En İyi Hayao Miyazaki Filmleri

Japon film endüstrisinde anime filmleri oldukça büyük bir yere sahiptir ve anime filmleri denince akla ilk Hayao Miyazaki filmleri gelir. Başlangıç olarak mangakanın ismi size bir anlam ifade etmemiş olabilir fakat Ruhların Kaçışı, Komşum Totoro, Yürüyen Şato isimleri hatırlamınıza yardımcı olabilir. Hayao Miyazaki bizlere her filmiyle sadece bir anime filmi izletmiyor aynı zamanda görsel bir şölen sunuyor. Filmlerindeki dikkat çekici, bazen ders veren konuların dışında Hayao Miyazaki filmleri kendilerini diğer anime filmleriden ayıran bir özelliğe sahiptir. Bu özellik ise Hayao Miyazaki ve ekibinin filmleri yaparken bütün çizim, renklendirme ve hareketlendirme aşamalarını kendi elleriyle çizmeleridir.

Mutlaka İzlemeniz Gereken Hayao Miyazaki Filmleri

Yaşam felsefesi, her gün yataktan kalkma nedeni çizmek olan mangaka Hayao Miyazaki bu tutkusunu filmlerine de etkileyici şekilde yansıtıyor. Her bir filmi ayrı göz alıcı ayrı etkileyici görsel şölendir. Bu yazımında siz için mutlaka izleminiz gereken 10 Hayao Miyazaki filmini derlerdim.

1- Ruhlardan Kaçış/ Spirited Away (2001)

fikirsiz-en-iyi-hayao-miyazaki-filmleri

Chihiro ve ailesi yeni bir kasabaya tanışmışlardır. Orman yolunda ilerlerken ailesi ormanın içinde bir festival alanı olduğunu farkediyor ve bu alana gitmek istiyorlar. Chihiro başta bu festival alanına hiç gitmek istemese de ailesine karşı gelemiyor ve mecburen ailesinin peşinden festival alanına gidiyor. Fakat bu festival alanında bir sorun var. Alanda çadırlar ve büfeler kurulmuş, yemekler hazırlanmış fakat ortada hiç insan yok. Bu durum Chihiro’ya çok tuhaf geliyor tam bu durumu ailesine söylemek için anne ve babasını yanına gittiğinde karşısına domuza dönüşen anne ve babası çıkıyor. Bu şekilde Chihiro’nun eğlenceli ama bir o kadar hayret verici macerası başlıyor.

Hikaye akışı, karakter tasarımı, renklendirmesi, müzikleri ve seslendirmesiyle tam bir şölen olan Ruhlardan Kaçış  sadece izleyicilerden tam not almakla kalmıyor aynı zamanda Oscar kazanan ilk anime sıfatını taşıyor.

2-Komşum Totoro/ My Neighbor Totoro (1988)

fikirsiz-en-iyi-hayao-miyazaki-filmleri

Bilinmeyen bir hastalıktan dolayı hastanede tedavi gören annelerine yakın olmak için Mei, Satsuki ve babaları bir köye taşınıyor. Taşınmalarının ardından küçük kardeş Mei evlerinde ve evlerinin yanındaki ormanda ruhları görmeye başlıyor. Bununla birlikte iki küçük kızın orman ruhu Totoro ve diğer ruhlarla macerası başlıyor.

Hayao Miyazaki ve Ghibli Stüdyolarının alameti faikasının Komşum Totoro filmi olduğunu söyleyebiliriz. Hayao Miyazaki filmleri arasında Miyazaki’nin dünyasına girmek için ideal filmdir. Daha önce izlememiş olsanız bile internette gezinirken ikonik sahne olan şemsiyeyle durakta bekleyen tatlı orman ruhu Totoro’yu görmüşsünüzdür.

3- Yürüyen Şato/ Howl’s Moving Castle (2004)

fikirsiz-en-iyi-hayao-miyazaki-filmleri

Şapkacıda çalışan Sophie gayet sıradan bir hayata sahiptir. Bir gün yolda yürürken genç ve yakışıklı bir adamla karşılaşır. Kalbi bile monoton atan Sophie bu adamı görünce çok etkilenir fakat birinden ya da bir şey kaçıyormuş gibi görünen bu adamla yolları hemen ayrılır. Aynı günün akşamı Sophie’nin çalıştığı şapkacıya bir kadın gelir. Fakat bu kadın sıradan bir kadın değilidir. Bu kadın çok güçlü bir büyücüdür ve Sophie’ye onu yaşlandıracak bir büyü yapar. Sophie bu büyüyü bozacak bir büyücü bulmak için yaşadığı kasabanın dışına çıkar ve bir korkulukla yolu kesişir. Korkuluk Sophie’yi bir şatoya yönlendirir fakat bu şato sıradan bir şato değildir çünkü bu şato yürüyordur. Şatoya giren Sophie şatonun sahibini ve şatonun yürüme sebebini öğrenince şatoda temizlikçi olur ve bu şekilde Sophie’nin aşk, sevgi, şefkat ve savaşla iç içe olan macerası başlar.

Miyazaki’nin savaş karşıtlığını gösteren bu film 2004 yılında Amerika’nın Irak’a girdiği dönemde çıkmıştır.

4- Prenses Mononoke/Princess Mononoke (1997)

fikirsiz-en-iyi-hayao-miyazaki-filmleri

Ashikata köyünü korumak için köyüne saldıran kötü bir tanrıyı öldürür. Fakat bu kötü tanrı ölmeden önce Ashikata’yı yaralar. Eğer Ashikata bu laneti bozamazsa ölene kadar bu yara izini taşıyacaktır. Tedavi bulmak umuduyla Ashikata köyünden ayrılır fakat yolda orman ruhlarının bir savaş halinde olduğunu görür ve savaşla hiçbir yere varılamayacağını anlar bu esnada yolu Prenses  Mononoke’yle çakışır. Prenses Mononoke ve Ashikata’nın macerası başlar.

Prenses Mononoke filmi aslında insan ve doğa arasındaki çatışma üzerine tasarlanmış bir filmdir. Filmde ormanların kaynaklarını tükenten insanlara atıflar bulunur.

5- Rüzgar Yükseliyor/Wind Rises (2014)

fikirsiz-en-iyi-hayao-miyazaki-filmleri

Jiro küçüklüğünden beri pilot olup gökyüzünde uçma hayalleri kurar. Her zaman kendisini ve idolü olan uçak tasarımcının birlikte gökyüzünde uçarken hayal ederdi. Fakat pilot olmasının önünde bir engel vardır. Pilotların herhangi bir göz sorununun olmaması gerekmektedir fakat Jiro miyoptur. Bu Jiro’nun hayallerini gerçekleştirmesi için bir engel değildir. Jiro hayalinin peşinden gider ve mühendis olarak bir uçak fabrikasında işe başlar fakat bunun uçması için yeterli olup olmadığını filmi izlerken öğreneceğiz.

Miyazaki diğer filmlerinin aksine bu filminde daha çok yetişkinlere sesleniyor. Filmi izlerken bir çok tarihi olaydan ilham aldığı söyleyebiliriz. Bu olaylar tarihi sırasıyla Büyük Kanto Depremi (1923), Büyük Buhran (1929), verem salgını ve Japonya’nın 2.Dünya Savaşı’na girişini ele alır. Savaş karşıtlığını bu filminde de hissettiren Miyazaki askeri gücü övmek yerine bazı sahnelerde savaş uçaklarının üretimini yok edilmesi gerektiğini izleyiciye hissettirir.

6- Ponyo (2008)- Hayao Miyazaki Filmleri Serisi

fikirsiz-en-iyi-hayao-miyazaki-filmleri

Annesiyle birlikte sakin bir hayatı olan Sosuke bir gün sahilde bir şişe bulur. Bu şişenin içinde bir japon balığı olduğunu görür ve japon balığını çok seven Sosuke balığa Ponyo adını koyar. Fakat Ponyo sıradan bir balık değildir ve kendisine yardım eden Sosuke’ye aşık olur. Sosuke’ye duyduğu bu sevgiden dolayı Ponyo insan olmak ister ve bu tatlı ikilinin macerası başlar.

Hayao Miyazaki filmleri arasında başka bir hikayeden ilham alındığını en çok bu filmde hissederiz çünkü bu hikaye Hans Christian Andersen’in “Küçük Deniz Kızı” hikayesine çok benzer. Miyazaki tek ilham kaynağının bu masal olmadığını gerçek ilhamının süngerimsi yumuşaklık olduğunu söylese de izlerken ilk aklınıza gelen Küçük Deniz Kızı hikayesidir.

7- Gökteki Kale/Laputa: Castle in the Sky (1986)

fikirsiz-en-iyi-hayao-miyazaki-filmleri

Sheeta uçan bir gemide kim olduklarını bilmediğimiz adamlar tarafından bir yere götürülüyor. Bu esnada gemi korsanlar tarafından saldırıya uğruyor ve Sheeta çıkan bu karmaşa kendini ve kolyesini kurtarmak isterken uçan gemiden yeryüzüne düşer. Bu esnada Pazu ustasının çalıştığı maden ocağına yemek götürürken gökten düşen bir kız olduğunu görür ve onu kurtarır. Tabi ki kız uçan gemiden düşen Sheeta’dır. Sheeta’yı kurtardıktan sonra evine götüren Pazu kızın kendine gelmesini bekler. Sheeta uyandığında başına gelenleri Pazu’ya anlatır. Bu esnada korsanlar kızın izini bulur ve ikilinin korsanlardan kaçmasıyla maceraları başlar.

Eski bir film olsa bile Miyazaki ve Stüdyo Ghibli’nin elinden çıkan her filmde olduğu gibi bu filmde izleyicilerine tam bir görsel şölen sunuyor. Bu şöleni sadece izleyiciler hissetmemiş olacak ki Gökteki Kale filmi 1986 yılında Animage Büyük Ödülünü kazandı.

8- Rüzgarlı Vadi/Valley of the Wind (1984)

fikirsiz-en-iyi-hayao-miyazaki-filmleri

Son büyük savaşın ardından endüstri çöktü. Aradan geçen bin yıla rağmen insanlar yaşamak için uygun olmayan koşullarda yaşamaya çalışmaktadır. Fakat bu yaşamanın zor olduğu gezegende insanların daha rahat yaşayabileceği Rüzgarlı Vadi adında bir yer var. Rüzgarlı Vadi’nin prensesi Nausica insanlığın içinde bulunduğu bu duruma çok üzülen ve gaz maskesi takarak planörüyle ormanlarda dolanan ve böceklerler konuşabilen bir kızdır. Bir gün Tolmeika krallığına ait bir kargo uçağı düşer. Uçağın sadece kargonun bulunduğu bölümü sağlam kalmıştır ve kargo kısmında yüzyıllar önce savaşa neden olan Büyük Savaşçı’nın embriyosu vardır. Herkes embriyonun ormanda yakılmasını ister fakat prenses Nausica bu sorunu doğaya daha fazla zarar vermeden çözmek ister. Böylece prenses Nausica’nın macerası başlar.

Hayao Miyazaki filmleri arasında Stüdyo Ghibli kurulmadan önce yapılan son filmdir. Bu filmde de Miyazaki’nin savaş karşıtlığını ve çevreci mesajlarını rahatlıkla görebiliriz.

9-Küçük Cadı Kiki/Kiki’s Delivery Service (1989)

fikirsiz-en-iyi-hayao-miyazaki-filmleri

Kiki 13 yaşında bir cadıdır ve köyünde ailesiyle birlikte yaşamaktadır. Kiki’nin yaşadığı köyde bir kural vardır. Bu kurala göre 13 yaşına gelen cadılar yaşadıkları köyden ayrılıp bir sene kendi başlarına başka bir kasabada yaşamalılar. 13 yaşına gelen Kiki kara kedisi Jiji ile yaşadıkları köyden ayrılıp bir sahil kasabası olan Koriko’ya gider. Kiki’nin bu kasabada iş bulması ve insanlarla kaynaşması gerekmektedir. Böylece Kiki’nin macerası başlar.

Hayao Miyazaki filmleri arasında Küçük Cadı Kiki’yi diğer filmlerinde ayrıan bir özelliği vardır. Küçük Cadı Kiki ilk Stüdyo Ghibli- WaltDisney ortak çalışmasıdır.

10-Kızıl Kanatlar/ Porco Rosso (1992)

Porco Rosso büyülü güçler tarafından domuza çevirilmiş ve göklerin hakimi olarak anılan efsanevi bir pilottur. Porco kendine ait bir adada yaşamaktadır. Hayatı uçmak ve arkadaşı Gina’yı ziyaret ederek geçmektedir. Günün birinde Porco’yu ve uçağını düşürerek ün yapmak isteyen bir pilot ortaya çıkar ve Porco’nun sakin hayatı karışır.

Hayao Miyazaki filmleri bize hep küçük çocukları baş karakter olarak göstermektedir fakat Kızıl Kanatlar’ın baş karakteri Porco Rosso bir istisnadır. Yetişkin bir karakter olan Porco Rosso ile Kızıl Kanatlar diğer  Hayao Miyazaki filmleri arasında kendini diğer filmlerden ayırmıştır.

Related Posts

DIY Solar Power System Installation Guide

Harnessing solar power for your home is not only eco-friendly but also a cost-effective way to generate electricity. In this comprehensive guide, we’ll walk you through the…

DIY Poly Gel Nails Step-by-Step Guide

Poly gel nails have become a popular choice for those looking to achieve salon-quality nails from the comfort of their own homes. This step-by-step guide will walk…

DIY Old Jeans Makeover Ideas

In the world of fashion, it’s no secret that jeans are a timeless classic. They’re comfortable, versatile, and go well with just about any outfit. However, as…

DIY Kitchen Countertop Installation Guide

Are you ready to give your kitchen a fresh and personal touch? DIY kitchen countertop installation can be a rewarding and cost-effective project. In this comprehensive guide,…

How to Install Tires DIY

Installing tires on your vehicle can seem like a daunting task, but with the right tools and a step-by-step approach, you can do it yourself and save…

How to DIY Inground Pool Installation

Are you dreaming of having your very own inground pool right in your backyard? It’s a fantastic idea to create a personal oasis where you can relax…

This Post Has One Comment

  1. Yürüyen satoyu cocukken izlemiştim.. Cok sevmistim sonrasında da defalarca izledimm Howl 🤩🤩guzel bir liste olmus izlemediklerimi de izleyecegimm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *