilecek enerji tasarrufları şunlardır:

fikirsiz-ev-ekonomisi-nasil-yapilir

 • Eğer yeni eve yerleşecekseniz güney cephesine bakan daireler tercih edin. Ayrıca evinizi güneş ışığını engellemeyecek şekilde dizayn ederseniz gün içerisinde aydınlanmada kullanacağınız enerjiyi en aza indirmiş olursunuz.
 • Kullanmadığınız odaların lambalarını açık bırakmayın ve muslukları boş yere gereksizce açık tutmayın. Bu konuda yapacağınız tasarruf amaçlı önlemler aynı zamanda küresel ısınma sorununa karşı durmanızı sağlayacaktır.
 • Aydınlatmada kullanacağınız ampullerde özellikle tasarruflu olanları tercih edin. Tasarruflu ampulleri kullandıktan sonra faturanızdaki değişimi net olarak görebileceksiniz.

fikirsiz-ev-ekonomisi-nasil-yapilir

 • Kullanılmayan elektronik aletler fişi takılı olduğu sürece yine de elektrik harcamaya devam eder. Bu yüzden kullanılmayan aletleri ve fişleri prize bağlı tutmayın.
 • Yüksek enerji sınıfındaki beyaz eşyaları tercih edin.
 • Ev ekonomisi konusunda bir diğer önlem de bulaşık ve çamaşır makinelerini ekonomik programlarda kullanmaktır.

 • Kombi, petek ve klimaların bakımlarını düzenli şekilde yapın. Doğalgaz faturasını düşürmek için bu bakımlar oldukça önemlidir.
 • Bozulmuş olan ev aletlerin sağlıklı ev aletlerine göre daha fazla enerji tükettiği ortaya çıkmıştır. Bu nedenle bozuk ev alet ve gereçlerinizi mutlaka tamir ettirin. Ayrıca bozuk aletleri tamir ettirmek yenisini almaya göre çok daha uygun fiyattadır.
 • Su damlatan muslukları mutlaka tamir ettirin.
 • Yeni bir ürün satın alırken garantisi uzun olanlar her zaman daha pahalıdır. Satın alma işlemi sırasında garanti süresi az olan daha uygun olduğu için onu almak her zaman cazip gelendir. Ancak uygun diye alınan bir ürün bozulduğunda garanti süresi bittiyse eğer sizi daha fazla zarara uğratır. Ev ekonomisi için garantisi süresi daha uzun olan ürünleri satın almak evinizin bütçesine önemli katkılar sağlayacaktır.

fikirsiz-ev-ekonomisi-nasil-yapilir

 • Her insan gibi alışveriş yapmayı seviyor ve evinizin eşyalarından bir süre sonra sıkılıyor olabilirsiniz. Ancak farklı bir hava katmak arzusu ile altından kalkılamayacak masraflara girmek ekonomik yönden sizi zarara uğratır. Bu nedenle sıfırdan eşyalarını yenilemek yerine minik dokunuşlarla eşyalarınıza bambaşka bir hava katabilirsiniz. Ayrıca kendi el emeğinizle de kullanılmayan eşyaları değişime uğratarak kullanılır duruma getirebilirsiniz.
 • Kredi kartı kullanmamayı tercih edin. Eğer bu mümkün değilse kartınızın kullanımını en aza indirmeye çalışın.

Related Posts

DIY Solar Power System Installation Guide

Harnessing solar power for your home is not only eco-friendly but also a cost-effective way to generate electricity. In this comprehensive guide, we’ll walk you through the…

DIY Poly Gel Nails Step-by-Step Guide

Poly gel nails have become a popular choice for those looking to achieve salon-quality nails from the comfort of their own homes. This step-by-step guide will walk…

DIY Old Jeans Makeover Ideas

In the world of fashion, it’s no secret that jeans are a timeless classic. They’re comfortable, versatile, and go well with just about any outfit. However, as…

DIY Kitchen Countertop Installation Guide

Are you ready to give your kitchen a fresh and personal touch? DIY kitchen countertop installation can be a rewarding and cost-effective project. In this comprehensive guide,…

How to Install Tires DIY

Installing tires on your vehicle can seem like a daunting task, but with the right tools and a step-by-step approach, you can do it yourself and save…

How to DIY Inground Pool Installation

Are you dreaming of having your very own inground pool right in your backyard? It’s a fantastic idea to create a personal oasis where you can relax…

This Post Has 7 Comments

 1. Özellikle bu pandemi sürecinde daha çok tasarruf etmeliyiz diye düşünüyorum. Ev geçindirmek hiç kolay olmuyor malesef..

 2. Ekonomi çok önemli bir şeydir. Özellikle de ev ekonomisi herkes her aile bireyi payına düşeni yapması gerekir. Bu paylaşılan bilgilerde çok faydalı teşekkür ederim.

 3. İlgimi çeken konuydu ve büyük keyifle okudum. Faydalı oldu benim için. Önerileri tek tek deneyeceğim. Sonunda ev masraflarının azalacağından eminim. Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için. 😉

 4. Yeni evliyiz ve ikimizde henüz ev ekonomisi konusunda acemiyiz ama eşim daha acemi. Bu yazıyı kesinlikle beraber okuyacağız. Gerçi ben okıdum ama Ona da okutturacağım. 🙂

 5. Pandemi sürecinde birikim yapmak çok zorlaştı.Bende bı çözüm yolu bulmak için araştırma yaptım ve bu siteyi buldum. Sitenin içerikleri çok güzel ve yararlı herkesin siteye bakmasını öneririm.

 6. Covid19 döneminde tasarruf olmazsa olmazımız oldu. Daha fazla ne yapabilirim diye fikir edinmek amaçlı bu yazıyı okudum ve gayet faydalı bilgiler bulunduğunu düşünüyorum, teşekkür ederim!!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *