En İyi Bulut Depolama Hizmetleri İçin 14 Servis Önerisi

En iyi bulut depolama hizmetleri son yıllarda ilgi çeken bir konu haline gelmiştir. Bulut hizmetleri sayesinde pek çok verinin güvenli bir şekilde saklanması ve gerekli olduğu durumlarda buluttan geri çağrılması mümkün olmaktadır.

Teknolojinin hızlı bir şekilde gelişmesi sonucunda medya araçlarına olan ilginin artması ve bu ilgiye akıllı telefonların da dahil olması sonucunda, bulut depolama hizmetleri daha da önemli bir konuma ulaşmıştır. Verilerin ve medya araçlarının güvenli bir şekilde saklanması, hem ekstra bir saklama alanı maliyetinden kurtarmıştır hem de saklanan verilerin güvenli bir şekilde saklanmasına imkan tanımıştır.

Proxmax Vs Esxi

En İyi Bulut Depolama Hizmetleri Nedir?

En iyi bulut depolama hizmetleri internette bulunan sabit disk hizmeti şeklinde düşünebileceğimiz bir hizmet sayesinde veri depolamanın kolaylaştığı hizmetler bütünüdür. Bu servisleri kullanarak tüm verilerin depolanması ve istenildiği anda bu verilere ulaşılması mümkündür.

Teknolojinin ilerlemesinin bir sonucu olarak, kullanıcıların veri depolama ve taşıma ihtiyaçlarının artması ile bulut depolama hizmetleri, ilgi gören servisler konumuna ulaşmıştır. Piyasada çok sayıda bulut hizmet sağlayıcısı bulunduğu için doğru olanı seçmek biraz zor olmaktadır.

En İyi Bulut Depolama Hizmetleri Neden Gereklidir?

en uygun bulut depolama hizmetleri

En iyi bulut depolama hizmetleri artan veri yoğunluğunda herhangi bir veri kaybı yaşanmaması ve dahili depolama alanlarının gereksiz bir yükten kurtulması amacı ile gerekli olmaktadır. Dahili depolama alanlarının her geçen gün daha da yetersiz bir hale gelmesi sonucunda, bulut hizmetlerinin önemi artmıştır. Bulut hizmetlerinin depolama kolaylığı sağlamasının yanında pek çok avantajları da bulunmaktadır. Bu avantajlar sayesinde depolama hizmetlerinin kullanıcı sayısı her geçen gün artmaktadır.

En İyi Bulut Depolama Servisleri Avantajları Nelerdir?

Bulut depolama servisleri

En iyi bulut depolama hizmetleri kullanıcılara pek çok avantaj sunmaktadır. Bu servisin sunduğu veri depolama hizmetinin en önemli sonucu veri kayıplarının minimum düzeye inmesidir. Bulut servisine yüklenen veriler, internet bağlantısının olduğu her yerden ulaşıma imkan tanımaktadır. Akıllı telefonlarda ya da bilgisayarda yer alan veriler, bu cihazlar kaybolduğunda ya da zarar gördüklerinde, artık ulaşılmaz hale gelmektedir. Ancak bulut hizmeti sayesinde, cihazlar zarar görse ya da kaybolsa dahi verilere kolaylıkla ulaşmak mümkündür.

[geo_alert style=”2″ color=”primary” ]Google Ranking | 8 Adımda Google Sıralamanızı Nasıl Yükseltebilirsiniz[/geo_alert]

Cihazların sahip olduğu sınırlı kapasiteye nazaran bulut servislerinin depolama alanı, kullanılan hizmete göre, çok yüksek boyutta olabilmektedir. Herhangi bir harici belleğin, yüklü miktardaki verileri muhafaza ederken, yetersiz hafıza sorunu yaşanabileceği durumlara, bulut hizmetlerinde rastlanmamaktadır. Bulut servisleri, çok büyük hafıza alanları sunarak her türlü verinin kolaylıkla yüklenmesine ve taşınmasına imkan tanımaktadır.

Herhangi bir verinin depolanması ve taşınması sırasında fiziksel bir ekipmana ihtiyaç duyulmaması, bu servisin önemli avantajlarından biri olmaktadır. Herhangi bir belgeye ihtiyaç duyulduğunda, o belgenin bulunduğu cihaza ya da dahili belleğe ihtiyaç duyulmaktadır. Verinin saklı olduğu fiziksel ekipmana erişim sağlanamadığında, ihtiyaç duyulan dosya ya da belgeye de erişim mümkün olmayacaktır. Bulut servisi ile istenilen her veriye ulaşım, bu nedenle çok pratik ve basit olmaktadır.

En iyi bulut depolama hizmetleri söz konusu olduğunda, bu sistemin, bir veriye ulaşmak için cihazlar arası veri aktarımlarını gereksiz kıldığı, böylece hem enerji hem de zaman tasarrufu sağladığı unutulmamalıdır. Cep telefonunda yer alan bir belgeyi bilgisayarda kullanmak için birkaç veri transfer işlemi yapmak gerekmektedir. Ancak bu veri, bulut servisi ile depolanıyorsa, böyle bir zahmete katlanmaya gerek bulunmamaktadır. İnternetin bulunduğu her ortamda ve istenilen cihazlar üzerinden veriye ulaşmak mümkün olmaktadır.

Şifreli Bulut Depolama Hizmetleri Güvenli Midir?

Şifreli bulut depolama hizmetleri
Şifreli bulut depolama hizmetleri, kullanıcılar için güvenli bir bulut hizmeti almayı mümkün hale getirmektedir. Bazı bulut hizmeti sağlayıcıları tarafından veri gizliliği çok önemlidir. Bu nedenle şifrenin unutulması halinde, bulutta saklanan verilere ulaşmak mümkün olmayabilir. Bulut hizmetleri şifreli bir biçimde kullanılıyorsa, bulut hesabına ilişkin şifreyi bir yerde saklamakta fayda bulunmaktadır.

En İyi Bulut Depolama Servisleri Hangileridir?

En iyi bulut depolama servisleri

En iyi bulut depolama hizmetini sunan pek çok servis bulunmaktadır. Bu servislerin ücretsiz ve ücretli olarak depolama alanı sundukları görülmektedir. Bazı ücretsiz servis sağlayıcılarının, ek özellik ya da ek depolama alanı talebini ücretli olarak sundukları durumlara da rastlanmaktadır. En iyi bulut depolama servisleri sunan sağlayıcılar genel olarak şunlardır:

1.Dropbox

Dropbox, sahip olduğu kolay arayüzü ve hatasız uyum özellikleri ile en iyi bulut depolama hizmeti sunan servis sağlayıcılardandır. 2 GB’lık ücretsiz depolama alanı sunmaktadır. Servis sağlayıcısının ücretsiz olarak sunduğu depolama alanını artırmak için ücretsiz yöntemler kullanılabilmektedir.

Olağanüstü yedek olayları göz önüne alındığında, diğer tüm bulut depolama hizmetlerine göre en yeni ücretsiz bulut depolama alanlarından biridir. Eğer daha fazla depolama alanına ücret ödemek istenmiyorsa, sistem içerisinde yer alan forum sorularını yanıtlamak, arkadaş davet etmek ve başlama kılavuzunu okumak gerekmektedir. Bunun dışında, ücretli olarak da depolama alanını artırmak mümkün olmaktadır.

2.PCloud

PCloud tarafından sunulan bulut hizmeti de göz doldurmaktadır. Sağlayıcının sistemine yüklenen veriler arasında kolay arama seçenekleri, filtrelemeler gibi dosya yönetim imkanları bulunmaktadır. PCloud, şifreli bir sistem olarak tek seferlik ödeme yaparak 500 GB depolama alanı sunmaktadır. 175 dolar ödendiğinde, sunulan 500 GB’lık alanı ömür boyu kullanmak mümkündür.

Ayrıca buna ek olarak daha fazla depolama alanına ihtiyaç duyuyorsanız 175 dolar daha ödeyerek ekstra 2 TB hafızaya sahip olma imkanı sunulmaktadır. Uygulamada çevrimiçi olarak dosya düzenlenebilmektedir. Bu sağlayıcı tarafından, ücretsiz depolama hizmeti sunulmamaktadır.

3.Mega

Yüksek güvenlik denildiği zaman Mega en iyi bulut depolama servisleri arasında ilk akla gelenlerden olmaktadır. Ayrıca Mega tarafından 50 GB’lık bir depolama alanı da ücretsiz olarak sunulmaktadır. Birden fazla kişi tarafından aynı anda dosya düzenleme seçeneği bulunmaktadır. Çalışan dosya üzerinden karşılıklı mesajlaşma imkanı tanımaktadır. Şifrenin unutması durumunda sağlayıcıdaki verilere ulaşmak imkansızdır. Bu nedenle Mega kullanılıyorsa şifrenin iyi bir şekilde muhafaza edilmesi önemlidir.

4.Box

Box, Google Drive’ın işletmelerin kullanabileceği bir alternatifi olarak en iyi bulut sağlayıcıları ile entegre bir biçimde çalışmaktadır. Kurumsal müşterilere ait verilerin takip edilmesi, dosya sürümlerinin geçmişini izleme, yazma ve okuma gibi özellikler ile ilgi gören bir bulut sağlayıcısıdır.

5.Google Drive

Google Drive, dünya genelinde en yaygın ve en çok kullanılan bulut depolama sağlayıcılarından birisidir. Ofis paketleri ile birleşmesi sonucunda bulut hizmetlerinin kullanıcı sayısı daha da artmıştır. Kullanım için basit bir arayüze sahiptir. Pek çok platform ile uyumlu bir şekilde çalışabilmektedir.

Gmail hesabı olan herkese otomatik olarak 15 GB alan sunan Google drive da, gmail ve fotoğraflarınızda Google bulut depolama alanı içerisine dahil edilmektedir. Bulut hizmetini kullanabilmek için Google hesabına sahip olmak yeterlidir. Sağlayıcının sunduğu veri gizliliği çok yüksektir.

[geo_alert style=”2″ color=”primary” ]Gmail Hesap Silme İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?[/geo_alert]

6.One Drive

Microsoft OneDrive, Windows öğelerine doğrudan bağlandığı için iyi bilinen bir bulut depolama seçeneğidir. Daha önce Skydrive olarak bilinen Microsoft ürünü One Drive, 5 GB ücretsiz depolama alanı sunmaktadır.

Office 365 kullanıcıları, One Drive üzerinden 1 TB depolama alanı alma hakkına da sahip olmaktadır. Bulut sağlayıcısı; dosya paylaşım desteği, 2 aşamalı kimlik doğrulama, dosya sürümü oluşturma gibi önemli özellikleri barındırmaktadır.

7.Tresorit

Tresorit, en iyi bulut depolama servisleri arasında güvenilir bir bulut hizmet sağlayıcısı konumundadır. Bulut sağlayıcısı; Microsoft, Linux ve Mac’ta kullanılabildiği gibi, Android ve İos işletim sistemlerinde de sorunsuz bir şekilde kullanılmaktadır.  5 GB’ye kadar ücretsiz depolama alanı sunmaktadır.

8.Spider Oak

Spider Oak bulut hizmet sağlayıcısında ücretsiz bir plan bulunmamaktadır. 21 günlük ücretsiz deneme sürümü sonrasında ücret ödenmesi gerekmektedir. Tüm işletim sistemlerinde sorunsuzca çalışmaktadır. Aylık 6 dolar gibi düşük ücretlerle kullanım imkanı sunmaktadır.

9.IDrive

IDrive, 5 GB’lık ücretsiz bir depolama alanı kullandırmaktadır. Ücretli hizmetleri için, yıllık uygun depolama ücretleri talep etmektedir. İşletim sistemlerinde sorunsuz bir şekilde çalışmaktadır.

10.Sync

En iyi bulut depolama hizmetleri arasında son sırada Sync yer almaktadır. Sync, 5 GB’lık ücretsiz veri depolama hizmeti sunmaktadır. Ayrıca belirli bir ücret karşılığında kullanıcıya farklı özellikler ve daha fazla depolama alanı imkanı tanımaktadır.

11.Amazon Drive

Amazon Drive , Amazon Prime’ı kullanan herkes için 5 GB ücretsiz depolama alanı verilmektedir. Ücretsiz bulut depolama hizmeti dışında yıllık 11.99 USD’ye  100 GB ve yıllık 59.99 USD’ye 1 TB bulut depolama alanı satın alabilirsiniz.

12.Yandex Disk Bulut Depolama Ücretsiz

Son dönemlerde oldukça tercih edilen yandex, yandex hesabı ile birlikte 10 GB’lık Yandex Disk bulut depolama ücretsiz hizmet vermektedir. Bulut depolama alanını yükseltmek isteyen kullanıcılarına sunduğu paketler; aylık 2 USD karşılığında 100 GB ve aylık 10 USD karşılığında ise 1 TB depolama alanı sağlanabilmektedir.

13.Turkcell Bulut Depolama: LifeBox

Turkcell bulut depolama sistemi olan Lifebox, ilk başlarda sadece Turkcell abonelerine hizmet vermekteydi. Ancak Turkcell bu sınırlamayı kaldırarak Turkcell abonesi olmayanlara da LifeBox kullanımını sunmaya başladı. iOS ve Android mobil uygulama marketlerinden Turkcell LifeBox uygulamasını indiren herkese ücretsiz 5 GB depolama alanı sunan Lifebox’ın ücretli paketleri de bulunuyor.

Turkcell bulut depolama servisi olan Lifebox ile fotoğraflarınızı, videolarınızı ve dosyalarınızı güvenle saklayabilir, dilediğiniz yerden erişim sağlayarak paylaşıma açabilirsiniz.

[geo-post id=”10453″ label=”Merak mı Ediyorsunuz?”]

14.iCloud

Apple icloud , Apple müşterileri için en iyi ücretsiz bulut depolama alanıdır. İlk başta, müşterilere ücretsiz olarak 5 GB bulut depolama alanı verilmektedir. Yeterli gelmemesi halinde aylık ödemeler ile bulut depolama hizmeti satın alabilirsiniz.

İPhone’unuzu  icloud’a yedeklemeniz halinde bir süre sonra ücretsiz olarak sunulan 5 GB’lık alan size yeterli gelmeyecektir. Bu durumda icloud bulut depolama planlarından ihtiyacınıza uygun olanını seçerek depolama alanınızı yükseltebilirsiniz. 200 GB ve 2 TB’lik planları aileniz ile de paylaşmanız mümkün olmaktadır.

En Uygun Bulut Depolama Hizmeti Ücretli Midir?

en uygun bulut depolama servisleri

En uygun bulut depolama hizmetleri arasında ücretsiz sağlayıcılar da bulunmaktadır. Ücretsiz bulut hizmet sağlayıcıları, cüzi bir ödeme karşılığında, daha fazla depolama alanı sunmaktadır. Google ve Microsoft tarafından sunulan bulut hizmeti, pek çok platformla birlikte çalışma özelliğine sahiptir. Mega bulut sağlayıcısı ise ücretsiz olarak 50 GB alan sunumu ile en uygun sağlayıcılardan bir tanesidir.

Bulut Depolama Servisleri Birbirinden Farklı Mıdır?

Bulut depolama servisleri sundukları bulut depolama hizmetleri ile aynı amaca hizmet etmektedir. Bulut servislerinin depolama için sundukları alan değişebilmektedir. Ayrıca bazı sağlayıcılar depolama dışında ekstra dosya yönetimi özellikleri sunmaktadır. En iyi bulut depolama servisleri arasında, depolama hizmetinden başka özellikler sunan sağlayıcılar tercih edilebilir.

Bulut Bilişim Teknolojisi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Bulut depolama hizmetlerini içerisinde barındıran bulut bileşim teknolojisi pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Bulut depolama hakkında aktardığımız bilgiler sonrasında sizlere bulut bilişim hakkında en çok sorulan soruları yanıtlamak istiyoruz.

Bulut bilişim nedir ne işe yarar?

Hepimizin bilgisayarda veya telefonda kişisel verilerimizi saklamak isterken yetersiz alan sorunu ile karşılaştığı olmuştur. Bulut bilişim, tam olarak bu noktada devreye giriyor. Internet üzerinde erişimimiz olan uygulama bilgilerini, çeşitli programları, fotoğrafları ve diğer tüm verilerinizi depolama imkanı sunan sanal bir sunucu sistemidir bulut bilişim.

Bulut bilişim hizmetleri nelerdir?

Bulut bilişim teknolojisi, çeşitli firmalar ve üniversiteler tarafından kurularak kullanıma sunulur. Bulut teknolojisinde depolanan bilgiler, herkesin kullanımına açık olarak belirlenebileceği gibi, sadece belirli kişilerin görebileceği şekilde de ayarlanabilir.

Bulut bilişim özellikleri nelerdir?

Bulut teknolojisi, sadece kişisel verileri değil, aynı zamanda işlenmememiş haldeki büyük verileri depolama imkanı da sunuyor. Hepimizin sosyal medyasındaki veriler, mobil cihazlardaki yazılım kayıtları ve internet üzerinde yaptığımız her hareket, bilgisayarların işleyemeyeceği kadar büyük boyutlara ulaşmış durumda. Bu yüzden bilgilerimiz akış halinde işlenmek üzere bulut deposunda saklanıyor.

Bulut bilişim uygulamaları var mı?

– Dropbox
– Icloud
– Google Drive
– Yandex.Disk
– Zoho
– Ubuntu One
– Ttnet Bulut
– SkyDrive
– LifeBox
– Amazon Drive

Bulut bilişim avantajları nelerdir?

1-Maliyeti düşürerek masraflar açısından büyük bir avantaj sağlar.
2-Zamandan tasarruf sağlayarak verimliliği arttırır.
3-Ağ gecikme süresini düşürür ve maksimum performans sağlar.
4-İşletmelere esneklik kazandırır, kapasite baskısından kurtararak işlemlerin daha hızlı gerçekleşmesine olanak tanır.
5-İstenilen bilgiye istenildiği zamanda erişim imkanı sunar.
6-Güvenlik konusunda sağlanan imkanlar sayesinde kişisel verilerin, uygulamaların korunmasını sağlar.
7-Dosya saklama problemlerini ortadan kaldırarak akıllı telefon ve tabletlerin daha aktif bir şekilde ve verimli kullanılmasını sağlar.
8-Dosyaları yanınızda taşımanıza gerek kalmaz. Cihazdan bağımsız bir şekilde kullanım kolaylığı sağlar.

Bulut bilişim dezavantajları nelerdir?

1-Bulut bilişimde veriler sanal sunucuda depolandığı için elinizin altında sürekli internet bağlantınızın olması gerekir.
2-Internet bağlantınızın yavaş olduğu durumlarda verilerinize erişmeniz ve bilgi alışverişi yapmanız da yavaş olacaktır.
3-Tecrübesiz bulut operatörleri yüzünden veri kaybı gibi istenmeyen sonuçlar oluşabilir.
4-Her ne kadar kişisel bilgilerinizi korusa ve istenildiği ölçüde gizlese de, kötü amaçlı kişilerin eline geçtiğinde güvenlik açıkları oluşturabilir.

Related Posts

DIY Solar Power System Installation Guide

Harnessing solar power for your home is not only eco-friendly but also a cost-effective way to generate electricity. In this comprehensive guide, we’ll walk you through the…

DIY Poly Gel Nails Step-by-Step Guide

Poly gel nails have become a popular choice for those looking to achieve salon-quality nails from the comfort of their own homes. This step-by-step guide will walk…

DIY Old Jeans Makeover Ideas

In the world of fashion, it’s no secret that jeans are a timeless classic. They’re comfortable, versatile, and go well with just about any outfit. However, as…

DIY Kitchen Countertop Installation Guide

Are you ready to give your kitchen a fresh and personal touch? DIY kitchen countertop installation can be a rewarding and cost-effective project. In this comprehensive guide,…

How to Install Tires DIY

Installing tires on your vehicle can seem like a daunting task, but with the right tools and a step-by-step approach, you can do it yourself and save…

How to DIY Inground Pool Installation

Are you dreaming of having your very own inground pool right in your backyard? It’s a fantastic idea to create a personal oasis where you can relax…

This Post Has 4 Comments

  1. Merhaba, bulut depolamada araştırdığım türkçe sonuçların yetersiz olduğu kanısındayım. Çünkü yıllardır kullandığım cloudmail hakkında kimsenin bilgisi yok, ya da bilinmiyor. Lakin en iyi 5 depolamadan 1-i sayılır, ve ayrıca yandex diski de unutmayalım. Eğer e-mail (mail.ru, mail.bk ve s.) kullanıcısı iseniz mail hesabınıza bağlı bulut var ve 8 gb lik ücretsiz alanınız var, hem play store dan cloud mail olarak uygulama indirip çok kolay adımlarla bulut hesabınızı kullana bilirsiniz. 2015 yılından eski bir mail hesabınız varsa ücretsiz alanınız 25 gb-dir. Ve cloud mail ücretli olarak seçenekleri çok uygun fiyatlarla, 64 gb lik yıllık paketi 6 dolara almışdım.
    Yandex ise 10 gb lik bir ücretsiz alan sunuyor. Sizin listenizdeki bir kaç depolamadan daha iyi deyilmi ?

    1. Cloudmail kullanımı ülkemizde çok fazla yaygın olmadığı için listeye alınmamıştır. Ancak Cloudmail hakkında bilgiyi en kısa sürede içeriğimize ekleme yapacağımıza emin olabilirsiniz. Teşekkür ederiz.

  2. GÜNÜMÜZ YANİ TEKNOLOJİ VE BİLİM ÇAĞINDA FİZİKSEL BİR DEPOLAMA YERİNE ARTIK SANAL BİR DEPOLAMAYA GEÇTİĞİMİZDEN ÖTÜRÜ ARTIK ÇOĞU İŞLEM İNTERNET ÜZERİNDEN OLUYOR.SİZ DE BU MAKALENİZDE BULUT DEPOLAMALARI HAKKINDA DETAYLI BİLGİLER VERDİĞİNİZİ GÖRÜYOR VE SİZE TEŞEKKÜR EDİYORUM.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *