Corona Virüsü Ekonomiyi Nasıl Etkiledi?

Corona virüsünün ekonomik etkileri virüsün yayılması kadar hızlı bir şekilde görülmektedir. Çin ekonomisi ve Çin ile ticari faaliyetler sürdüren ülkelerin ekonomileri corona virüsü ile birlikte hasta olmuş durumdalar. Bu ekonomik hastalık altın, dolar, Euro ve gıda gibi birçok ekonomik birimde hissedilmektedir.

Corona virüsü, Çin’in Wuhan kentinden yayılmaya başlayan ölümcül bir virüstür. İnsanları ve dünyayı etkisi altına alan virüs birçok kişinin canına sebep oldu ve olmaya da devam etmektedir. Ortaya çıktığı ilk günden bu yana 1116 kişi hayatını kaybetmiş durumda ve sürekli bu sayı artmaktadır. Dünya sağlık örgütleri bu ölümlerin önüne geçmek için büyük çabalar gösterse de henüz bir yol kat edilmiş değildir.

İlginizi Çekebilir: Corona Virüsü Nedir? Corona Virüsü Belirtileri Nelerdir?

Corona Virüsü Nedeniyle Çin de Üretim Durma Noktasında

Ölümcül virüs dünya çapında insanları etkilediği gibi ekonomiyi de büyük derecede etkilemiş durumda. Başta Wuhan kenti olmak üzere Çin de üretim ve ticaretin büyük oranda düştüğü gözlemlenmektedir. Wuhan kenti sanayi ve şehir kenti olarak kalabalık bir nüfusa sahip ve şu an bu kentte sanayi adına pek bir verim olduğu söylenemez.

Dünya çapında büyük firmalar Çin de büyük bir hızla kepenk kapatmaktadır. Özellikle hava yollarındaki satışlardaki düşüş hem hava yolu firmalarını hem de turizmi etkilemiş durumdadır. Uçuş yasakları hem turizm de hem de ticari ilişkilerde gerilemeye sebep olmaktadır. Bu yasaklar tüm firmaları tedirginliğe sürükleyerek dükkanları kapatmaya ve ticari faaliyetleri durdurmaya zorlamaktadır.

Corona Virüsüsün Küresel Çapta Ekonomik Etkileri

Finans sektörünün önde gelen araştırma şirketleri virüs felaketi sonrası büyük çaplı bir ekonomik çöküntü yaşandığını analizler ile sunmaktadır. Çin ekonomisi dünyadaki en büyük 3. ekonomidir. Ekonomisinin çökmesi gibi bir durumda domino etkisi yaparak tüm dünyayı etkileyecektir. Tüm dev firmalar iş gücü ucuzluğu nedeni ile bu ülkede üretim tesisleri kurmaktadır. Fakat son zamanlarda çıkan ölümcül virüs olan Corona virüsü üretimleri sekteye uğratmış durumdadır.

Çin’de üretimin durması demek birçok ülkenin ekonomik olarak problem yaşaması demektir. Teknolojiden giyime, gıdadan turizme, ulaşımdan eğitime tüm sektörlerde ekonomik problem hissedilecektir. Corona virüsünün ekonomik etkileri Çin ile sınırlı kalmayarak küresel çapta da büyük bir ekonomik felakete neden olacaktır.

Çin Piyasasından Çekilen Büyük Firmalar

Corona vürüsü ekonomiyi nasıl etkiledi

Çin’de meydana gelen büyük Corona virüsü felaketinden tüm sektörler etkilenmiş durumda. Dünya devleri hızlı şekilde Çin’deki şubelerini kapatmaktalar. Özellikle hava yolları şirketleri ve turizm şirketleri büyük oranda düşüş yaşamaktalar. Corona virüsünün ekonomiye etkileri bu sektörlerde çok net görülmektedir. Bazı dev firmalar şimdilik süresi belirsiz olarak çalışmayı durdurmuş durumdalar. Bazıları da tüm ofislerini kapatarak Çin piyasasından çekilmiş durumdalar.

Çin piyasasından çekilen büyük firmalardan öne çıkanlar şimdilik şunlardır;

  • İsveç’in mobilya sektöründeki devi IKEA Çin’de faaliyette olan mağazasını tamamen kapatma kararı alarak iç piyasadan çekilmiş durumda.
  • Dünya da birçok ülkede şubesi olan Starbucks Çin’deki 4300 şubesini ikinci bir karara kadar kapattı.
  • Fast food sektöründe önde gelen isimlerden MC Donalds, KFC ve Pizza Hut gibi firmalarda Çin piyasasından çekileceğini duyurdu.
  • Otomobil üretiminde liderler arasında olan Toyoto da ülke içindeki fabrikasında üretimlerini durdurduğunu açıkladı.
  • Bir diğer araba üreticisi Honda kendi bünyesinde çalışan tüm işçilerini Çin’den tahliye etmektedir.
  • Hava firmalarının çoğu uçuşları durdurmuş durumdalar. Bu firmalardan Air France, British Airways, Amerikan yolları gibi firmalar uçuşları iptal etmiş durumdalar. Türk Hava Yolları Çin seferlerini kontroller alarak devam etmektedir. Yolcular ve personellere maske takılmaktadır.

Corona Virüsünün Gıda Ve Aktariye Sektöründe Ekonomik Etkisi

Corona virüsü gıda sektörünü de büyük ölçüde etkileyerek tahıl ve kuru bakliyat ticaretini baltalamış durumdadır. Yapılan araştırmalar özellikle Asya devletlerinin etkilendiğini raporlamaktadır. Asya ile aktariye ve tahıl ticareti yapan ülkemiz de ekonomik olarak etkilenmiş durumdadır. İhracatçı firmalar gelen taleplere virüs korkusu nedeni ile yeterli cevabı verememektedir. Stokları tükenen esnaf da mecburen ürün eksikliği nedeni ile mallara zam yapmaktadırlar. Çin ile olan gıda sektörü ticari ilişkilerini bazı şirketler askıya almış durumdalar. Bu büyük ticari ilişkiler iç ve dış piyasada büyük kayıplarla sonuçlanmaktadır.

Corona Virüsü Türkiye Ekonomisini Nasıl Etkiler

Türkiye Çin arasındaki ekonomik ilişkiler son derece yoğun geçmektedir. Her türlü teknolojik ürünler, parçalar, eğitim gereçleri ve gıda gibi ürünler ithal edilmektedir. Fakat Corona virüsü salgını sonrası ihracatçı firmalar ürün getirtmekte tedirginler. Bu durumda iç piyasada dalgalanmalara sebep olmaktadır. Altın ve dolar son zamanlarda yükselişe geçmiş durumda.

Çinli turistlerin ülkeye girişi kontrollü yapılmakta ve uçuş seferleri azaltılmaktadır. Bu da hem ulaşım hem de turizm ekonomisinde düşüşe neden olmaktadır. Corona virüsünün ekonomiye etkileri virüs felaketinin uzaması durumunda daha da fazla hissedileceği ön görülmektedir.

Related Posts

DIY Solar Power System Installation Guide

Harnessing solar power for your home is not only eco-friendly but also a cost-effective way to generate electricity. In this comprehensive guide, we’ll walk you through the…

DIY Poly Gel Nails Step-by-Step Guide

Poly gel nails have become a popular choice for those looking to achieve salon-quality nails from the comfort of their own homes. This step-by-step guide will walk…

DIY Old Jeans Makeover Ideas

In the world of fashion, it’s no secret that jeans are a timeless classic. They’re comfortable, versatile, and go well with just about any outfit. However, as…

DIY Kitchen Countertop Installation Guide

Are you ready to give your kitchen a fresh and personal touch? DIY kitchen countertop installation can be a rewarding and cost-effective project. In this comprehensive guide,…

How to Install Tires DIY

Installing tires on your vehicle can seem like a daunting task, but with the right tools and a step-by-step approach, you can do it yourself and save…

How to DIY Inground Pool Installation

Are you dreaming of having your very own inground pool right in your backyard? It’s a fantastic idea to create a personal oasis where you can relax…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *