Çocuk Sporları Nelerdir? Çocuklar İçin Spor Önerileri

Çocuk sporları çok çeşitlilik gösteren alanlar da mevcuttur. Topla ya da topsuz çocuklar için birçok spor önerisi bulunmaktadır. Çocuklar için spor gelişimleri açısından önemli bir yer tutmaktadır. Burada önemli olan çocuğun yeteneklerine uygun bir spor seçmektir. Yeteneklerine ve zevklerine uygun olmayan bir spor çocuk için işkenceye dönmektedir. Bu yüzden çocuklar için spor çocukların yeteneklerine ve zevklerine göre çocukla beraber seçilmelidir.

Çocuk Sporları Arasında En Popüleri Futbol

cocuk-sporlari-nelerdir-cocuklar-icin-spor-onerileri1

Çocuk sporları denince ilk akla gelen futboldur. Futbol her şeyden önce ilk olarak bir spordur ve bu spor ülkemizde ve diğer ülkelerde oldukça yaygın olmakla birlikte bir o kadar keyifli bir spordur. Çocuklar ileride lisanslı ve profesyonel bir futbolcu olmak istiyorlarsa bu işe küçük yaştan (4-5 yaşından) başlayarak cidden büyük bir emek vermeleri gerekir. Emeksiz hiçbir insanoğlu bir noktaya varamaz. Futbola başlamak ve futbolcu olmak için önümüzde hiçbir engel yoktur. Aslında futbolcu olmaya ilk olarak mahalle kültüründen yani mahalle maçlarından başlarız. Mahalle maçlarında arkadaşlarımızla oynadığımız mahalle futbolu ileri safhalarda halı sahaya taşınır. Daha sonraki yıllarda belki amatör belki profesyonel lisanslı futbolcu olunur.

Futbolun Sağlığa Faydaları ve Oynamak İçin Gerekenler

Futbolun sağlığımıza oldukça fazla faydası vardır. İlk olarak futbol mutluluk ve enerji kaynağıdır. Futbol oynayan kimselerin daha mutlu ve daha enerjik olduğu gözlemlenmiştir. Futbol oynayan kişiler sorunlara daha hızlı ve daha net yanıtlar verirler. Beyni kullanmayı ve düşünmeyi kat kat arttırır. Bazı ülkelerde futbolun bir beyin oyunu olduğu dahi söylenir ki zaten öyledir. Beyni doğru kullanarak en hızlı şekilde nereye pas atılması gerektiğini ve daha önce planlayarak golü nasıl atması gerektiğini hazırlarlar.

Futbol vücudu çok güzel geliştiren sporlardan birisidir. Neredeyse bütün kaslarımızı kullanarak vücudumuzun gelişmesinde önemli rol oynar. Düzenli amatör spor yapanların yani her hafta bir amatör maç yapanların bile formda ve sağlıklı olduklarını gözlemleyebiliriz. Yani futbolun en önemli faydaları kısaca mutluluk vermesi, zihni doğru ve etkili kullanmak, vücudu iyi geliştirmek, enerjik olmaktır. Futbol oynamayı bırakın futbol izleyen insanların bile mutlu ve huzur dolu olduğunu gözlemleyebiliriz.

Futbol oynamak ve futbolcu olmak için gerekenler nelerdir? Lisanslı sporcu olabilmek için ne kadar süre çalışılması gereklidir?

Futbol oynamak veya bir futbolcu olmak için gereken ekipmanlar: Futbolcu forması ve altlığı, kramponlar, tekmelikler, uzun futbolcu çorapları gereklidir. Çocuk özel olarak çalıştırılmak isteniyorsa futbol için gerekli malzemeler: Antrenmanlarda giymek için idman yeleği veya forma, çeşitli uzun şeritler, kukalar (Taktik çalışırken etrafında dolanmak için veya üzerinden atlayarak hareketi tamamlamak için) huniler, çanaklar, koordinasyon çemberi ve çocuk kaleci ise kaleci çalıştırma aparatı, gerilen yaylı veya ipli ekipmanlar, slalom hareketini yapmak için slalom takımı ve bu tarz ekipmanlar gerekli olabilir.

Futbol antrenmanları ne kadar olur? Çocuklar için günlük futbol antrenmanları 1 saat ile 2 saat arasında değişebilir. Haftanın her günü yapılabilir veya haftanın belirlenen günleri en az 3-4 gün olmak kaydıyla yapılması uygundur.

Lisanslı bir futbolcu olmak için ne yapılmalıdır?

Lisanslı futbolcu olmak için çocuğun ilk olarak bir kişisel antrenör yardımı ile haftalık en az 4-5 gün sıkı tempoda çalıştırılması gereklidir. Daha sonra futbolcu arayan amatör futbol kulüplerine gidip o kulüple anlaşılması gerekir. Anlaşıldıktan sonra lisans için bir spor sağlık raporu gereklidir. Aile hekimine gidip “Spor yapmaya uygundur.” Sağlık raporu almaları gereklidir. Daha sonra kulüp yetkililerin istekleri doğrultusunda işlemler yapılmalıdır.

Çocuk Sporları Arasında Boy Uzatan Spor Basketbol

cocuk-sporlari-nelerdir-cocuklar-icin-spor-onerileri2

Neden basketbola başlanmalıdır? Basketbol tıpkı futbol gibi beyni geliştiren, hızlı kararlar vermeyi sağlayan, zihni ve bedeni güçlendiren sporlardan biridir. Boyları nispeten uzun olanlar için en popüler çocuk sporları arasında yer alır. Çocuklar basketbol oynamaya bu sebepler ile başlayabilirler. Ayrıca basketbol oynamak oldukça zevklidir. Azim, hırs ve mücadele gerektirir. Potaya atıldığında basketbol topunun çemberden içeri girmesini görmek insana huzur verir. Basketbola başlamak için 5-6 yaşında olmak uygun olacaktır.

Basketbolun Sağlığa Faydaları ve Oynamak İçin Gerekenler

Basketbol zihinsel olarak düşünmeyi, çabuk karar vermeyi, hırs, azim ve mücadele duygusunu güçlendiren, bedensel olarak kemiklerin gelişmesini, boyun uzamasını ve kasların gelişmesini sağlayan bir spordur. Çocukların atik, hızlı, çevik, estetik ve kabiliyetli olmasını sağlar. Vücudun formda kalmasını sağlayan bir spordur. Çünkü sürekli bir olay olur. Oyun içinde sürekli bir aksiyon olur. Bu yüzden çok kalori harcanır ve vücudu bir düzene sokar.

Basketbol oynamak için ne gerekir? Lisanslı bir basketbolcu olmak için neler yapılmalıdır?

Basketbol oynamak veya basketbolcu olmak için gerekenler: Bir basket topu, forma ve altlık, özel basketbol ayakkabıları, uzun basketbol çorapları ve isteğe göre şortun altına giyilecek içlik, isteğe göre basketbol dizliği ve basketbol dirsekliği.

Basketbol oynamaya başlamadan önce sıkı antrenmanlar gereklidir. Antrenmanlarda gerekli olacak basketbol taktikleri: Duvar antrenmanları, zayıf el antrenmanları, son saniye atış antrenmanları, pas antrenmanları, koordinasyon çalışmaları gibi antrenmanlar çocuğun ilerde gelişmesinde rol oynayacak en güzel ve en doğru antrenman çeşitleridir.

Lisanslı basketbolcu olmak için ne yapmak gerek?

Basketbolcu olmak yani lisanslı olarak kulüplerde oynamak için yapmak gereken her sporda olduğu gibi sıkı çalışmalar ve sıkı antrenmanlardır. Hangi spor olursa olsun sporcuların bugünkü saygınlığını ve başarısını kazanması, ayrıca bu kadar popüler olmasının altında biraz yetenekli olmaları ve sıkı antrenmanlar yatar. Unutulmaması lazımdır ki bu sporcuların bizler gibi normal basketbolu az bilen ve yeni yeni oynamaya başlayan evreleri olmuştur. Lisanslı bir basketbolcu olmak için futbol sporunda da olduğu gibi ilk olarak bir kulüp bulmak gerekir. Kulüp sporcu seçmelerine internet üzerinden ulaşıldığı gibi fiziksel olarak gidilip seçmeleri görebilirsiniz. Profesyonel olarak bu işi yapmak isteyen gençler piyasada bulunan illegal performans arttırıcı hormon takviyelerinden uzak durmaları gerekir.

Çocuk Sporları Arasında En Eğlencelisi Yüzme

cocuk-sporlari-nelerdir-cocuklar-icin-spor-onerileri3

Neden yüzmeliyiz? Çocuklar neden yüzmeye başlamalı? Çocuk sporları arasında en zevkli olan spordur. Yüzme genelde yazın yapılan ve vücudun neredeyse tüm kaslarını çalıştırdığı söylenen oldukça keyifli bir spordur. Havuzlarda ve denizlerde yüzerken suya karşı bir direnç uygularız. İşte bu direnç kaslarımızın ve vücudumuzun gelişmesinde rol oynar. Sadece her gün yüzme yapan kişilerin uzun yıllar yaşadığı gözlemlenmiştir. Çünkü yüzmek oldukça sağlıklıdır. Sağlıklı olmasıyla beraber daha fazla yıllar yaşanmasına delildir.

Yüzmenin Sağlığa  Faydaları ve Yüzme İçin Gerekenler

Yüzmenin sağlığa faydalarını say say bitmez. Oldukça fazla faydası vardır. Her gün 2 saat yüzenlerin kasları daha çok güçlüdür. Metabolizması daha hızlı çalışır, kan akışı hızlanır ve oldukça enerjik olurlar. Doğru pozisyonlarda yüzme öğrenmek ve su ile uyumlu olmak, diyafram nefesini etkili ve doğru biçimde kullanmak altın kurallardır.

Yüzme kemikleri ve kasları güçlendirir, esnekliği arttırır, kilo değerlerinde fit vücuda sahip olmayı sağlar, kalp ve akciğer sağlığında önemli rol oynar, astım hastalığı gibi birçok hastalığa devadır, beynin daha çok etkili ve fazla oksijen almasını sağlar, kan dolaşımını iyileştirerek kişiye katkı sağlar.

Yüzmek için ne gereklidir?

Kadınlarda mayo veya bikini erkeklerde şort ya da mayo gerekir. Ayrıca birçok havuzda yüzmek için kafaya geçirilen bone şarttır. Yüzücü gözlüğü hem göz sağlığı için önemlidir hem daha net görmek için lazımdır. Kulak tıkacı yine gerekenler arasındadır. El paleti ve yüzücü tahtası kullanılabilir. Ayrıca havuzdan çıkarken kurulanmak için havlu ile ıslak zeminde kaymamak için terlik tercih edilebilir.

Profesyonel Çocuk Sporları Atletizm

cocuk-sporlari-nelerdir-cocuklar-icin-spor-onerileri4

Çocuk sporları arasında ne zorlu olanlardandır. Atletizm dünyanın eski sporlarından biri olup genelde bir pistte yapılan geniş çaplı bir spordur.Koşu, yürüyüş, atlama ve atma atletizmin alt ana dalları olarak gösterilebilir. Atletizm için atletizm yapacak kişinin fiziğini en doğru şekilde en doğru zamanlama ile kullanması gerekir. Atletizm sporunda zamanlama en kritik olaydır. Olimpiyatlarda zamanlaması en iyi olan sporcular madalya kazanırlar. Atletizmde en önemli şeyler zaman, yüksekliğe uyum ve mesafedir.

Atletizmin Sağlığa Faydaları ve Atlet Olmak İçin Gerekenler

Ağırlık taşıması sebebiyle kasları güçlendirir ve güçlü kemiklerinizin oluşmasına ve gelişmesine yardımcı olur. Kalori yakmak ve sağlıklı bir kilonun korunumunda yardımcı olur. Kan akışını hızlandırır. El, kol, bacak ve ayak faaliyetlerinin daha hızlı ve net şekilde çalışmasını sağlar.

Atlet olmak için ne gereklidir? Kaç yaşında başlanmalıdır?

Atlet olmak için 10-14 yaş grubunda başlamak gerekir. Atlet olmak için ilk öncelik sağlıktır. Sağlıklı bir vücuda sahip olmak atlet olmak için en gereken koşullardan birisidir. Ayrıca yüzme sporunda olduğu gibi nefes kontrollerinizi iyi yapmalı ve bunları ölçtürmelisiniz. Atlet olmak için bir spor akademisine gidilip profesyonel antrenörlerle veya koçlarla düzenli olarak haftada antrenörün belirlediği saatlerde antrenman yapmak gerekir. En son aşama ise her sporda olduğu gibi bir spor kulübüne kaydolmaktır.

İlginç Çocuk Sporları Bilardo

cocuk-sporlari-nelerdir-cocuklar-icin-spor-onerileri5

Günümüzde çocuk sporları arasında gözükmese de bilardo da bir spordur. Genelde iki kişi arasında kapalı spor salonlarında dikdörtgen şeklinde masada sopalar (istekalar) ve bilardo toplarıyla oynanan ve belirli kuralları olan bir spor dalıdır.

Bilardonun Sağlığa Faydaları ve Bilardo Sporuyla Uğraşmak İçin Yapılması Gerekenler

Bilardo el ve zihnin birlikte çalıştığı uyum gerektiren bir spordur. Zihni düşünmeye yöneltir ve eller yardımıyla topu istenilen yere atılır. Ayrıca bu sporla uğraşmak için o kadar zorlu yollardan geçmeye gerek yoktur. Bu sporla herkes uğraşabilir ve herkes bilardo oynayabilir. Bilardo ile senelerdir uğraşmış kişilerin bir hevesle hobi olarak başladığını ve bazı yanlış duruşlarının olduğunu, hatta istekaları bile yanlış tuttuğu olabilir. Bunları acilen düzeltmeleri gerekir. Dünya çapında bir oyuncu yani iyi bir oyuncu olmak istiyorsa bunlar sorun olarak algılanacak ve engeller karşısına çıkacaktır. Bu yüzden bunları düzeltmesi gerekir. Bu hataları usta oyuncuları izleyerek düzeltebilirler.

İyi bir bilardocu kendi bilgilerini arttırmak adına iyi bir araştırmacı olmalı ve iyi bir izleyici olmalıdır. Vuruş yapan bilardocunun aklını okumayı yani aklından ne geçtiğini anlamaya çalışması gerekir. Bu şekilde davranan kişiler bilardo sporunda kendini sürekli geliştirerek kendinin ve öğrendiklerinin sürekli üstüne koyacaklardır. Günde 1 saat bilardo oynamak ve bir miktar bilardo izlemek yeterli olacaktır. Küçük yaşlardan itibaren bilardo oynamaya başlanabilir.

Zevkli Çocuk Sporları Bisiklet

cocuk-sporlari-nelerdir-cocuklar-icin-spor-onerileri6

Çocuk sporları arasında yüzmeden sonra en eğlenceli olacak ikinci spordur. Bisiklet sürmek sadece bir ulaşım amacıyla yapılan bir iş değildir. Dünya çapında bisiklet sporu adı altında çeşitli ülkelerden bu sporla ilgilenen binlerce sporcu vardır. Bisiklet sürmek kimi zaman bir hobi olarak görülmesine rağmen bu sporda kendinizi geliştirip bir sporcu olabilirsiniz. Hatta kendinizi daha çok geliştirerek ülkemizi yurtdışında temsil ederek milli bir sporcu olabilirsiniz. Neden olmasın? Herkes bunu bir hevesle başlayıp gelişir. Bisiklet sürmek araç değil amaç olmalıdır.

Bisiklet Sürmenin Sağlığa Faydaları ve Bisiklet Sürmek İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Bisiklet sürmek öncelikle kişinin bacak kaslarının oldukça güçlenmesine sebep olacaktır. Profesyonel bisiklet sporcularının uzun yarışlardan sonra bacak kasları oldukça belirgin ve damarları gözle görülür bir şekilde belirgin oluyor. Bisiklet sürmek ne kadar ilginç gelse de düşünce gücünü arttırır. Uzun bisiklet yarışlarında hayati kararlar verebilirsiniz. Son bin metrede şu sporcuyu geçmeliyim şeklinde düşünce gücünüze başvurursunuz. Bu olayda zihninizi iyi yönetmeye yol açar. Bisiklet sürmek sağlıklı ve zinde bir vücuda yol açar.

Nasıl futbol için bir futbol topu, basketbol için bir basket topu lazım ise bisiklet sporunu yapabilmek için bir bisiklete ihtiyacınız vardır. Başlangıç olarak çok pahalı olmayan sporcu bisikletleriyle başlanabilir. Bisiklet sürerken su içmek oldukça önemlidir. Çünkü sporcular oldukça yorulduklarından durmadan bisiklet üzerinde su ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Bu yüzden bisiklet seçiminde  su konulacak matara bölümünün bisiklette olmasına özen gösterin, o bisikletlere yönelin.

İlk önce bir doktor kontrolüne gidilmesi tavsiye edilir. İlk zamanlarda bisikletle kısa sürüşler yapılarak kişinin kendisini test etmesi gerekir. Bu oldukça önemlidir. İlk önce kısa sürüşlerle antrenmanlar yapılmalıdır. Daha sonra 5 ile 10 kilometre arasında biraz daha uzun sürüşlerle gün ve gün üstüne koyularak kapasitenizi arttırmalısınız. Ama dinlenmeleri ihmal etmeyin. Çünkü bisiklet sürmek çok yorucudur. Antrenmanlar kadar dinlenmeye de vakit bulmalısınız. Mesela bir gün bisiklet sürüp bir gün dinlenebilirsiniz. Yani haftada 4 gün bisiklet sürmek için idealdir.

Pahalı Çocuk Sporları Arasında Yer Alan Binicilik

cocuk-sporlari-nelerdir-cocuklar-icin-spor-onerileri7

Çocuk sporları açısından en pahalı sporlardandır. Binicilik, ata binen ve atı iyi kullanan kişilerin uğraştığı bir spor dalıdır. Binicilikte ata kusursuz ve tam anlamıyla eğitim verip atı en iyi şekilde yönlendirebilmek temel amaçtır. Binilen atı iyi tanımalı, huyları ve davranışları iyi analiz edilmelidir. Ata hakim olunmalı ve uygun komutları ata en doğru zamanda en iyi biçimde verilmelidir.

Çocuklar neden binicilik sporu ile uğraşmalılar? Kaç yaşında başlanmalıdır?

Çocukların uğraşabileceği spor dallarından bir tanesi de biniciliktir. Hayvanları seven ve onları iyi eğitip iyi komut verebileceklerine inanan her çocuk bu spora başlayabilir. At uysal ve asil bir hayvandır. Dolayısıyla ata nazik davranılmalı. Ani hareketlerden kaçınılmalıdır. Ani hareketler atı ürkütecek ve huysuzlanmasına neden olacaktır. Çocuklar bu sporla altı yaş ve sonrasında uğraşabilir. Ama binicilik eğitimleri üç yaş ve sonrasında alınabilir. Binicilik profesyonel bir şekilde yapılacağı gibi hobi amaçlı da yapılabilir. Bunun bir sakıncası yoktur. Çocuğun eğer uğraştığı başka spor dalları varsa onların üzerine yoğunlaşıp at binmeyi bir hobi haline getirebilir.

Biniciliğin Ne Gibi Faydaları Vardır?

Binicilik solunum sistemini ve solunumu güçlendirip kan dolaşımını iyi bir hale getirir. Kişinin dengesi diğer insanlara göre daha gelişmiş olur. Beyinciğini daha iyi ve etkili kullanır. Kişinin omurgası ve kemikleri doğru oturuş pozisyonundan dolayı gelişir ve güçlenir.

Kişi fiziksel olduğundan çok zihinsel ve psikolojik olarak faydasını görecektir. Atlarla iletişimi güçlenecek ve olaylara bakış açısı değişecektir.

Çocuğu bir binicilik kursuna yazdırarak gelişiminde katkı sağlanabilir.

Tehlikeli Çocuk Sporları Boks

cocuk-sporlari-nelerdir-cocuklar-icin-spor-onerileri8

Çocuk sporları arasında en tehlikeli gözüken spordur. Boks, genelde iki kişi arasında saldırı veya savunma amacıyla bir ringde belirli kurallar çerçevesinde oynanan ve ilgiyle takip edilen bir spor dalıdır. Belden aşağı ve enseye vurmak yasaktır. Hakem her karşılaşma öncesi bunları hatırlatır.

Öncelikle boks yapmak çocukların ruhunu doyurur ve terbiye eder. Çocukların enerjisini en güzel şekilde atmanın bir diğer yolu boks sporuyla uğraşmaktır. Boks bir saygı sporudur. Boks yaparken karşıdaki rakibinize her zaman ne olursa olsun saygı göstermek zorundasınız.

Boksun Faydaları ve Boksör Olmak İçin Gerekenler

Boks genç yaşlarda öğrenildiğinde tüm hayat boyu teknikleri zihninizde kalır. Bu yüzden kendinizi savunurken bokstan öğrendikleriniz çok faydalı olacaktır. Aslında her çocuğa boş dönemlerinde veya yazın boks eğitimleri verilmeli ve boks kurslarına yollanmalıdır. Ebeveynlerin bu konu hakkında bilgilendirilmesi gereklidir. Boks yapan çocuklar diğer çocuklara göre daha disiplinli ve tertipli olur. Daha dikkatli olurlar ve nerde ne yapması gerektiğini daha iyi bilirler.

Tehlikesiz Çocuk Sporları Jimnastik

cocuk-sporlari-nelerdir-cocuklar-icin-spor-onerileri9

Çocuk sporları arasında çocuklara özellikle 4 yaş çocuğu spor yapmak isteyenler için en ideal olandır. Vücudu geliştirmek ve esnetmek amacıyla yapılan bir spordur. Aslında her çocuğun belli zaman periyotlarında jimnastik dersi alması gereklidir. Okullarda uygulanan beden eğitimi derslerinin belirli bölümlerinde jimnastik hareketleri yaptırılabilir. Jimnastik bedenin fiziksel ve zihinsel gelişimine yardımcı olarak çocuklara faydası olan bir spor olmuştur.

Jimnastiğin Faydaları ve Gerekenler

Jimnastik kasları ve kemikleri güçlendirir. Kol ve bacak kaslarında büyük oranda gelişme sağlanır. Beden çevikleşir ve fiziksel bir değişim söz konusu olur. Duruş bozukluklarının ortadan kalkmasına olanak sağlar. Denge ve denge hareketlerini iyi yapar ve iyi algılar. Çocukların olaylara daha girişken ve yapıcı çözümler bulmasına neden olur.

Kaç yaşında başlanmalıdır?

Jimnastiğe başlama yaşı ortalama olarak üç veya dörttür. Hareketlerin basitten başlanarak yaş ilerledikçe hareketleri zorlaştırarak devam edilmelidir. Jimnastik kurslarına yazılarak çocuğun gelişimi gözle görülür bir şekilde ilerlemiş olur.

Popüler Çocuk Sporları Voleybol

cocuk-sporlari-nelerdir-cocuklar-icin-spor-onerileri10

Çocuk sporları için basketbol gibi nispeten uzun çocuklar için ideal sporlardan biridir. Voleybol belli ölçüleri olan bir voleybol sahasında ortada bir file ve altışar kişilik iki takımın oluşturduğu gruplarla oynanan bir spor dalıdır.

Kaç yaşında başlanmalıdır?

Voleybol boyu uzatan, sosyal aktiviteleri arttıran ve iyi odaklanmayı sağlayan bir spordur. Bu sebeplerden dolayı voleybola başlanılabilir. Voleybola altı yaşından itibaren başlanması uygundur. Kimi kaynaklarda yedi yaşında başlanmasının daha uygun olacağı söylenir.

Voleybolun Faydaları ve Gerekenler

Beden kontrolü sağlanmasında önemli ölçüde yarar sağlar. Bedeni daha etkili ve doğru kullanmayı öğrenirler. Sorumluluk bilinci ve iş yani görevleri eksiksiz ve en net şekilde tamamlama kabiliyetleri artar. Takım ruhunu iyi öğrenir ve takım bilinci artar. Sağlıklı beslenip sağlıklı vücuda sahip olmayı amaçlar. Takımla birlikte dayanışma ve yardımlaşmayı arttırır.

Voleybola küçük yaşlardan itibaren başlanabilir. Okulda voleybol oynayıp kendini geliştirerek ve bir voleybol kursuna giderek voleybol oynanabilir. Profesyonel olmak için belli bir süre oynadıktan sonra kurs yetkilileriyle konuşup istek söylenmelidir.

Topla Oynanan Çocuk Sporları Hentbol

cocuk-sporlari-nelerdir-cocuklar-icin-spor-onerileri11

Bir başka eğlenceli çocuk sporları arasında yer alan spordur. Görüntü olarak futbol ve basketbolun birleşmiş hali olan hentbol elle oynanan ve kalelere topu sokmayı amaçlayan bir spordur. Hentbol oynamak düşünce gücünü geliştirdiği gibi vücuda faydaları da bulunur.

Hentbolun Faydaları ve Gerekenler

Beden ve ruh sağlığının iyi oranda artmasına neden olur. Esnekliği geliştirir. Sıçrayış ve atlayış yeteneklerini arttırır. Hareket halindeyken aynı futbolda olduğu gibi nereye pas atması gerektiğini veya kaleye ne zaman atması gerektiğini en kısa sürede düşünüp ona göre karar vermesi gerekir. Dolayısıyla en kısa sürede düşünce gücünü ve zihinsel gücü arttırır. Disiplini ve güven duygusunu güçlendirir. Takım oyunu bilincini ve dayanışmayı arttırır.

Kaç yaşında başlanmalıdır?

Hentbola dört yaşından kendi yaş çevresiyle oynamak kaydıyla başlanabilir. İlgili kurslara veya kulüplere gidilerek çocuğun gelişiminde katkı sağlanabilir.

En Güvenli Çocuk Sporları Masa Tenisi

cocuk-sporlari-nelerdir-cocuklar-icin-spor-onerileri12

Çocuk sporları arasında en güvenli spor dalıdır. Masa tenisi aynı satranç gibi düşünce ve zihin sporudur. Düşüncenin ve el kabiliyetlerinin spora yansıması olan masa tenisi, çocuğun gelişiminde oldukça etkili bir spordur. Bu sebeple çocukların masa tenisine başlamaları gerekli olabilir.

Masa Tenisi Faydaları ve Gerekenler

Masa tenisi zihinsel ve bedensel olarak en etkili spor türlerinden biri olmasıyla tanınır. Ayrıca bu sporda diğer sporlarla karşılaştıracak olursak daha az sakatlanma riski bulunur. Çünkü riskli hareketler yapılmaz. Çocuklar için uygun ve faydalıdır. Omuz, kol ve el kasları oldukça güçlenir. Hafıza kapasitesi artar. Olaylara daha hızlı çözümler bulur. Zihnini iyi yönlendirir ve düşünce gücünü arttırır. Ayrıca masa tenisi o kadar faydalıdır ki Alzheimer hastalarına bile oynanması tavsiye edilebiliyor.

Kaç yaşında başlanmalıdır?

Çocuğun ilköğretim öncesi yani beş ve altı yaşında başlaması hem ilköğretime geçince derslerinde hızlı düşünmesine sebebiyet verecek hem kişisel hayatında daha hızlı ve net kararlar vermesine yardımcı olacaktır. Masa tenisi kurslarına gidilerek ve okula başlayınca beden öğretmenleri yardımıyla masa tenisi organizasyonlarına katılarak çocuk gelişip ileride profesyonel olabilir.

Zeka Geliştiren Çocuk Sporları Arasında Yer Alan Satranç

cocuk-sporlari-nelerdir-cocuklar-icin-spor-onerileri13

Çocuk sporları arasında zekayı geliştiren spor dalıdır. Satranç, satranç tahtası üzerinde oynanan toplam 32 taş ile oynanan şah taşının alınmasıyla oyunun bittiği, belirli kuralları ve taktikleri olan bir spor dalıdır. Satranç oynamak çok faydalıdır. Satranç sporu sporlar arasında zihni en çok geliştiren spordur. Düşünmeyi ve zihin kontrolünü arttıran, taktikler üreten bir beyne sahip olmayı amaçlayan bir spor dalıdır.

Satrancın Faydaları ve Gerekenler

Satranç düşünmeyi ve zihni iyi yönetmeyi amaçlar. Satrançta acele etmemek gerekir. Bazı büyük satranç organizasyonlarında zamana bağlı kapışmalar gerçekleşir. Bu karşılaşmalarda zaman önemlidir. Bu karşılaşmalarda zamanı doğru yönetme, iyi düşünme ve şah mat yapma yani oyunu bir an önce hızlı ve etkili şekilde bitirme amaçlanır. Satranç beyni yorma sporudur. Beynin büyük oranda gelişimine katkı sağlar.

Kaç yaşında başlanmalıdır?

Dört ile beş yaşlarında başlamak satrancın temel ilkelerini ve kurallarını öğrenmek açısından daha hızlı olacağından bu yaşlarda başlanması daha uygundur. Kreşlerde arkadaşlarıyla ve öğretmenleriyle pratik yapabilir ve öğrenebilir. Daha ilerleyen yaşlarda hemen bir satranç kursuna gitmek çocuğa olumlu etkiler sağlayacaktır. İlköğretime başladığında ise okuldaki satranç turnuvalarına katılarak kendini sürekli geliştirerek üstüne koyabilir.

Elit Çocuk Sporları Tenis

cocuk-sporlari-nelerdir-cocuklar-icin-spor-onerileri14

Çocuk sporları arasında göz el uyumunu en iyi sağlatan spordur. Tenis iki kişiyle veya ikişer kişilik gruplar halinde oynanan, topu çizginin diğer tarafına düşürmek amaçlı ve ortadaki fileye değmemesi istenilen bir spor türüdür. Tenis oynamak sosyal yaşamı ve kişisel becerileri destekler. Bu yüzden çocuklar tenise başlamalı veya üzerine gitmelidir.

Tenisin Faydaları ve Gerekenler

Tenis uyarılara karşı tepkiyi ölçen bir spor türüdür. Tenis oynamak çocuğu cesur, özgüveni yüksek, sorumluluk sahibi, bilinçli, disiplinli, çabuk düşünen ve ileriki hayatında okulunda ve işinde etkin ve söz sahibi olan bir birey olmasını sağlar.

Kaç yaşında başlanmalıdır?

Çocuk beş ile altı yaşlarında günde yarım saat ile başlayabilir. İlerleyen yaşlarda günde bir saate çıkarak daha eforlu ve daha kuvvetli antrenmanlarla bu branşta kendini geliştirerek daha ileriki yaşlarda profesyonel olabilme yolunda adımlar atabilir. Bunun için okullarda veya tenis kurslarında başlanabilir.

Tarihi Çocuk Sporları Okçuluk

cocuk-sporlari-nelerdir-cocuklar-icin-spor-onerileri15

Çocuk sporları arasında ara sporumuz olan spordur. Okçuluk, yay ile oku belirlenen hedefi vurmayı amaçlayan bir spor dalıdır. Tam ortadan vurulması tam isabet anlamına gelip en yüksek puanı alır. Çocukların hedefi tam isabet vurması çocuğa özgüven aşılar ve olaylar karşısında isabetli çözümler üretmesinde yardımcı olmasını sağlar.

Okçuluğun Faydaları ve Gerekenler

Okçuluk ülkemizde eski tarihlerden beri yapılır. Okçuluk eskiden savaş amacıyla yapılırdı. At üstünde binicilik ile okçuluğun harmanlanmasıyla savaşlar yapılırdı. Ama günümüzde okçuluk bir spor türüdür. Olimpiyatlarda bile okçuluk branşı vardır.

Çocuk zorlukları yenmeyi öğrenir, daha kolay ve etkili düşünmeyi öğrenir, bir işe daha çabuk adapte olur, özgüveni yükseltir, kazanmaya odaklanır ve zihnini doğru yönlendirmeyi öğrenir.

Kaç yaşında başlanmalıdır?

En erken altı veya yedi yaşında başlanabilir. Türkiye Okçuluk Federasyonu okçuların dokuz yaşından itibaren lisans çıkarmasına izin veriyor. Altı veya yedi yaşlarında okçuluk kurslarında ekipmanları tanıtma ve disiplin kazandırmaya yönelik çalışmalar gösteriliyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Related Posts

DIY Solar Power System Installation Guide

Harnessing solar power for your home is not only eco-friendly but also a cost-effective way to generate electricity. In this comprehensive guide, we’ll walk you through the…

DIY Poly Gel Nails Step-by-Step Guide

Poly gel nails have become a popular choice for those looking to achieve salon-quality nails from the comfort of their own homes. This step-by-step guide will walk…

DIY Old Jeans Makeover Ideas

In the world of fashion, it’s no secret that jeans are a timeless classic. They’re comfortable, versatile, and go well with just about any outfit. However, as…

DIY Kitchen Countertop Installation Guide

Are you ready to give your kitchen a fresh and personal touch? DIY kitchen countertop installation can be a rewarding and cost-effective project. In this comprehensive guide,…

How to Install Tires DIY

Installing tires on your vehicle can seem like a daunting task, but with the right tools and a step-by-step approach, you can do it yourself and save…

How to DIY Inground Pool Installation

Are you dreaming of having your very own inground pool right in your backyard? It’s a fantastic idea to create a personal oasis where you can relax…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *