Mucize Besin Karabuğday Nedir? Karabuğdayın Faydaları Nelerdir?

Karabuğday Nedir: İsminde buğday kelimesi geçse de, aslında karabuğday bir buğday çeşidi değildir. Hatta buğday ile alakası bile yoktur. Greçka olarak da anılan ufak bir bitkinin tohumları karabuğday olarak adlandırılıyor. Bu besin, gluten içermediğinden glutene alerjisi olanlar ve gluten almamaya özen gösterenler için iyi bir seçenek. Asırlardır Asya ülkelerinin mutfaklarında sıkça ratlanan ve tüketilen karabuğday şimdilerde de Avrupa ve diğer ülkelerde de hızla yaygınlaşıyor.

Karabuğdayın faydaları ve birbirinden lezzetli karabuğday tarifleri için okumaya devam edin…

Karabuğday Nedir?

Daha çok kurak ve serin iklimlerde yetişen karabuğday bitkisi iklim koşullarından dolayı Türkiye’de yetiştirilemiyor. Tohumlarını tükettiğimiz karabuğday bir tahıldan öte kabuklu yemiş olarak da biliniyor. Karabuğdayın çok baskın bir tadı olmamasından ziyade, lezzet olarak da nohuta benzetilmektedir.

Karabuğdayın Besin Değerleri

Karabuğday vitamin bakımından pek fazla zengin olmasa da mineral bakımından oldukça zengin bir bitkidir. Bolca manganez, bakır, magnezyum ve demir içermektedir. 100 gramında; 71,5 gram karbonhidrat, 13,3 gram protein ve 10 gram lif bulunmaktadır.

Karabuğdayın Faydaları

Karabuğdayın sağlığa sayılamayacak kadar fazla olan faydasından önemli olanları söyleyebiliriz.

  • Kalp Sağlığını Korumakta Birebir : Uzmanlar tarafından yapılan çalışmalarda karabuğdayın kolestrol ve kan basıncı seviyesini düşürmeye ve bu nedenle kalp damar hastalıklarını önlemesine yardımcı olduğu belirlenmiştir.
  • Alzheimer Tedavisinde Kullanılıyor : Karabuğday, içerdiği antioksidanlar sayesinde, beyin fonksiyonlarını da destekliyor ve Alzheimer teşhisi konulan hastaların tedavisinde kullanılıyor.
  • Sindirim Sistemi Sağlığı İçin Faydalı : Karabuğday her ne kadar düşük protein içerse de, bu proteinlerin sindirim sağlığını desteklediği uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır. Ayrıca lifli yapısı sayesinde sindirim sisteminin hızlanmasına da yardımcı oluyor.
  • Diyabete Karşı Direnç Sağlıyor : Karabuğdaydaki kompleks karbonhidratlar yavaş yavaş kan dolaşımında emilmektedir. Bu da uzun vadeli ve sürdürülebilir bir enerji kaynağı olmasına ve uzun süre tokluk hissi yaratmasına imkan veriyor. 
  • 0 Gluten : Karabuğday çölyak hastaları ve glutene alerjisi olan hastalar için oldukça uygun bir besin kaynağıdır. Gluten içeren tahılları, glutensiz besinlerle değiştirerek şişkinlik ve ishal gibi rahatsızlıklarla kolayca savaşabilirsiniz.

Unu

Karabuğdayın unu çölyak hastaları ve gluten alerjisi olanlar için, ayrıca vegan beslenmeyi tercih eden kişiler için iyi bir alternatif. Karabuğday unundan yapılan karabuğday ekmeği ve hamur işlerini birçok büyük marketlerde bulabilirsiniz. Fakat dikkat etmeniz gereken bir husus var. Bazı ürünler her ne kadar karabuğday unundan yapılmış olsa da, az miktarda olsa da gluten içerebiliyor. Bu yüzden alacağınız ürünlerin açıklama kısımlarını iyice okumanızda fayda var.

Vegan beslenme ve Karabuğday diyetiniz için Tarif önerimiz : Karabuğday Salatası

Related Posts

DIY Solar Power System Installation Guide

Harnessing solar power for your home is not only eco-friendly but also a cost-effective way to generate electricity. In this comprehensive guide, we’ll walk you through the…

DIY Poly Gel Nails Step-by-Step Guide

Poly gel nails have become a popular choice for those looking to achieve salon-quality nails from the comfort of their own homes. This step-by-step guide will walk…

DIY Old Jeans Makeover Ideas

In the world of fashion, it’s no secret that jeans are a timeless classic. They’re comfortable, versatile, and go well with just about any outfit. However, as…

DIY Kitchen Countertop Installation Guide

Are you ready to give your kitchen a fresh and personal touch? DIY kitchen countertop installation can be a rewarding and cost-effective project. In this comprehensive guide,…

How to Install Tires DIY

Installing tires on your vehicle can seem like a daunting task, but with the right tools and a step-by-step approach, you can do it yourself and save…

How to DIY Inground Pool Installation

Are you dreaming of having your very own inground pool right in your backyard? It’s a fantastic idea to create a personal oasis where you can relax…

This Post Has 2 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *