Civilization 6 Nasıl Oynanır? Rehber, Taktikler Ve İpuçları

Geçtiğimiz günlerde Epic Games tarafından ücretsiz bir şekilde verilen Civilization 6 oyunu birçok strateji oyunu sevenleri sevindirdi. Bedava dağıtılması sayesinde zaten oyunun bağımlısı olanlar dışında, bu oyunla ilk defa tanışanlar oldu. Her oyun yeni bir seri çıkardığında oyunun ana teması aynı kalmak suretiyle yenilikler meydana getirir. Bu yazı yenilikler yerine oyunla yeni tanışanlar için bir başlangıç kılavuzu şeklinde olacaktır.

Öncelikle şunu belirtelim ki bu oyun Age Of Empires ya da Rise of Nations gibi aynı zamanlı oyun değildir. Sıra tabanlı bir oyundur. Bu şu demek her devlet hamlesini sırayla yapmaktadır. Her devlet hamlesini yaptığında bir tur geçmiş demektir.

Civilization 6 Rehber Başlangıç Uygarlık Seçimi

civilization-6-nasil-oynanir-rehber-taktikler-ve-ipuclari1

Oyuna başlarken seçebileceğiniz 20 adet uygarlık ve yönetici bulunmaktadır. Her bir karakterin kendine ait özellikleri yanında bazı özel binaları bulunmaktadır. Oyunda 4 faklı galibiyet seçeneği vardır. Bunlar; Din, kültür, bilim, toprak büyüklüğü. Her bir uygarlık başlangıçta bazı özellikleri nedeniyle bu galibiyet türlerinden birinde daha avantajlı olacaktır. Ya başlangıçta yaptığınız plana göre bir uygarlık seçebilirsiniz. Ya da oyunun size rastgele bir uygarlık atamasıyla daha zevkli bir oyun oynayabilirsiniz.

Civilization 6 Rehber İlk Tur

civilization-6-nasil-oynanir-rehber-taktikler-ve-ipuclari2

Oyun başta sona strateji içeren bir oyundur. Oyunun önemsiz denebilecek bir turu bulunmamaktadır. İlk turundan son turuna kadar yapacağınız bütün hamleler sizi farklı yollara götürecektir. Civilization 6 tıpkı bir satranç oyunu gibidir. Her hamle tercihi sonunda oyun farklı yöne doğru ilerlemektedir. Oyun altıgen şekilde parçalara ayrılmıştır. Her altıgen bir bölgeyi temsil eder. Her bir bölgenin üzerinde kaynaklar bulunur.

Oyunun ilk başında size bir şehir kurucu (settler) bir de savaşçı birliği verilmektedir. Settler ile ilk şehrinizi kurmak isteğiniz yeri seçip şehri kurmalısınız. Bunu ilk turda da yapabilirsiniz. Çevrenizi keşfedip ikinci üçüncü turda da yapabilirsiniz. Ne kadar hızlı yaparsanız o kadar iyi olur. Fakat dağ, nehir, göl ve deniz gibi kaynakların yanına kurmanız size avantajlar sağlayacaktır.

Civilization 6 oyununda teknoloji ağacı bulunmaktadır. Oyun ilk çağlarda başladığı için daha tarım bile keşfedilmemiştir. Bu ağaca bakarak neleri daha önce bulmak istiyorsanız ona göre gelişimlerde bulunmanız gerekmektedir. Örneğin ilk şehri kurduğunuz topraklar etrafında hayvanlar varsa hayvancılığı keşfetmeniz yararlı olacaktır.

İlk 25 Tur

Civilization 6 ilk 25 tur sizin hangi yöne doğru gideceğinizi belirlediğiniz turlardır. Aynı zamanda çevrenizi keşfetmeniz gereken oyun dilimidir. Bu turlarda etrafınızı keşfetmenin birkaç faydası bulunmaktadır.

Birinci faydası şehir devletlerini diğer devletlerden önce keşfetmektir. Şehir devletleri bir şehirden oluşan devletlerdir. Kim daha çok elçi gönderirse o devletin himayesine girmektedir. O devlet ile birlikte savaşa girmektedir. Bu yüzden etrafınızdaki şehir devletlerini diğer devletlerden önce keşfetmek güvenliğiniz açısından iyi olacaktır.

İkinci olarak oyunun il başlarında can sıkan faktörlerden barbarlar. Bunlar çeşitli yerlerde bulunup oyunun ilk evresinde size saldıran birimlerdir. Tamamen bağımsız olan bu birimler size problem oluşturmaktadır. Bu yüzden onlar sizi keşfetmeden siz onları keşfedip yok etmelisiniz.

Civilization 6 Taktikler ve İpuçları

Civilization 6 strateji oyunu yukarıda da bahsettiğimiz gibi satranç tarzında bir oyundur. Oyun her yapıla hamleye göre farklı şekillere evirilmektedir. Bu yüzden kesin bir şekilde şunu yap, bunu yap gibi söylemlerin geçerliliği bulunmamaktadır. Her yiğidin bir yoğurt yiyişi olduğundan herkes farklı bir yöntem izleyebilir.

Fakat temel olarak oyunun başlangıç kısmında ne kadar çok yer keşfedilirse o kadar avantajlı konuma geçilmektedir. Bu yüzden scout biriminden iki tane üretilip etraf gezilebilir. Bunun yanında verimli topraklara şehir kurmak önemlidir. Bu yüzden buralar keşfedilerek şehirler kurulmalıdır. Eğer diğer devletlerin geçiş yollarını kapatırsanız bu size sınırlarınızı açmanız karşılığında altın teklifi olarak geri dönecektir.

Akılda tutulması gereken şey ise her zaman çok büyük sınırlara sahip olmak avantaj sağlamamaktadır. Bazen bu kendi devletinizde isyanlar çıkmasına neden olabilmektedir. Bu yüzden çok şehir yerine verimli stratejik alanlara kurulmuş az şehir daha mantıklı gözükmektedir. Daha sonra savaş yoluyla diğer şehirler alınabilir.

Related Posts

DIY Solar Power System Installation Guide

Harnessing solar power for your home is not only eco-friendly but also a cost-effective way to generate electricity. In this comprehensive guide, we’ll walk you through the…

DIY Poly Gel Nails Step-by-Step Guide

Poly gel nails have become a popular choice for those looking to achieve salon-quality nails from the comfort of their own homes. This step-by-step guide will walk…

DIY Old Jeans Makeover Ideas

In the world of fashion, it’s no secret that jeans are a timeless classic. They’re comfortable, versatile, and go well with just about any outfit. However, as…

DIY Kitchen Countertop Installation Guide

Are you ready to give your kitchen a fresh and personal touch? DIY kitchen countertop installation can be a rewarding and cost-effective project. In this comprehensive guide,…

How to Install Tires DIY

Installing tires on your vehicle can seem like a daunting task, but with the right tools and a step-by-step approach, you can do it yourself and save…

How to DIY Inground Pool Installation

Are you dreaming of having your very own inground pool right in your backyard? It’s a fantastic idea to create a personal oasis where you can relax…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *