En İyi İkinci El Alışveriş Siteleri ve Uygulamaları

İkinci el alışveriş siteleri günümüz teknolojisinin bizlere sunduğu en büyük imkanlardan birisidir. İkinci el arabalar ve birçok ürün ihtiyacınızı bu dijital Pazar yerlerinde karşılayabilmeniz mümkün.

Gelişen teknolojiye paralel olarak insanların alışkanlıkları ve yaşayışları da değişti. Alışverişler, meslekler, dersler ve birçok uğraş internetten yapılır hale geldi. İkinci el ürün alıp satma sektörü de bunlara paralel olarak oldukça gelişti. Bu yazıda 2. el alım satım için en ideal programlar ve platformlara değinilecektir.

En İyi İkinci El Alışveriş Siteleri

 

1- LETGO

Letgo ülkenin ileri gelen 2. el alım satım yapma uygulamalarındadır. Ücretsiz ilan verilebilen veya teklif yapılabilen platformun Google Play’de 50 milyondan fazla kullanıcısı bulunmakta. Satmak istediğiniz ürünün açıklamasını, fiyatını ve durumunu yani sıfır mı yoksa hasar görmüş mü gibi özellikleri yazılarak uygulamaya yüklenmeli.

Ürünün talipleri ilan sahibine mesaj yoluyla ürün hakkında iletişim kurabilmektedir. Anlaşılması sonucunda ortak bir yerde buluşulup alım satım gerçekleştirilir.

Şu anki yaşanan koronavirüs salgını sebebiyle ortak bir yer bulunup alım satımın gerçekleştirilmesi oldukça zor. Bu sebeple kargolama seçeneği kullanılabilir ama platformda oldukça fazla dolandırıcı bulunmakta. Bu da göz önünde bulundurarak alışveriş yapılmalı.

Teknolojik alet, kıyafet ve akla gelebilecek her ürünün satışı bu platform üzerinden yapılabilmektedir. Ürünlerinizi kolay bir şekilde satmak ya da istediğiniz ürünleri kolay bir şekilde almak için yüklemeniz gereken bir uygulamadır.

Letgo ile ikinci el araba, ikinci el telefon, ikinci el laptop, ikinci el bisiklet ve ikinci el araç alım satımı yapabilirsiniz.

2- Sahininden.com

Sahibinden uzun yıllar internet sitesi olarak hizmet verirken son yıllarda mobil platforma geçen, önde gelen alım satım platformlarındandır. Google Play’de 10 milyondan fazla indirmesi bulunan uygulamada her türlü eşya satımı yapılabilmektedir. Üreticiler veya mağazalar tarafından kullanılmamış ürünler veya siparişe göre hazırlanan ürünler de Sahibinden.com’da bulunmaktadır.

Siteye verilen ilanlarda bir ücret talep edilmez ancak ek ödeme yaparak verilen ilanın öne çıkması yani reklamını yaptırmak mümkündür. Ürünün özellikleri ve fiyatı yazıldıktan sonra ilgilenen kişiler ilana mesaj yoluyla ulaşabilir. Telefon numarasını eklemeyi zorunlu kılan uygulama bu yolla bir nevi dolandırıcılığı engellemeye çalışmaktadır.

Alınan veya satılan ürünleri elden almak bu dönemde zor olduğu için kargo ya da başka yollarla alım satım seçeneklerini değerlendirmek gerekir. Çoğu platformda olduğu gibi bu platformda da oldukça fazla dolandırıcı mevcut. Bunu göz önünde bulundurarak alışveriş yapmak mantıklı olabilir. Sahibinden.com özellikle ikinci el alışveriş uygulamaları arasında ikinci el araba fiyatları için en iyi filtre özelliğine sahiptir.

3- Dolap

Dolap uygulaması 2. el akla gelebilecek tüm kıyafetleri bunun yanında birtakım ürünleri de satabilmek için üretilen bir uygulamadır. Daha çok kadın ürünleri bulunsa da erkek ürünlerine de bulunabilir. Uygulamada alım satım, uygulama içine yüklenen bakiye ya da direkt kredi kartı ile yapılır.

Mağduriyet durumunda bakiyeyi iade etme özelliği de bulunmaktadır. Uygulamanın en iyi yanı elden değil kargo yoluyla ürünlerin alım satımını gerçekleştirmesidir. Kadın, çocuk, ev ve yaşam kategorileri bulunan programın Google Play’de 5 milyondan fazla indirmesi bulunmaktadır ve ücretsiz bir şekilde hizmet vermektedir. Uygulamanın geliştirici işte Trendyol adındaki bilinen bir alışveriş uygulamasıdır.

4- İkinci El Alışveriş Siteleri Yeni Rakibi: Facebook ve İnstagram Satış Grupları

fikirsiz-en-iyi-ikinci-el-alisveris-siteleri-ve-uygulamalari

Facebook uygulamasının bünyesinde ikinci el alım satım yapan birçok grup bulunmaktadır. Sadece alışveriş üzerine kurulan bu gruplara ücretsiz şekilde ilan verilebilir. İlanla ilgilenen kişiler ilan sahibiyle mesaj yoluyla iletişime geçmektedir.

Ödeme ise tamamen satıcı ve alıcıya bağlıdır. Bu gruplar sadece alıcı ve satıcıları ortak bir yerde toplar. Ödeme, ürünün ulaşımı ve fiyat gibi seçeneklerde kısıtlama bulundurmaz. Bu seçenekler alışverişi yapan kişiler tarafından belirlenir.

Facebook uygulamasının son yıllarda ürettiği “Marketplace” adı altında sadece alım satım yapan gruplar da bulunmaktadır. Bu gruplar uygulamaya giriş yaptıktan sonra arama kısmına yazarak bulunabilir.

Facebook ve Facebook Lite üzerinden gruplara giriş yapılabilir ve alışveriş gerçekleştirilebilir. Milyarlarca indirmesi bulunan Facebook uygulaması ve uygulama içindeki alışveriş grupları tamamen ücretsizdir.

Related Posts

DIY Solar Power System Installation Guide

Harnessing solar power for your home is not only eco-friendly but also a cost-effective way to generate electricity. In this comprehensive guide, we’ll walk you through the…

DIY Poly Gel Nails Step-by-Step Guide

Poly gel nails have become a popular choice for those looking to achieve salon-quality nails from the comfort of their own homes. This step-by-step guide will walk…

DIY Old Jeans Makeover Ideas

In the world of fashion, it’s no secret that jeans are a timeless classic. They’re comfortable, versatile, and go well with just about any outfit. However, as…

DIY Kitchen Countertop Installation Guide

Are you ready to give your kitchen a fresh and personal touch? DIY kitchen countertop installation can be a rewarding and cost-effective project. In this comprehensive guide,…

How to Install Tires DIY

Installing tires on your vehicle can seem like a daunting task, but with the right tools and a step-by-step approach, you can do it yourself and save…

How to DIY Inground Pool Installation

Are you dreaming of having your very own inground pool right in your backyard? It’s a fantastic idea to create a personal oasis where you can relax…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *