Çinli Anneler Nasıl Başarılı Çocuk Yetiştiriyorlar?

İnsanlar neden geleneksel Çin eğitimine ilgi duyuyorlar? Başarılı Çocuk yetiştirmede Çinliler nasıl teknikler uyguluyor?

Çünkü son yıllarda, çoğu kez Avrupa ülkelerinde ve kendi ülkelerinde yaşayan Çinlilerin başarıları hakkında haberler duyulmaktadır. Sadece yetişkinler değil, genç nesil de haberin kahramanı oluyor. Genç Çinli sporcular prestijli yarışmalarda zafer kazanıyor, bu ülkeden insanlar çeşitli müzik yarışmalarının büyük ödüllerini kazanıyorlar.

Asyalı çocuklar, yaşamın diğer birçok alanında mükemmel sonuçlar göstermektedirler. Örneğin, Amerikan okullarında final sınavlarını başarılı geçen, Çin kökenli olan öğrenciler olduğu bilinmektedir.

Doğu bilgeliği

Bazı insanların, Asya çocuklarının eşi görülmemiş başarısının nedenini, doğal eğilimleri ile açıklamaya çalışmaları şaşırtıcı değildir. Çinli çocukların, Avrupalı akranlarından daha yüksek bir IQ’ya sahip oldukları konusunda bile öneriler vardır. Ancak bu teori doğrulanmadı. Öyleyse sır nedir?

Avrupalılardan daha zorlu ve katı oldukları için Çinli anneler daha çalışkan çocuklar yetiştiriyorlar, çünkü onlara göre her şey belirli bir terbiyeye bağlı olduğunu söylerler.

Öyle mi?

Bu fikrin birkaç kanıtı vardır. Örneğin, çocuklarına yüksek talepte bulunan ebeveynlerin okulda neredeyse her zaman iyi olan oğulları ve kızları olduğu bilinmektedir. Çinlilerin çocuklarının ödevlerini yapmalarını sağlamak için çok zaman ayırdığı bir sır değil. Genç nesile, bilgilerini uygulama ve her şeyde iyi sonuçlar elde etme alışkanlığını aşılarlar.

Ancak geleneksel Çin eğitim eleştirmenleri, her şeyin ilk bakışta göründüğü kadar iyi olmadığını söylüyorlar. Son zamanlarda, Çinli ailelerde kullanılan özel yetiştirme yöntemleri nelerdir?

Başarılı Çocuk Yetiştirmenin Yöntemleri

Çin’de ve diğer birçok Doğu ülkesinde olduğu gibi, ebeveynler ve çocuklar arasındaki en yaygın iletişim tarzı otoriterdir. Bu yaklaşımın temel özellikleri tehditler, cezalar ve yüksek kontrol derecesidir. Ancak böyle bir atmosferin hüküm sürdüğü Avrupa ailelerinde, çocuklar kural olarak, yüksek akademik başarı elde edemezler. En iyi sonuçlar, yetkili bir eğitim tarzı olan ailelerde büyüyenler tarafından gösterilir. Bu, sıcak dostluk ilişkilerinin belirli sınırlamalarla birleştirildiği genç nesille iletişim yaklaşımına verilen addır. Tehditler ve yasaklar burada en aza indirilir.

Bu eğitim, Avrupalı veya Amerikalı çocuklara gelince iyi sonuçlar vermemektedir. Bu şekilde yetiştirilen Çinli okul çocukları, otoriter ailelerin akranlarından daha iyi sonuçlar veriyor. Bu nedenle, bir çocukla sadece otoriter bir iletişim tarzının mükemmel öğrenmeye ve diğer başarılara katkıda bulunabileceğini iddia edebilirsiniz. Ancak, gerçek şu ki Çinli çocuklar sıklıkla çalışmalarından, sporlarından, sanatlarından ve daha birçok konuda muazzam ilerleme gösteriyorlar.

Talep her zaman kötü değildir

Uzun süreli çalışmalar Çin eğitiminin olumlu özelliklerini ortaya koydu. Her şeyden önce, bir doğu ülkesinden gelen ebeveynlerin, insanın doğal oluşumlarına inanmadıkları söylenebilir.

Genellikle yavrularına, sadece titizlikle ulaşılabilecek en eski yöntemden ilham alırlar. Çabalar ve eserlerin sonuç vereceği inancı, işte bu Çin eğitiminin motorudur. Çocuklarının yeteneklerine olan inancını yitirmelerine izin vermiyorlar. Çin eğitiminin temel kuralı, çocukların başarılı olamayacaklarına inanmalarına izin vermemektir.

Çinli aileye içeriden bakış

Ailesi Çin’den Amerika’ya taşınmış. Ona karşı “son derece katı ve aynı zamanda çok yumuşak” olduklarını biliyor. Pek çok Çinli ailede bu böyledir. Ama bu ne anlama geliyor? Çocuklarla iletişim nasıl katı ve yumuşak olunabiliyor?

7 yaşındaki kızı, müzik okulunda istediği piyano çalmasını öğrenemediğinde, anne hiç hoşgörü göstermedi. “Onu akşam yemeğinden mahrum etti ve Noel hediyeleri veremeyeceği ile tehdit etti. Kıza yanlış çalmaya devam ettiğinde, her şeyi olması gerektiği gibi yapamayacağından korktuğunu söyledi. Korkak olmaması gerektiğini söyledi. Kendin için üzülmeyi bırakmalısın. ” Kadın, kızını bütün gece uğraşmaya zorladı ve ara vermeyi yasakladı. Sonunda, kız bir parça çalmayı başardı. O gece annesinin yatağında uyumaya geldi ve onlar sarılarak uyudular. Çocuk kendisiyle ilgilendiği için anneye minnettardı.

Sadece bu kız çocuğu değil, birçok Çinli çocuk da ebeveynlerin ciddiyetini olumsuz olarak algılamamaktadırlar. Bilinçaltında yetişkinlerin onları ne kadar iyi istediğini düşünüyorlar. Ülkemizde de çocuklara benzer bir tutum vardı.

Başarılı Çocuk Yetiştirmek ve Sonuç

Birçok modern öğretmen, çocuk yetiştirmeyi, onlara saygı duymayı, sevgi ve benzeri konuşmaların arkasına saklanmayı unutmamamız gerektiğine inanıyor. Küçük insan bakımınız için minnettar olacak ve ciddiyetin onun için sevginin tezahürü olduğunu anlayacaktır. Ne de olsa, ebeveynler ona önemli bir şey öğretmek istiyorlar.

Related Posts

DIY Solar Power System Installation Guide

Harnessing solar power for your home is not only eco-friendly but also a cost-effective way to generate electricity. In this comprehensive guide, we’ll walk you through the…

DIY Poly Gel Nails Step-by-Step Guide

Poly gel nails have become a popular choice for those looking to achieve salon-quality nails from the comfort of their own homes. This step-by-step guide will walk…

DIY Old Jeans Makeover Ideas

In the world of fashion, it’s no secret that jeans are a timeless classic. They’re comfortable, versatile, and go well with just about any outfit. However, as…

DIY Kitchen Countertop Installation Guide

Are you ready to give your kitchen a fresh and personal touch? DIY kitchen countertop installation can be a rewarding and cost-effective project. In this comprehensive guide,…

How to Install Tires DIY

Installing tires on your vehicle can seem like a daunting task, but with the right tools and a step-by-step approach, you can do it yourself and save…

How to DIY Inground Pool Installation

Are you dreaming of having your very own inground pool right in your backyard? It’s a fantastic idea to create a personal oasis where you can relax…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *