DC Filmleri Arasında Sinemaya Damga Vuran 10 Muhteşem Film

DC filmleri sinemaya her çıktığında oldukça ses getiren düşük puanlar alsa bile gişede oldukça yüksek para kazandıran filmlerdir. En büyük rakibi olan Marvel ile yıllardır süren tatlı bir rekabetleri olsa da son yıllarda Marvel filmleri birkaç adım öne geçmiş durumda.

Tabi bu durum için çok farklı sebepler dile getirilmekte. Bunlardan bir tanesi ise DC evreninde film yaparken firmanın yaşamış olduğu aksilikler. Ama DC’nin sinema sektöründe geriye düşmesindeki en büyük etken ise Marvel’ın sinema alanında izlediği son derece başarılı ve geçtiğimiz 10 – 12 yıla damga vuracak filmler çıkarması.

Marvel sinema evreninde yok iken DC gelip geçici ve birbiri ile fazla alakalı olmayan filmler çıkarmaktaydı. Fakat 2008 yılında Marvel uzun yıllar sürecek olan bir film sektörüne imza atınca DC buna hazırlıksız yakalandı ve aradaki farkın açılmasına sebep oldu diyebiliriz.

Bu duruma ek olarak birde filmlerdeki oyuncular örnek gösterilebilir. DC  filmi çıkartırken çok fazla oyuncu değiştirdiği için de oldukça eleştirilmişti. Buna karşılık Marvel ise oyuncuları ile uzun yıllar devam etti ve insanların alıştığı karakterleri neredeyse hiç değiştirmedi.

Marvel ve DC Filmleri Filmleri Neden Bu Kadar Çok Seviliyor?

DC filmleri| en iyi DC filmleri listesi| DC animasyon filmleri

Marvel ve DC filmleri çıkarttıkları her yapım ile sinema sektörüne damga vurmakta. Bunun aslında sebebi de oldukça açık. Hem DC hem de Marvel aslında birer çizgi roman firması. 1930’larda hatta daha önceki dönemlerde çizgi roman çıkaran bu firmaların dünya genelinde milyonlarca hayranı var.

Çizgi romanlar ülkemizde fazla yaygın olarak okunan eserler değil. Bunun sebeplerinden bir tanesi ülkemizde fazla rağbet görememesi ve ülkemize geç gelmesi. Ayrıca Yurt dışı ve ülkemizdeki çizgi roman fiyatlarında oldukça büyük farklılıklar var.

Fakat dünyanın geri kalanı için aynı durum söz konusu olmadığından Amerika başta olmak üzere pek çok Avrupa ülkesinde ve özellikle Çin’de bu durum oldukça yaygın. Bu filmler çizgi romanlar ile bağlantılı olduğu için hayranlar bu filmlerin çıkmasını yıllarca heyecan ile beklemekte.

En İyi DC Filmleri Neye Göre Seçtik?

DC markasının çıkarttığı filmler aslında hayranına göre değişebilir. Çok düşük bir puan almış olsa da ya da gişede istenilen hasılatı yapamamış olsa da hayranların çok sevdiği filmler olabilir. Bizde sizin için bu durumda eşit olması açısından IMDB sitesi üzerinden hayranları tarafından en yüksek puanı almış en iyi DC filmleri seçtik.

1 – Kara Şövalye

https://www.youtube.com/watch?v=YLwroJrcG7E

En iyi DC filmleri içerisinde yer alan Batman Kara Şövalye filmini aslında anlatacak pek kelime yok. Süper kahraman filmleri konusunda taraflı ya da tarafsız pek çok kişiye göre gelmiş geçmiş en iyi süper kahraman filmi. DC filmleri arasında en yüksek puana sahip olan Kara Şövalye filminin puanı 10 üzerinden 9.

Üstelik bu filmi site üzerinden oylayan kişi sayısı da 2 milyon 200 binin üzerinde. Batman rolüne hayat veren Christian Bale tüm dünyada oldukça ses getirmişti. Bale’dan sonra Batman rolünde oynayan Ben Afleck oldukça eleştirilmişti.

Çünkü hem Batman rolündeki Bale hem de Joker rolüne hayat veren Heath Ledger tüm dünyanın beğenisini kazanmayı başarmış ve bu rolleri adeta bir üst seviyeye taşımış isimler. Morgan Freeman başta olmak üzere bu iki usta isme pek çok yıldız eşlik etmişti.

Ayrıca filmin yönetmen koltuğunda ise beyin yakan filmler ile isminde söz ettirmiş son yılların en başarılı yönetmenlerinden biri olan Christopher Nolan oturmakta. DC filmleri arasında oldukça önemli bir yere sahip olan Kara şövalye filmi kesinlikle izlemeniz gereken bir film.

2 – Joker

En iyi DC filmleri arasında ilk sırada yer alan Kara Şövalye filminde Heath Ledger isminin Joker rolü ile adeta birleştiğini ve bu rolü bir üst seviyeye taşıdığından bahsetmiştik. Fakat bu filmde Joaquin Phoenix ismi Joker karakteri ile sadece filme değil tüm dünyaya damga vurmayı başardı.

Başarılı oyuncunun üst düzey performansı ve filmin harika konusu oyuncuya Oscar kazandırdı. 8,5 puana sahip olan film hem izleyiciler hem de eleştirmenler tarafından olumlu yorumlar almayı başardı. Diğer süper kahraman filmlerine göre biraz daha sakin bir konusu olan film baştan sona heyecanla izleyeceğiniz bir film.

Joker karakterinin nasıl doğduğunu ve neden bu hale geldiğini anlatan filmde Robert De Niro gibi usta ve başarılı isimlerde oynamakta. Film ayrıca oyunculuk ve konusunun yanı sıra 2019 yılına müzikleri ile de damga vurmayı başarmıştı.

3 – Watchmen

Watchmen filmi ülkemizde fazla yaygın olamamıştı. 2009 yılında çıktığında oldukça beğenilse de pek çok kişi bu filmin bir DC filmi olduğunu bilmiyordu. Zack Snyder tarafından yönetilen ve Amerika başta olmak üzere oldukça beğenilen Watchmen filmi 10 üzerinden aldığı 7,6 puan ile aslında ne kadar kaliteli bir yapım olduğunu bizlere göstermekte.

Farklı konusu ve birçoğumuzun yeni duyduğu süper kahramanları ile oldukça beğenilen Watchmen filmi DC filmleri arasında oldukça beğenilen bir yapım. 2009 yılından sonra sessizliğe bürünen ve bir daha da haber alamadığımız Watchmen filmi için hayranlar heyecanlı bir bekleyiş içerisinde.

4 – Wonder Woman

Marvel 2008 yılında başlattığı yeni Marvel sinema evreni DC’nin oldukça canını sıkmıştı. Bu yüzden DC’de kendi evrenini başlatmak ve sinemada Marvel’a rakip olmak en sevilen süper kahramanlarını piyasa sürme kararı aldı.

Wonder Woman karakteri de bunlardan birisiydi. Fakat bu filmi başarılı yapan ve DC’ye sinema sektöründe nefes alma fırsatı tanıyan şey ise filmin adı ya da konusundan da öte filmin başrolüydü. Filmin başrolünde oynayana Gal Gadot tam anlamıyla Wonder Woman rolünün hakkını vermişti.

Oldukça beğenilen oyunculuğu ve son derece yakıştığı Wonder Woman karakteri ile oldukça başarılı bir performans çizen oyuncu filmin 7,4 puan almasında oldukça büyük bir rol oynamıştı. DC filmleri arasında son zamanlarda en sevilen oyuncu kahraman eşleşmelerinden biri olmayı da başardı.

5 – Shazam! 6 Güç

Marvel sinema sektöründe ne kadar eğlenceli ve zaman zaman komik yapımlar ortaya çıkarmış ise DC’de sinema filmleri konusunda bir o kadar karanlık ve gerilimli filmler yapmaya çalışmıştı. Seyircilerinden çok fazla eleştiri alan DC bu konuda harekete geçti ve ortaya Shazam filmi çıktı.

Herkes tarafından oldukça merak edilen Shazam filmi çıktığı yıl oldukça beğenilmişti. Oldukça eğlenceli ve bir o kadar komik olan film IMDB üzerinden 7,1 puan almayı başarmış durumda. Yetim bir çocuğun süper kahraman olma hikayesini anlatan Shazam en eğlenceli DC filmleri arasında kendisine yer edinmiş durumda.

6 – Aquaman

https://www.youtube.com/watch?v=j7saTI0s3eM

2018 yılında çıkan Aquman filmi izleyicileri tamamen ikiye bölmüş durumda. Başrollerinde Jason Mamoa ve Amberd Heard’in rol aldığı film kimilerine göre çok beğenilirken kimi izleyici ve eleştirmene göre de oldukça vasat bir yapımdı.

Atlantis Krallığının veliahttı olan Arthur Curry ve onun üvey kardeşi arasında ki mücadeleyi anlatan Aquman filmi 10 üzerinden 7 puana sahip. Görsel efektleri ve başarılı isimlerin oyunculuğu ile oldukça ses getiren Aquman DC’nin yüksek hasılatlı filmleri arasında kendisini bulmuş oldu.

7 – Çelik Adam

Çelik Adam ya da diğer bir ismi ile Superman. Superman DC evreninin en sevilen ve Batman ile birlikte en sevilen süper kahramanlarından bir tanesi. Ama önceki filmlerde Superman karakterinin iyi yansıtılmamış olması ve yanlış oyuncu seçimleri pek çok kişiyi bu filme karşı ön yargılı olmasına sebep olmuştu.

Fakat 2013 yılında çıkan ve başrolünde son yılların başarılı ve sevilen oyuncusu Henry Cavill’in oynadığı Çelik Adam filmi oldukça beğenilmiş ve 7 puan alarak insanların Superman karakterine karşı olan ön yargısını kırmayı başarmıştı.

8 – Constantine

https://www.youtube.com/watch?v=XOd-RWBZLiI

Constantine DC filmleri arasında DC’ye ait olduğu en az bilinen yapımlardan bir tanesi. Çıktığı 2005 yılına damga vuran Constantine filminin bu kadar sevilmesine neden olan 2 konu vardı. Bu konulardan ilk tabi ki de filmin oldukça farklı ve ilgi çekici konusu.

Şeytan avcısı olan John Constantine’nin hikayesini anlatan film oldukça farklı ve aksiyonlu konusu ile herkesin onayını almayı başarmıştı. Fakat filmin bu kadar tutulmasına ve sevilmesine sebep olan bir diğer konu ise filmin başrolü.

Constantine rolüne can veren başrol oyuncumuz aksiyon ve macera filmlerinin belki de en sevilen ve en başarılı ismi olan Keanu Reeves. Reeves filme adeta yeni bir boyut kazandırmış ve oldukça beğenilmişti. Ayrıca Shia LaBeouf’da bu filmde Reeves’e eşlik etmekte.

9 – Genç Titanlar Filmi

DC animasyon filmleri konusunda rakibi Marvel’ın önünde diyebiliriz. Genç Titanlar Filmi ’de animasyonlara örnek olacak yapımlardan. Animasyon IMDB üzerinden 6,8 puan alarak pek çok DC filmini geçmiş durumda.

DC evrenindeki pek çok yan karakter küçüklük halleri ile bu animasyonda yer almakta. DC animasyon filmleri içerisinde pek göremediğimiz Robin, Beast Boy, Raven ve Starfire bu animasyonda yer alıyor. Bunlara ek olarak Superman ve Batman ayrıca kötü karakter olarak da Slade Wilson yine animasyon içinde bulunmakta.

10 – Justice League: Adalet Birliği

DC filmleri arasında çok büyük umutlar ile beklenen fakat çıktığında ise hayal kırıklığı uğratan bir film. Batman, Wonder Woman ve Flash gibi pek çok sevilen DC evrenine ait süper kahraman bu film içerisinde var.

Fakat film gerek konu olarak gerek ise Flash ve Cyborg gibi karakterlerinde oyuncu seçimleri ile istenileni verememişti. DC filmleri arasında en eleştirilen bir film olsa da kimi kullanıcılara göre beğenilen bir film olmuştu. Zaten aldığı 6,4 puanda bunu gösterir nitelikte.

Related Posts

DIY Solar Power System Installation Guide

Harnessing solar power for your home is not only eco-friendly but also a cost-effective way to generate electricity. In this comprehensive guide, we’ll walk you through the…

DIY Poly Gel Nails Step-by-Step Guide

Poly gel nails have become a popular choice for those looking to achieve salon-quality nails from the comfort of their own homes. This step-by-step guide will walk…

DIY Old Jeans Makeover Ideas

In the world of fashion, it’s no secret that jeans are a timeless classic. They’re comfortable, versatile, and go well with just about any outfit. However, as…

DIY Kitchen Countertop Installation Guide

Are you ready to give your kitchen a fresh and personal touch? DIY kitchen countertop installation can be a rewarding and cost-effective project. In this comprehensive guide,…

How to Install Tires DIY

Installing tires on your vehicle can seem like a daunting task, but with the right tools and a step-by-step approach, you can do it yourself and save…

How to DIY Inground Pool Installation

Are you dreaming of having your very own inground pool right in your backyard? It’s a fantastic idea to create a personal oasis where you can relax…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *