Eğitici Oyuncak Yapımı

Çocukların gelişimleri için önemli rol oynayan eğitici oyuncak yapımı kolaylıklarından ve olması gerekenlerden bahsedeceğiz. Çocukların vakit geçirmesi için çok sayıda oyuncaklar üretilmiştir. Farklı zevklere, kültürlere ve amaçlara bağlı oyuncaklardır. Oyun oynama ve oyuncaklar çocukların kendilerini ifade etme kabiliyetlerini ve düşüncelerini aktarmada ki yeteneklerinin gelişmelerine yardımcı olur. Oyun oynarken hem eğlenmenin hem de keyif almanın sağlanması gerekir. Oyuncak araba, bebek, kukla, top, silah gibi hem kız çocuklarına hem de erkek çocuklarının zevklerine hitap edecek sayısız oyuncak modeli vardır.

fikirsiz_egitici-oyuncak-yapimi

Oyun oynarken eğlenmek neredeyse her zaman mümkün olacaktır. Çocukların mutlu olmaları çok kolaydır. Yeni bir oyuncak, yeni bir arkadaş hemen oyuna adapte olmalarını sağlar. Oyun oynarken öğrenmek ve eğitici olmak ise büyüklerin sağlayacağı yardım ile olacaktır. Klasikleşmiş oyuncakların yanı sıra eğitici oyuncak yapımı teknikleri ile yeni oyuncaklara fırsat vermek gerekir. Oyun oynarken çocuğun zekasını ve kabiliyetini denetlemek ve geliştirmek iyi olur. Maliyeti az ve emek ile yapılmış olması ayrı bir avantaj sağlar.

Emek vermenin yeni şeyler üretmenin çocuğun üretme isteğini ve yeteneklerini fark etmesi için bir adım haline gelir. Oyuncak yapımı sırasında ondan küçük yardımlar istemeniz, yapım süresinde aktif olmasına yardımcı olmanız iyi olacaktır. Çocuğun sevdiği oyunlar göz önüne alınarak yeni oyunlar üretmeye başlayın. Zevklerini ön planda tutmanız önemli olacaktır. Keyif alması için oynadığı oyun türlerinden yardım almak iyi bir fikir olacaktır.

Evde Eğitici Oyuncak Yapımı

fikirsiz_egitici-oyuncak-yapimi

İmkanlara göre evde eğitici oyuncak yapımı oldukça kolaydır. Bunun için hayal gücü ve birkaç temel eşya yeterli olacaktır. Maliyeti oyuncak satın almaya göre oldukça uygun olması ve el emeği olması dikkat çekici kılıyor. Evde temin olmayan malzemeleri marketten, kırtasiyelerden kolaylıkla bulunabilir. Öncelikle ne tarz bir oyun kurmak istenildiği belirlenmelidir. Matematiksel, görsel zekaya hitap eden veya el becerisine önem veren bir alan belirleyin. Bu alan doğrultusunda farklı oyunları seçebilir ve yapmaya başlayabilirsiniz. Oyuncakları daha dikkat çekici kılmak için boyama ile renklendirilebilir. Boyama işlemlerini çocuk ile yapmanız daha eğlenceli olacaktır. İstediği şekilde ve renkler ile kendi oyuncağını hazırlaması onu mutlu edecektir. Keyif alırken el becerilerini geliştirmeye eğitici oyuncak yapımı ile başlayacaktır.

Gelişimlerini tamamlamak için oyunlardan yardım almak gerekir. Vakit geçirmenin eğlenceli hale gelmesi için oyunlar en iyi fikirdir. Her çocuk oyun oynamaya bayılır. Farklı ilgi alanları ve eğlence tercihleri olabilir. Boyama, resim çizme, hareket eden oyuncaklar veya günlük rutinlerin oyunlara dönüştürülmesi birer seçenek olabilir.

Eğitici Oyuncak Yapımı Ve Malzemeleri

fikirsiz_egitici-oyuncak-yapimi

Çocukların vazgeçilmezi olan oyunlar için eğitici oyuncak yapımı ve malzemeleri ile evde oyuncak yapmanız için öneriler bulunuyor. Yeni oyunlar keşfetmesi veya sürekli oyuncak satın alması zor gelebilir. Bunun yerine kişisel oyunlar üretebilir. Ve çocuğun bireysel ihtiyaçlarına yönelik oyun alanı oluşturabilirsiniz. Evde bulunan malzemelerden veya kolaylıkla ulaşabileceğiniz ürünlerden oyuncak yapılabilir. Plastik oyuncaklardan ziyade ahşaptan daha sağlıklı oyuncaklar yapılabilir. Ürün ana malzemesi için değişiklikler yapılabilir. En iyi yanı ise oyuncak yapımında alternatif ürünlerin kullanılıyor olabilmesidir. Yapabileceğiniz oyuncaklara gelirsek bunları sıralayalım.

1.      Mandaldan Uçak Yapımı

fikirsiz_egitici-oyuncak-yapimi

El becerilerini geliştirmeye odaklı bir oyuncak yapımı olacak. Yaparken hem eğlenecek hem de güzel bir oyuncak elde etmiş olacaksınız. Bunun için gerekli malzemelere sahip değilseniz de çok ucuza mal etmeniz mümkün.

Malzemeler

Mandal

Dondurma Çubuğu

Tutkal

Boya Kalemi

Renkli Yapışkan Şekiller

İp

Makas

 

Temin edilen dondurma çubukları ve mandalları boyama işlemi ile başlayın. Boyama kalemleri ve boya işlemi tercihe göre değişebilir. Boyanan parçaları kuruduktan sonra dondurma çubuklarının üzerine bir mandalı tutkal ile yapıştırın. Kurumasını bekleyin. Kuruma bitiminden sonra üzerini süsleyebilirsiniz. Kanat kısımlarına süsler takabilir veya çocuğun üzerine desen ve resim yapmasını isteyebilirsiniz. Eğitici oyuncak yapımı için mandaldan uçak yapımı oldukça kolay bir tercihtir. Yapılan oyuncakları ipe de yapıştırarak tavana asabilirsiniz.

 

2.      Geometrik Şekil Puzzle Yapımı

fikirsiz_egitici-oyuncak-yapimi

Evde eğitici oyuncak yapımı için çok temel bir oyundur. Çocuğun ilk matematik temelini oluşturacak ve geometrik şekilleri öğrenmesine yardımcı olacaktır. Sormaya ve öğrenmeye yatkınlığı çocuklarda oldukça fazladır. Bilgi edinme ve bunu hafızalarına atmaları yetişkinlere göre daha kolay olur. Temel bilgiler ve sayısal zekalarını geliştirmek için oyuncaklardan yardım almak eğlenceli öğrenmeye yardımcı olur. Bunun için ihtiyacınız olan temel malzemeleri kırtasiyelerden bulabilirsiniz. Şekilleri daha çabuk öğrenebilmesi için hayvan figürleri, çiçek desenleri gibi yapıştırmalar almak gerekebilir.

Malzemeler

Mukavva

Renkli karton

Sticker

Boya kalemi

Yapıştırıcı

Makas

Kalem

 

Öncelikle mukavvaları keserek işe başlamak gerekir. Kesilen mukavvalardan geometrik şekilleri üç boyutlu birleştireceksiniz. Bunun için yapıştırıcı yardımı gerekiyor. Yapıştırılıp hazırlanan şekilleri kurumaya bırakmalısınız. Oyuncakların ilgi çekici olması için üzeri renkli karton ile boyama ile süslenebilir. Şekilleri öğrenmesini hızlandıracak hem eğlenceli hem de eğitici oyuncak yapımı ile keyif alacaktır. Mukavvadan kesilen parçaları muhafaza etmelisiniz. Oluşan üç boyutlu şekilleri daha sonra kesilip oluşan boşluklardan geçirmesi oyunun bir parçası oluyor. Oyuncak yapımı tamamlandığına göre eğlenmeye ve öğrenmeye başlama vaktidir.

3.      Ponpon Kukla Yapımı

fikirsiz_egitici-oyuncak-yapimi

İlgi çekici görseli ile oyuncaklar arasında kendini belli edecek bir kukla olacaktır. Süslü ve tüylü yapısı ile çocukların ilgisini çekmekte usta oluyor. Bu oyuncak tamamlandıktan sonra çocuğun onu seslendirmesi ve oyun oynaması üzerine konuşmaya, kendini ifade etmesini geliştirmeye dayalı bir oyun oynanmalıdır. Bunun için öncelikle tüylü iplere, keçe ve tutkala ihtiyacınız olacak. Tüylü yapıda satılan iplere sahipseniz onları dağınık bir şekilde yuvarlak şekil verin. İçerisine biraz keçeyi sabitleyerek şeklini koruması sağlanacak.

Malzemeler

Keçe

Renkli tüylü ip

Makas

Tutkal

İp

 

Bunun için tutkal ile ipe sabitlenmesi gerekiyor. Daha sonra tekrar üzerine biraz ip koyularak daha kabarık olması sağlanır. Üzerine zevke göre göz ve ağız şekilleri yaparak yapıştırmanız daha komik ve güzel olmasına yardımcı olur. Eğitici oyuncak yapımı için en önemli durum hayal gücüdür. Belirtilen malzemelerin dışına çıkabilir ve elinizdeki ürünlerle oyuncaklar elde edebilirsiniz. Kuruması biten yuvarlak ponpona en son ip yapıştırılır. Uzunluğunu 10 cm veya daha kısa olacak şekilde ayarlamalısınız.

Eğitici Oyuncak Yapımı

fikirsiz_egitici-oyuncak-yapimi

Çocukların oyun ile öğrenme yeteneklerinin gelişmesi çok daha kolay olur. Renkleri, şekilleri öğrenmeleri veya sayılara hakimiyetleri için üretilmiş oyuncak türleri bulunur. Oyun sırasında bilgi verme ve bilgilerini tekrar etme sistemi ile öğrenme hızlandırılır. Bunun yanı sıra eğitici oyuncaklar üretilebilir ve yeni oyunlara başlayabilirsiniz. Zeka ve matematiksel yetenekleri için sayılar ve şekiller olan oyunlar tercih edilebilir. Hareket etme, dengeli olma ve hız kazanma için spora teşvik eden oyuncaklar yapılabilir.

1 Yaş Oyuncak Yapımı

fikirsiz_egitici-oyuncak-yapimi

Eğitici oyuncak yapımı sırasında dikkat edilmesi gereken çocuğun yetenekleri ve yaşına uygunlukta olmasıdır. Hızlı gelişen çocukların yeteneklerinin tamamlanmasında yardımcı oyuncaklar hazırlamak için öğrenme kabiliyeti ve yaş dilimi oldukça önemli bir konudur. 1 yaş çocukların gelişimi ve oyun halleri göz önüne alınarak oyuncak seçimlerinde bulunulması daha faydalı olacaktır. Öğrenme ve merakı çok fazla olan bir yaş dilimidir. Bilinç duygusu çok fazla gelişmediği için kendine zarar verebileceği oyuncak parçaları seçilmemelidir. Küçük parçalar, sivri uçlar ve keskin oyuncaklardan oluşmamasına dikkat edilmelidir. Konuşma, kelime öğrenme becerileri göz önünde bulundurulmalı ve ona uygun oyuncaklar tercih edilmelidir. Örnek yapılabilecek oyuncakları sıralayalım.

  • Kartondan Tetris
  • Ahşap oyuncak araba
  • Geometrik şekilli Oyuncak Küpler
  • Kartondan Lego Parçaları

 

Hazırlanan oyuncaklar hazırlanma aşamasında çocuk ile vakit geçirmesi beraber paylaşımda bulunmak öğretici ve zevkli bir uğraş olacaktır. Sahip olmanın ve üretmenin heyecanını yaşaması çocuk gelişimi için  önemli bir durumdur. Eğitici oyuncak yapımı ile çeşitli ucuz maliyetli oyuncaklara sahip olabilir ve yeni oyunlar ile eğlenebilirsiniz. Oyuncak yapımı sırasında süsleme, boyama işlemlerinde çocuğun zevkini ve kendi emeğini ön planda tutmaya özen göstermelisiniz. Sevdiği renk, desen ve çizimlerde bulunması da el becerilerini yönetmede ki başarısını artıracaktır.

 

Related Posts

DIY Solar Power System Installation Guide

Harnessing solar power for your home is not only eco-friendly but also a cost-effective way to generate electricity. In this comprehensive guide, we’ll walk you through the…

DIY Poly Gel Nails Step-by-Step Guide

Poly gel nails have become a popular choice for those looking to achieve salon-quality nails from the comfort of their own homes. This step-by-step guide will walk…

DIY Old Jeans Makeover Ideas

In the world of fashion, it’s no secret that jeans are a timeless classic. They’re comfortable, versatile, and go well with just about any outfit. However, as…

DIY Kitchen Countertop Installation Guide

Are you ready to give your kitchen a fresh and personal touch? DIY kitchen countertop installation can be a rewarding and cost-effective project. In this comprehensive guide,…

How to Install Tires DIY

Installing tires on your vehicle can seem like a daunting task, but with the right tools and a step-by-step approach, you can do it yourself and save…

How to DIY Inground Pool Installation

Are you dreaming of having your very own inground pool right in your backyard? It’s a fantastic idea to create a personal oasis where you can relax…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *