Depakin Chrono BT Nedir? Depakin Chrono BT Ne İçin Kullanılır?

Depakin Chrono BT, antiepileptik ilaçlar grubunda bulunmaktadır. Ağırlığı 500 mg olan, bölünebilir 30 film tablet formunda satılandır. Bu ilacın etken maddesi sodyum valproat ve valproatik asittir. Bu etken maddelerden dolayı Depakin yan etkileri ortaya çıkabilmektedir.

Depakin Chrono BT Ne İşe Yarar? Depakin Ne İçin Kullanılır?

Depakin ne için kullanılır?” sorusunun birden çok cevabı bulunur. Fakat genel olarak epilepsi nöbetlerinin ve bipolar bozukluğun tedavisinde kullanıldığı söylenebilir. Depakin Chrono BT ilacının kullanılmasını gerektirebilen bazı epilepsi türleri bulunur.

1.     Grand Mal Epilepsi Nedir?

depakin-chrono-bt
Depakin Chrono BT

Grand mal epilepsi sorunu en yaygın epilepsi türlerindendir. Nöbet başladıktan sonra hastanın kollarında ve bacaklarında şiddetli kasılmalar ortaya çıkar. Ayrıca bir süre boyunca devam eden bilinç kaybı da grand mal epilepsi ile beraber görülebilir. Halk arasında epilepsi krizi olarak bilinen yaygın durum budur.

2.     Petit Mal Epilepsi Nedir?

Petit mal epilepsi, nöbet gerçekleşirken kasılmalar yerine bilişsel sorunların ortaya çıkması durumudur. Az da olsa çeşitli kasılmalar görülebilir fakat genel olarak bu nöbetler, hastanın bir süre bilinç kaybı yaşamasına yol açar. Ayrıca petit mal epilepsi sırasında en fazla kasılmanın yüz kaslarında olduğu görülmektedir.

3.     Miyoklonik Epilepsi Nedir?

Miyoklonik epilepsi ortaya çıktığında, kaslardaki hızlı kasılmalardan dolayı vücut genelinde bir sarsılma ve sıçrama görülmektedir. Kısa bir süre içinde kasların sürekli kasılması yani miyoklonik nöbet, geçici olarak bilinç kaybı yaşanmasına da sebep olabilir fakat bu nöbetler grand mal nöbetleri kadar şiddetli değildir.

4.     Parsiyel Epilepsi Nedir?

Depakin ilaç tedavisi, parsiyel epilepsi nöbetleri için de kullanılan bir metottur. Bu nöbetler ise kasılmaların sadece tek bir vücut bölgesinde ortaya çıktığı ya da tek bir bölgeden etrafa yayıldığı durumlardır.

5.     Bipolar Bozukluk Nedir? Manik Depresif Nedir?

Bipolar bozukluk, psikolojik bir hastalık olarak kabul edilir. Depakin Chrono BT, pek çok astım nöbetinin tedavisinde kullanıldığı gibi bu hastalığın tedavisinde de kullanılabilmektedir.

Manik depresif adıyla da bilinen bipolar, hastanın hem manik (aktif) hem de depresif (aktif olmayan, durgun) bir halde olmasına yol açar. Dolayısıyla bu sorunu yaşayanlar, kısa süre içinde farklı duygular yaşayabilir.

Depakin Chrono BT Nasıl Kullanılır? Depakin Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

depakin-chrono-bt

Depakin Chrono BT, reçetesiz olarak kullanılması kesinlikle yanlış olan bir ilaçtır. Tabletlerinin asla çiğnenmemesi ya da ezilerek kullanılmaması gereken bu ilaç, kullanım sebebine uygun olarak doktor tarafından belirlenen dozda kullanılır. Doz miktarı hastalığın durumuna, yaşa ve cinsiyete göre değişebilir.

Fakat genel olarak 24 saatin ideal dozu, ergenlik çağında olan gençler ve yetişkin insanlar için 1 kg vücut ağırlığına 20 – 30 mg ilaç miktarı uygun görülerek hesaplanır. Yaşı 12’nin altında olan çocuklar için ise 1 kg için doz miktarı 10 – 15 mg’dır.

En etkili şekikde kullanılabilmesi için, berbartinde başka bir antiepileptik ilacın kullanılmaması gerekir. Eğer bu türde olan başka bir ilaçla beraber kullanılması gerekiyorsa diğer ilaç doktor tavsiyesiyle azaltılmaya başlarken Depakin Chrono BT dozları yaklaşık olarak bir hafta içinde artırılarak gerekli doza ulaşılır.

Fakat doktor tarafından belirlenen dozlara tamamen uymak çok önemlidir. Çünkü bu ilacın uzun süre kullanılması gerekebilir ve dozlar atlanırsa ya da fazla miktarda alınmış olursa doktora başvurulmalıdır.

Depakin Chrono BT Yan Etkileri Nelerdir?

Depakin yan etkileri arasında en sık görüleni saç dökülmesidir. Bunun dışında konsantrasyon bozuklukları, sürekli uyku hali, mide bulantısı, pankreatit (pancreas iltihabı) ve trambositopeni görülebilir. Bundan dolayı “Trambositopeni nedir?” sorusu da cevaplanmalıdır.

Trambositopeni, iliklerde üretilen ve kan pıhtılaşmasına yardımcı olan platelet hücrelerinin kanda eksik bulunmasıdır. Bu durumda çeşitli damar problemlerinin iç kanamaya ya da deri altında görünebilecek şekilde dış kanamaya sebep olması mümkündür.

Kimler Depakin Kullanamaz?

depakin-chrono-bt

Kimler Depakin kullanamaz?” sorusu oldukça önemlidir. Çünkü Depakin Chrono ilacındaki sodyum valproat, anme karnındaki bebeklere teratojenezis etkisi oluşturmaktadır. Bu durum ise bebeğin erken gelişim sorunları yaşamasındaki en önemli faktörler arasındadır.

Dolayısıyla hamilelik döneminde bu ilacı kesinlikle kullanmamak gerekebilir. Böbrek yetmezliği, karaciğer hastalıkları, AİDS, CMV (Cytomegalovirus) enfeksiyonu ve zeka geriliği görülen kişiler de bu ilacı kullanmadan önce mutlaka doktora bilgi vermelidir.

Depakin Cinselliğe Etki Eder Mi?

Depakin kullanan bir kadın cinsel ilişkiye girecekse korunmalı cinsel ilişkiye girmek önemlidir. Bebeğin anne karnındaki ve doğduktan sonraki gelişimini etkilemek dışında, Depakin cinsellik ile alakalı olan bir etkiye sahip değildir. Bu konuyla ilgili olarak da “Hamilelikte Cinsel İlişki Hakkında Merak Edilenler!” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Related Posts

DIY Solar Power System Installation Guide

Harnessing solar power for your home is not only eco-friendly but also a cost-effective way to generate electricity. In this comprehensive guide, we’ll walk you through the…

DIY Poly Gel Nails Step-by-Step Guide

Poly gel nails have become a popular choice for those looking to achieve salon-quality nails from the comfort of their own homes. This step-by-step guide will walk…

DIY Old Jeans Makeover Ideas

In the world of fashion, it’s no secret that jeans are a timeless classic. They’re comfortable, versatile, and go well with just about any outfit. However, as…

DIY Kitchen Countertop Installation Guide

Are you ready to give your kitchen a fresh and personal touch? DIY kitchen countertop installation can be a rewarding and cost-effective project. In this comprehensive guide,…

How to Install Tires DIY

Installing tires on your vehicle can seem like a daunting task, but with the right tools and a step-by-step approach, you can do it yourself and save…

How to DIY Inground Pool Installation

Are you dreaming of having your very own inground pool right in your backyard? It’s a fantastic idea to create a personal oasis where you can relax…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *