Empati Yeteneği Olan Biri misin? Haydi 10 Özelliği Kontrol Edelim!

Empati nedir sorusunu kısaca cevaplamak gerekirse aslında her zaman sahip olunması gereken ve daha iyi bir topluluğa kavuşmak için okullarda öğretilmesi şart olan bir beceri olmaktadır. Ama ne yazık ki günümüzde pek çok kişi bu yetenekten kendisini mahrum bırakmaktadır. Empati yeteneği yüksek olan kişiler ise her zaman daha fazla saygı görüp daha iyi bireyler haline gelmektedir.

Dünya geneline bakacak olursak refah düzeyi yüksek olan toplumların empati yeteneğinin gelişmiş olan bireylerden oluştuğunu görebilirsiniz. Biz de sizin için araştırma yaptık ve empati yeteneği olan biri misin konulu bu içeriğimizi hazırladık.

Empati Yeteneği Olan Kişinin Özellikleri

Empati yeteneği olan kişiler

Duygular

Empat yani empatinin çok güçlü olan insanların en belirgin özelliği yoğun duygular yaşamalarıdır. Siz onlara sorunlarınızı anlattıkça onlar da sanki sorunu kendisi yaşıyormuş gibi bir tavır takınırlar. Sizinle aynı psikolojiye girip yaşadığınız ruh hali paylaşırlar. Eğer siz de karşınızdaki insan size bir şey anlatıyorken onun hissettiklerini hissedip onun gibi düşünebiliyorsanız  iyi bir empatsınız.

Zalimlik

Empatisi yüksek olan insanların bir diğer özelliği ise zalimliğe ve acımasızlığa gelememeleridir. Bu bir film bile olsa empatisi gelişmiş bireyler bundan oldukça rahatsız olurlar. Zaten bu yüzden haber izlemez, kötü olaylara karşı çok hassas olurlar.

Derin Duygular

Empat insanların öne çıkan bir diğer özelliği ise duygularını çok derinlemesine yaşamaları olur. Bu çoğu zaman da fiziksel semptomlar olarak baş gösterir.

Empati yeteneği olan kişiler

Başkaları

Empati yeteneği yüksek olan bireylerin öne çıkan bir diğer özelliği de başkalarına sorunlarını kendi sorunlarının önüne almalarıdır. Bir başka bir işte bu insanlar ne türlü durumda olursa olsun eğer başkası kendisinden yardım isterse veya ona ihtiyaç duyarsa kendi sıkıntılarını bir kenara bırakıp başkaları ile ilgilenirler.

Yorgunluk

Özellikle zihinsel olarak görülen yorgunluk empati yeteneği yüksek olan bireylerde sıkça görülmektedir. Bunun nedeni ise sürekli başka insanları düşünüp onların sorunlarını beraber yaşamalıdır. Bu da haliyle onların zihnini yormaktadır.

Yalakalık

Göze çarpan bir diğer özellik ise bu insanların asla yalakalık ve yağcılık yapamamalarıdır. Hem önüne geçtikleri insanı düşünür hem de başkalarının hakkına girmek istemezler. Çünkü çok iyi bilirler ki bu insanlar böyle hileli yollara başvurduğu zaman bir başkası ya zarar görecek ya da hak etmediği bir şeye sahip olacaktır. Bu yüzden asla ama asla yalakalık yapamazlar.

Sevmedikleri Şeyler

Dikkat çeken bir diğer özellik ise empati yeteneği gelişmiş olan bireylerin sevmedikleri şeyler yapma ve sevmedikleri ortamlarda bulunma gibi yetenekleri yoktur. bu insanlar haz almadığı kişilerle vakit geçirmeyi sevmezler. Sanki eziyet çekiyormuş gibi rahatsız olduklarını açıkça belli ederler. Aynı zamanda kendi işlerinde de bir ızdırap yaşayıp bu durumdan oldukça rahatsız olurlar.

 

Yalnızlık

Yalnızlık ise bu insanların en sevdiği şeylerden birisi olmaktadır. Empati yeteneğinin fazla olması insanları yalnızlığa doğru götüren şeylerden birisi olur. Nitekim topluluk içerisinde sevmediği ve açıkça rahatsız olduğu şeyler bulunduğu için yalnızlık bu insanlar için en iyi arkadaş olmaktır.

Hayal Kurma

Diğer yandan Empati yeteneğini geliştirmiş bireyler hayal kurmayı çok meyillidirler. Dış dünyadaki sıkıcı olaylar onları yeteri kadar tatmin etmediği için kendi hayal dünyalarına kapılırlar. Orada daha keyifli vakit geçirip sevebileceği şeyleri kurgularlar.

Anlam Yükleme

Genellikle duyguları ağır bastığı için empat insanlar aynı zamanda sahip olduğu eşyalara anlam yüklemeyi severler. Normalde kimsenin yüzüne bakmayacağı ve birçok kişinin çöpe atacağı şeyler onlar için anlam ifade etmektedir. Bu yüzden aldıkları hediyelere, günlüklerine ve çocukluklarından kalma eşyalarına oldukça özen gösterirler.

Empati yeteneğine sahip kişilerin temel özelliklerini ve bakış açılarını sizlere sunmaya çalıştık. Bu yazımızı beğendiyseniz Dünyayı Değiştirmesi Beklenen İndigo Çocuklar Kimlerdir? bu yazımızı da beğeneceğinize eminiz. Peki, Empati yeteneğinizi nasıl geliştirebileceğinizi biliyor musunuz?

Empati Yeteneğinizi Geliştirmenin Yolları

Empati yeteneği nasıl gelişir
Empati yeteneği nasıl gelişir
  • Empati kurma yeteneğini edinmek veya geliştirmek istiyorsanız, şunları unutmayın:
  • Biri ile konuşurken dikkatinizi karşı tarafın duygularına yoğunlaştırın. Aynı durumda siz olsanız ne yapardınız ?
  • Davranışların insanlar üzerinde bıraktığı etkiyi her zaman göz önünde bulundurmaya çalışın.
  • Daha düşünceli olmak için öncelikle karşı tarafı dinleyin ve dinlediğinizi sohbet esnasında kısa tepkiler vererek karşı tarafa gösterin.
  • Konulara ve kişilere karşı ön yargılı davranmayın. Gelişen olayların her zaman bir hikayesi vardır. Önce dinleyin, sonrasında değerlendirin.

Devamını merak ediyor musunuz? İşte burada: Empati Yeteneğinizi Geliştirin !

 

Related Posts

DIY Solar Power System Installation Guide

Harnessing solar power for your home is not only eco-friendly but also a cost-effective way to generate electricity. In this comprehensive guide, we’ll walk you through the…

DIY Poly Gel Nails Step-by-Step Guide

Poly gel nails have become a popular choice for those looking to achieve salon-quality nails from the comfort of their own homes. This step-by-step guide will walk…

DIY Old Jeans Makeover Ideas

In the world of fashion, it’s no secret that jeans are a timeless classic. They’re comfortable, versatile, and go well with just about any outfit. However, as…

DIY Kitchen Countertop Installation Guide

Are you ready to give your kitchen a fresh and personal touch? DIY kitchen countertop installation can be a rewarding and cost-effective project. In this comprehensive guide,…

How to Install Tires DIY

Installing tires on your vehicle can seem like a daunting task, but with the right tools and a step-by-step approach, you can do it yourself and save…

How to DIY Inground Pool Installation

Are you dreaming of having your very own inground pool right in your backyard? It’s a fantastic idea to create a personal oasis where you can relax…

This Post Has One Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *