Dekorasyon Yaparken Bilinmesi Gereken 10 Altın Kural

Dekorasyon yaparken her zaman zihninizde bir planla dekor edeceğiniz alanın nasıl olması gerektiğine dair genel bir bakış açısıyla yola çıkmanız tavsiye edilir. Bu, her ilk tasarımın ve son tasarımın önceden bilmeniz gerektiği anlamına gelir. Dekorasyonu gerçekleştirirken karmaşa  sırasında bu size yardımcı olacaktır. Her başarılı projenin arkasında olduğu gibi burada da uygulanması gereken bir strateji ve bir plan vardır.

Başarılı Bir Dekorasyon İçin Atılması Gereken Adımlar!

Başarılı bir dekorasyon için olmazsa olmaz bazı kurallar bardır. Oyunu kuralına göre oynamak doğru yerde hamle yapmayı gerektirir. siz de eviniz için en doğru seçimleri yaparak en isabetli dekorasyon çalışmasını yapmış olursunuz. Bunun için 10 altın kurala dikkat etmelisiniz. İşte o kurallar!

1- Dekor Edilecek Alanın Görünümüne Karar Vermeden Önce Araştırma Yapmak

fikirsiz-dekorasyon-yaparken-bilinmesi-gereken-10-altin-kural

Sadece birkaç dergi veya katalog incelemek de karar vermenize yardımcı olabilir, ya da dekor alanına yönelik web sitelerinde sörf yapabilir ve araştırdığınız stilleri, renkleri veya tasarımları keşfedebilirsiniz. Oluşturduğunuz planlama defterinizi ileride başvurmak üzere bir kenara koyun. Bir dizi farklı stil elde ettiğinizde, en başta ilgi alanlarınızı ve fikirlerinizi yakalayan stilleri tercih etmeye çalışın. Bir sürü kafa karışıklığının olacağı doğrudur, ancak hızlı bir şekilde planınızla ilgili oldukça çok fikre sahip olacaksınız. Şöyle bir şey vardır ki dekorasyon bir kez belirlendikten sonra pişman olmamanız gerekir. Bu nedenle, titizlikle karar vermeli ve seçimden sonra kararlı olmalısınız.

2- Doğru Mobilya Seçimi

fikirsiz-dekorasyon-yaparken-bilinmesi-gereken-10-altin-kural

Vücudumuzun oksijene ihtiyacı olduğundan doğru mobilya seçimi atlanmaması gereken önemli bir dekorasyon kuralıdır. Mobilya seçimini gerçekleştirdikten sonra mobilyayı uygun şekilde yerleştirmek de aynı derecede önemlidir. Genellikle yapılan bir hata mobilyaları duvara dayalı olarak yerleştirmektir. Bu tür bir düzenleme ile odanız daha küçük görünecek. Bir dekor alanını daha büyük göstermenin yolu işlevsel duvara monte edilmeye ihtiyaç duymayan mobilyaları seçmektir.

3- Aksesuar Seçimi

fikirsiz-dekorasyon-yaparken-bilinmesi-gereken-10-altin-kural

Bir araya getirilen iç aksesuarların renkleri, desenleri ve tablolar, gelecekteki odanızın ve ev tasarımınızın de resmini görmenize yardımcı olacaktır. İç dekorasyonunuzu basit tutmak kesinlikle daha doğrudur, ancak bazen bir arkadaşınızdan veya iç dekorasyon fikirleriyle dolu bir web sitesinden iyi bir profesyonel tavsiye, bazı ilginç karmaşık tasarım konseptlerini ortaya çıkarmanıza yardımcı olabilir.

4- Mobilya ve Aksesuarların Boyutlarını Belirlemek ve Dengelemek

fikirsiz-dekorasyon-yaparken-bilinmesi-gereken-10-altin-kural

Dekorasyonun önemli kurallarından biri alanınıza yerleştirdiğiniz eşyaların boyutlarını koordine etmek. Çok sayıda büyük şey, alanı kişiselleştirebilmekten uzaklaştırır ve soğuk bir ortam oluşturmanıza neden olur. Çok sayıda küçük şey ise alanın düzensiz görünmesine neden olacaktır. Bundan dolayı her alanın ihtiyaç duyduğu mobilya veya aksesuarı titizlikle seçmelisiniz ve dengeyi yakalamalısınız.

5- Perde Seçimleri

fikirsiz-dekorasyon-yaparken-bilinmesi-gereken-10-altin-kural

Dekorasyon planlaması yapılırken genellikle perde seçimi en son aşamaya bırakılır. Perde tercihleriniz dekor alanına uygun değilse çabalarınız ucuz görünecektir. Genellikle perdeleri mobilyanın rengine uygun seçin. Yani, sadece basit bir hata yüzünden son dakikada dekor planınızı mahvetmeyin.

6- Döşeme

fikirsiz-dekorasyon-yaparken-bilinmesi-gereken-10-altin-kural

En önemli şeylere ek olarak, döşeme de akılda tutulması gereken başka bir dekorasyon fikridir. Zeminin kaplamaları karo, halı veya ahşap olabilir. Duvarların benzer bir renkte veya daha koyu bir gölgede olması gerektiğine karar vermelisiniz. Özellikle mutfak dekorasyonu için oldukça önemli yere sahiptir.

7- Boya Tercihi ve Boyamayı Zamanlama

fikirsiz-dekorasyon-yaparken-bilinmesi-gereken-10-altin-kural

Boyayı mobilya ve aksesuarlarını belirlemeden önce seçmeyin. Dekor alanında istediğiniz tüm mobilya parçalarına sahip olduktan sonra boya tercihi daha az karmaşık olacaktır. Mobilya, renginin yanı sıra farklı niteliklere de sahip olacaktır ve bu da tercih edeceğiniz boyayla eşleşmesini daha zor hale getirebilir.

8- Boş Alan Yaratmak

fikirsiz-dekorasyon-yaparken-bilinmesi-gereken-10-altin-kural

Bir dekor alanının işlevselliğini artırmanın en iyi yolu boş alanlar yaratmaktır. Günlük faaliyetlerin işleyişi için uygun miktarda boş alan olmalıdır, örneğin; Rahatça yürünebilen bir alan oluşturmak. Aksi takdirde, oda bir mobilya mağazası gibi görünmekten uzak olmayacaktır.

9- Doğru Aydınlatma

fikirsiz-dekorasyon-yaparken-bilinmesi-gereken-10-altin-kural

Salonunuzun başarıyla sonuçlanması için aydınlatmanın rolü oldukça büyük. Samimi bir atmosfer yaratmak bölgenin parıltısına ve ışıltısına katkıda bulunur, ayrıca ruh halimizi olumlu etkiler. Harekete geçirecek ve duygusallaştıracak, hormon seviyelerimizi yükseltecek. Bunun için dekor alanının neyi yansıtacağı belirlendikten sonra sıcak veya soğuk atmosferler oluşturmak için doğru aydınlatmaları yakalamalıyız. Loş bir ortam mı, aydınlık bir ortam mı olacağına göre değişerek aydınlatma kurulumunun planlanması ve oluşturulması gerekecektir. Aydınlatma bir alan için düşünülebileceği gibi bir nesnenin dekorasyonu yapılırken de aynı kurallar geçerli olacaktır.

10- Bir Dekorasyon Malzemesi Olarak Bitkiler

fikirsiz-dekorasyon-yaparken-bilinmesi-gereken-10-altin-kural

Dekorasyon malzemeleri ile ilgili fikirler oluşturup planlamalar yaparken bitkileri aklınızın bir köşesinde bulundurmakta fayda var. Bölgenin atmosferine bir tür doğal güzellik katmak için bitkiler veya ağaçlar kullanılabilir. Boş alanları diğer aksesuarlar ile doldurabilir veya sadece bitkileri yerleştirebilirsiniz. Hemen hemen her dekor alanına uyum sağlayabilecek bitkiler mevcut olacaktır.

Related Posts

DIY Solar Power System Installation Guide

Harnessing solar power for your home is not only eco-friendly but also a cost-effective way to generate electricity. In this comprehensive guide, we’ll walk you through the…

DIY Poly Gel Nails Step-by-Step Guide

Poly gel nails have become a popular choice for those looking to achieve salon-quality nails from the comfort of their own homes. This step-by-step guide will walk…

DIY Old Jeans Makeover Ideas

In the world of fashion, it’s no secret that jeans are a timeless classic. They’re comfortable, versatile, and go well with just about any outfit. However, as…

DIY Kitchen Countertop Installation Guide

Are you ready to give your kitchen a fresh and personal touch? DIY kitchen countertop installation can be a rewarding and cost-effective project. In this comprehensive guide,…

How to Install Tires DIY

Installing tires on your vehicle can seem like a daunting task, but with the right tools and a step-by-step approach, you can do it yourself and save…

How to DIY Inground Pool Installation

Are you dreaming of having your very own inground pool right in your backyard? It’s a fantastic idea to create a personal oasis where you can relax…

This Post Has 3 Comments

  1. Dekorasyon hakkında yazı sayesinde daha da bilinçlenmiş oldum. Mesela perde seçimlerinde mobilyalar ile aynı renk olması gerektiğini buradan öğrendim. Çoğu durumda evlerimizi teknoloji ile donatıyoruz ve çok para harcıyoruz. Nitekim tasarım yada dekorasyon konusunda fazla bilgimiz olmuyor. Böyle olunca da alakasız kombinler evlerde oluyor. Bilgilendirici yazı için teşekkürler.

  2. Dekorasyon için 10 altın kural mükemmel paylaşım olmuş süper tavsiye ederim perde ve mobilya ve aksesuar seçimi önemli

  3. Dekorasyon hakkında herşey öğrendim yeni ev aldık buna göre evimi döşemek istiyorum çok güzel bilgiler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *