Çocuklarımızı Tacizden Nasıl Koruruz?

Çocukları tacizden korumak başta anne babanın asli görevlerindendir. Anne ve babanın olmadığı yerde ise toplumun diğer bireyleri de çocuk tacizine karşı çocukları korumalı ve sahip çıkmalıdır. Peki çocuklarımızı cinsel istismardan korumak için neler yapmalıyız?

Çocuklar En Başta “Hayır” Demesini Öğrenmeli

Çocukların da kendilerine özgü karakter ve kişilik özellikleri vardır. Onları bu dünyaya ve olası tehlikelere karşı hazırlarken düşünce ve isteklerini göz ardı etmememiz gerekir. Eğer çocuğunuz bir şeyi yapmak istemiyor ve bu konuda size “Hayır” diyor ise üzerine gitmeyin ve zorla evet dedirtmeye çalışmayın. Her konuda evet diyen bir çocuk muhtemel bir tacize de karşı koyamayabilir. Bu nedenle düşüncelerine değer verin ve istemediği bir şey için ona hayır demeyi öğretin.

Çocuğunuza Tehdit Etmeyi Öğretmeyin

Çocuklarınızı hiçbir konuda tehdit etmeyin. Özellikle anne ve babası gibi ebeveynleri tarafından tehdit edilen, tehdit yolu ile korkutulan çocuklar başka birisi tarafından tehdit edildiğinde kolay ikna olabilirler. Çocuklarınızı her ne olursa olsun tehdit etmeyin ki onlar da yapılan tehditlere karşı çıkabilsinler.

Özel Bölgelerini Tanıtın

Çocuğunuza vücudunda bulunan özel bölgelerini uygun bir dil ile kendisine tanıtın. Bu bölgelere kimlerin hangi durumlarda dokunabileceğini öğretin. Vücuduna herhangi birisi dokunduğunda iyi dokunuş ya da kötü dokunuş olduğunu ayırt edebilsin.

Size Her şeyi Korkusuzca Anlatabilmeli. Koşulsuz Güvenebilmeli

Çocuğunuzun başına bir şey geldiğinde size çekinmeden anlatabilsin. Yapılan yaramazlıklar gibi çocuğa göre olumsuz olan konuları ebeveynlerine anlatan ve ters tepki alan çocuklar benzer hiçbir konuyu ebeveynleri ile paylaşmak istemeyebilir, verilecek tepkiden çekinebilirler. Tacize uğramış bir çocuk da bu konuda size bir şey anlatmak istemeyebilir ve bu durum tacizin devamı için zemin hazırlar. Dolayısı ile çocuğunuz her konuda size her şeyi açık bir şekilde anlatabilmeli, hiçbir konuda sizden çekinmemelidir. Çocuğunuz size her koşulda güvenmelidir.

Sizin Dışınızda da Güvenebileceği Kişiler Olsun

Çocuğunuz siz olmadığınız zaman sizin de güvendiğiniz kişilerden oluşan kişilere yaşadıklarını anlatabilsin. Onlarla da sizinle kurabildiği iletişimi kurabilsin. İhtiyacı olduğunu her an onlara ulaşabilsin. Bu durum onu her konuda daha güçlü yapar.   

Her şeyin Sır Olarak Kalmaması Gerektiğini Bilmeli

Taciz olaylarında tacizciler çocuklara yaptıklarını “aramızda kalsın, kimseye söyleme, bu aramızda bir sır” gibi cümleler ile gizlemeye çalışırlar. Çocuklarda bunu bir sır olarak düşünebilir ve sizinle başından geçenleri paylaşmayabilir. Ona her şeyin sır olmadığını, özellikle başına gelen kötü olayları mutlaka paylaşması gerektiğini belirtin. Aranızda tabi ki sırlar olabilir. Ama bu durumu çocuğunuz sizinle her koşulda paylaşmalıdır.

İlgiyi İhmal Etmeyin

Çocuklar da tıpkı büyük insanlar gibi bazı durumlarda yaşadıklarını sizlerde paylaşmak isteyebilirler. Anlattığı ve size göre saçma olan şeyleri bile onunla asla alay etmeden pür dikkat dinleyin. Alaycı bir tavır onu sizinle bir şeyler paylaşmaktan uzaklaştırabilir. Yaptığı her şeye ilgi gösterin. İlgisiz bir çocuk dışarıya yönelebilir. İstismarcıların diğer bir tuzağı da ilgidir. Ailesinden yeteri ilgiyi görmeyen çocuk bir başkasından ilgi görmeye ve sevilmeye başladığında ona yönelir. Karşısındaki bir tacizci olduğunu bilemez ve ona olan ilgisi hoşuna gidebilir. Sonrasında tamamen tacize açık bir çocuk haline gelebilir. İletişiminiz her zaman açık olsun. Onu hiçbir zaman ihmal etmeyin.

Etrafınızdakilerin Hareketlerini Gözlemleyin

Çocuğunuzla iletişimde olan herkesi gözlemleyin. İyi niyetli olabilirsiniz. Ancak her zaman iyi niyet iyi sonuçlar vermeyebilir. Çocuğunuzu ya da çocuğunuza olan davranışlarından dolayı sizi rahatsız eden kişiler olduğunda öncelikle çocuğunuzu o kişiden uzaklaştırın. Sonrasında ise o kişiyle bu durumu paylaşın ve konuşun. Siz o sırada bu durumu önceden fark edip önlem almış olabilirsiniz. Fakat sizin çocuğunuz dışında diğer çocuklara da zarar verebileceğini düşünerek neler yapabileceğiniz konusunda gerekirse çevrenizden de destek alın.

Sanal Dünyada Karşılaşabileceği Olumsuzlardan Ona Bahsedin

Her çocuk internette gezinmeyi sever. Onu bu durumdan mahrum etmek istemeyebilirsiniz. Fakat her şeyde olduğu gibi bu durumunda bir sınırı olmalı. Çocuğunuza internet üzerinde tanımadığı kişiler ile iletişime geçmemesini anlatmalı, olası tacizlerle karşılaşabileceğini ona uygun bir dille açıkça anlatmalısınız. Çözüm olarak belirli saatlerde sizin de gözetiminiz altında o da sanal dünyanın keyfini çıkarabilir.

İletişim Bilgilerinizi Ezberlemesini Sağlayın

Her ihtimale karşı çocuğunuza sizin ve yakınlarınızın ev adreslerini ve telefon numaralarını öğretin. Başına gelen herhangi bir olayda bu bilgilerle size kolayca ulaşabilsin.

Tacizi Ona Anlatın. Ancak Abartmadan Ve Korkutmadan

Çocuğunuzun he konuda bilgisi olmasını isteyebilirsiniz. Ancak hiçbir şeyi de fazla abartmamak gerekir. Taciz konusunda çocuğunuzu bilgilendirirken onu dış dünyadan koparmayacak şekilde konuşun. Fazla korku çocukta psikolojik problemlere neden olabilir. İçedönük, paranoyak bir çocuk olarak hayatına devam etmesini istemiyor iseniz cinsel istismar konusunda da korkutmadan, abartmadan yeterli ve dengeli bilgiler verin.

Arkadaşlarının da İletişim Bilgilerini Kaydedin

Çocuğunuzun arkadaşlarını ve etrafındaki kişileri tanımaya çalışın. Onların iletişim bilgileri sizde de olsun. Çocuğunuza ulaşamadığınız zamanlarda kimlerle iletişime geçebileceğinizi bilin.

Cinsel Merakları Olabilir. Ayıplamayın

Size cinsellikle ilgili sorular sorabilir. Onu sorduğu sorular karşısında ayıplamayın. Anlayabileceği uygun bir dille merak ettiklerini anlatarak bilgi sahibi olmasını sağlayın.

Related Posts

DIY Solar Power System Installation Guide

Harnessing solar power for your home is not only eco-friendly but also a cost-effective way to generate electricity. In this comprehensive guide, we’ll walk you through the…

DIY Poly Gel Nails Step-by-Step Guide

Poly gel nails have become a popular choice for those looking to achieve salon-quality nails from the comfort of their own homes. This step-by-step guide will walk…

DIY Old Jeans Makeover Ideas

In the world of fashion, it’s no secret that jeans are a timeless classic. They’re comfortable, versatile, and go well with just about any outfit. However, as…

DIY Kitchen Countertop Installation Guide

Are you ready to give your kitchen a fresh and personal touch? DIY kitchen countertop installation can be a rewarding and cost-effective project. In this comprehensive guide,…

How to Install Tires DIY

Installing tires on your vehicle can seem like a daunting task, but with the right tools and a step-by-step approach, you can do it yourself and save…

How to DIY Inground Pool Installation

Are you dreaming of having your very own inground pool right in your backyard? It’s a fantastic idea to create a personal oasis where you can relax…

This Post Has One Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *