Dünyanın Enteresan Yerleri Arasında Bulunan 10 Yer

Yeryüzünde görünce uzayı görmüş gibi hissettiren dünyanın enteresan yerleri bulunmaktadır. Gökyüzündeki patlamalar, ışık yansımaları ve yıldız kaymaları gibi olaylar insanların dikkatini çekmektedir. Fakat bunların araştırmasını yapmak ve merak edilenleri gidermek oldukça zordur. Ancak dünya üzerinde henüz keşfedilmemiş öyle bölgeler var ki, uzayı bile unutturabiliyor. Karada ve denizde oluşan volkanik patlamalar ve su altı depremleri gibi konulara ulaşılması kolay olduğu için insanlık tarafından merak edilip sebepleri araştırılmıştır.

https://www.youtube.com/watch?v=0Crp28-ju4M

Dünyanın Enteresan Yerleri

Dünya gezegen olarak henüz çözülememiş ve enteresan bölgelere sahiptir. Şimdi sizler için dünyanın enteresan yerleri listesini hazırladık. Bakalım bu bölgelerin gizemi neler!

KAN ŞELALESİ

dunyanin-enteresan-yerleri-arasinda-bulunan-10-yer1

Dünyanın enteresan yerleri arasındaki ilk yer Antarktika kıtasında bulunan, kırmızı renkte akan bu şelaleyi insanlar ilk defa 1911 yılında bulmuşlardır. Antarktika’nın Taylor isimle buz yığınlarında görülmüş olan bu şelale yıllardan beri akmaya devam etmektedir. Şelalenin neden kırmızı renkte aktığını merak eden bilim insanları, suyun kaynağında kırmızı renkte yosun olabileceğini öngörmüşlerdir.

MANYETİK TEPE

dunyanin-enteresan-yerleri-arasinda-bulunan-10-yer2

Amerika’nın kuzeyinde yer alan Kanada’nın bir eyaletinde manyetik alan oluşturan bir bölge olduğu keşfedilmiştir. İnsanların burayı öğrendiklerinde birbirlerine şaka amaçlı kullanmaları zamanla ciddi tehlikeler doğurmuştur. Yanında demir veya kendi aracı ile bu bölgeye yaklaşmaya çalışanların manyetik alandan etkilenip geri kaçmalarına neden olan olayların olduğu bilinmektedir.

SURTSEY ADASI

dunyanin-enteresan-yerleri-arasinda-bulunan-10-yer3

14 Şubat 1963 yılında İzlanda’nın güneyinde bulunan, okyanusun içinde volkanik bir patlama sonucu Surtsey Adası oluşmuştur. Volkanların patlayıp su yüzeyine çıkması ve kaldıkça kuruyup sertleşmesi üzerine ada olarak kalmıştır. Volkanların zamanla patlamaya devam etmesi üzerine bu ada genişlemiş ve 1,4 kilometrekare gibi büyük bir alana yayılmıştır. Aynı zamanda bu ada UNESCO tarafından “Dünya Mirası” kategorisine eklenmiştir.

MOERAKİ KAYALARI

dunyanin-enteresan-yerleri-arasinda-bulunan-10-yer4

Dünyanın enteresan yerleri arasında sıradaki yerimiz Yeni Zelanda ülkesinin güneyinde bulunmaktadır. Moeraki Kayaları sanki denizden çıkıp karaya vurmuş canlılar gibi görünmektedir. Kıyı ile deniz arasında öbek halinde bulunan bu kayalar, bilim insanlarının görüşlerine göre yıllar öncesinden oluşmuş kalıntılardır. Boyutları 4 metreyi aşan bu kayalar yüksek oranda mineral içermektedir.

GECE YARISI GÜNEŞİ

dunyanin-enteresan-yerleri-arasinda-bulunan-10-yer5

Dünyanın enteresan yerleri arasında yer alan bir diğer bölge ise, Norveç ülkesinde bulunan bir bölgedir. Kış aylarının 67 günü karanlık olup, yaz aylarının ise 77 günü aydınlık geçen bu yer Alaska, Grönland, İzlanda, İsveç ve Kanada gibi ülkeler tarafından turistik mekân olmuştur. 24 saat güneşli olan bu bölgede uyumak insanlar için büyük zorluklar oluşturmaktadır.

HAREKET EDEN TAŞLAR

dunyanin-enteresan-yerleri-arasinda-bulunan-10-yer6

 

Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde bulunan “Ölü Vadi” bölgesindeki taşlar dünyanın gizemli yerlerinden birisidir. Vadinin ortasında bulunan göldeki taşlar herhangi bir kuvvet olmadan hareket etmektedir. İlk görünüşte sabit olarak zannedilen bu taşlar göz kamaştıracak derecede konum değiştirmektedir.

SONSUZ ATEŞ ŞELALESİ

dunyanin-enteresan-yerleri-arasinda-bulunan-10-yer7

New York’ta keşfedilen Sonsuz Ateş Şelalesi, üzerinden suyun akmasına rağmen ateşi sönmemektedir. Ziyaret edenlerin hayranlıkla izlediği bu bölgede araştırma yapan bilim insanı Arndt Schimmelmann, bu ateşin günümüzden yıllar önce yakıldığı belki de sonsuza kadar hiç sönmeyeceğini söylemektedir. Ayrıca ateşin sönmemesinin bir diğer sebebi ise kayanın yapı taşı olan minerallerin ateş için uygun maddeler olmasıdır.

MARACAIBO GÖLÜ YILDIRIMLARI

dunyanin-enteresan-yerleri-arasinda-bulunan-10-yer8

Venezuella bölgesinde bulunan Maracaıbo Gölü, dünyanın yıldırım ve hava olaylarının olduğu yerdir. Hatta bu kadar tehlikeli bir bölge olmasından dolayı Guiness rekorlar kitabında yer almıştır. Bu bölgede elektrik akımlarının devamlı seyretmesinde kaynaklı hava hep aydınlıktır. Yılda ortalama 260 civarında yıldırımın düştüğü Maracaıbo Gölü en çok ekim ayında elektriklenmeyle baş başa kalmaktadır.

PAMUKKALE TRAVERTENLERİ

dunyanin-enteresan-yerleri-arasinda-bulunan-10-yer9

Türkiye’nin harikalarından olan Pamukkale Travertenleri Denizli ilinde bulunmaktadır. Genellikle şifalı su ve kaplıca seven kişilerin uğradığı bu yer, renk olarak bembeyaz ve içine girilebileceği su öbeklerinden oluşmaktadır.

YELLOWSTONE ULUSAL PARKI

dunyanin-enteresan-yerleri-arasinda-bulunan-10-yer10

Dünyanın enteresan yerleri arasında listemizin sonuncusu olan Yellowstone Ulusal Parkı, dünyadaki büyük kaplıcalar listesinde üçüncü sırada yer almaktadır. Bolca sıcak suların ve en önemlisi gayzer kaynaklarının bulunduğu bu bölge, turistik açıdan ABD’ye önemli gelir kaynağı sağlamaktadır. Sıcak su birikintilerinin yüksek basınç altında sıkışması üzerine gökyüzüne doğru fışkırması, insanların hoşuna gitse de aslında tehlikeli bir durumdur. Gayzer çukurunda bir canlının olduğu an patlama esnasında vücudunda ciddi hasarlar oluşturabilmektedir.

 

Related Posts

DIY Solar Power System Installation Guide

Harnessing solar power for your home is not only eco-friendly but also a cost-effective way to generate electricity. In this comprehensive guide, we’ll walk you through the…

DIY Poly Gel Nails Step-by-Step Guide

Poly gel nails have become a popular choice for those looking to achieve salon-quality nails from the comfort of their own homes. This step-by-step guide will walk…

DIY Old Jeans Makeover Ideas

In the world of fashion, it’s no secret that jeans are a timeless classic. They’re comfortable, versatile, and go well with just about any outfit. However, as…

DIY Kitchen Countertop Installation Guide

Are you ready to give your kitchen a fresh and personal touch? DIY kitchen countertop installation can be a rewarding and cost-effective project. In this comprehensive guide,…

How to Install Tires DIY

Installing tires on your vehicle can seem like a daunting task, but with the right tools and a step-by-step approach, you can do it yourself and save…

How to DIY Inground Pool Installation

Are you dreaming of having your very own inground pool right in your backyard? It’s a fantastic idea to create a personal oasis where you can relax…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *