Çavdar Tarlasında Çocuklar Kitap İncelemesi : Jerome David Salinger

Kitap uzun öykü biçiminde yazılmış 2. Dünya Savaşı yıllarını anlatan Jerome David Salinger‘ ın ilk kitabıdır. Eserde, okuldan uzaklaştırılmış hatta atılmış tembel bir öğrencinin 3 gün süresince okulla birlikte yaşamdan da kaçış macerasını anlatmaktadır. Çavdar Tarlasında Çocuklar eseri, sorunlu olan bir ailede yaşayan gencin gençlik bunalımını anlatan öyküsüdür.

ilginizi Çekebilir: Okurken Gözyaşlarınıza Engel Olamayacağınız En İyi 5 Kitap

Çavdar Tarlasında Çocuklar| Kaçışın Hikâyesi

Çavdar Tarlasında Çocuklar kitabının kahramanı Holden, Noel haftasında okuldan atılır. Haşarı bir çocuk olmamasına rağmen, ders yapmayı sevmeyen tembel bir çocuktur. Ailesinden çok korkması onun için okuldan atılmaktan çok daha önemli. Okul onun için istemediği zorunlu olarak gidip geldiği bir yer.

Şehirde tek tanıdığı, önceden tanıdığı ama hiç görüşmediği bir tarih öğretmeni olan Mr. Spencer’dir. Ona gitmekten başka çaresi yoktur. Ama hiçbir yerde rahat edemez. Sürekli huzursuzluk içindedir. Okulu çoktan gözden çıkarmıştır ancak, kaçması konusunda ikna edici sebepler bulması gerekmektedir. Tekrar kaldığı okulun yurduna gider.

Okulda kimi gördüyse hepsiyle tartışır, küfreder ve kavga çıkarır ve okuldan çıkar. İçki alır, içer ve sarhoş bir şekilde New York’un caddelerinde başıboş dolaşmaya başlar.  Geceyi geçireceği bir oda bulduğu sırada, bir de sahibinden ona kadın bulmasını ister.  O geceyi sakin ve sorunsuz geçirir. Eski sevgilisinden de yüz bulamayıp, üstüne üstlük terkedilince, iyiden iyiye çıldırır ve küfürler etmeye başlar.

Sonunda cebindeki parayı da bitirince, kızkardeşinden başka gidecek kimsesi kalmaz. Kızkardeşinden para alır ve yine başıboş olarak sokaklara dalar. Holden ne yapacağını bilemez haldedir. O sırada aklına bir fikir gelir ve okuldaki hocası Mr. Antolini’nin yanına gider. Mr. Antolini Holden’a çok sıcak ve sevecen davranır. Ona birçok nasihatlerde bulunur. Holden günlerin yorgunluğundan olsa gerek oracıkta uyur kalır.

Her şeyin Başı Sevgi

Holden, iyice uykusunu alıp uyandığında, ilk defa bir insanın ona sevgi ile yaklaştığını görür. Öğretmeninin yüzünü okşadığını görür. Kendisine gösterilen sevginin sahte olduğunu ve hocasının bir eşcinsel olduğunu düşünerek tekrar kaçmaya başlar.

Bir tren istasyonuna sığınır. O gece tren istasyonunda kalır ve cebindeki para onu rahatsız ederek onu kızkardeşine vermesi gerektiğini düşünür. O parayı mutlaka geri vermesi ve bundan böyle kendi başına bir hayatı olması gerektiğini düşünür. O sırada kızkardeşi aklına gelir. Mutsuz olan bir tek o değil kız kardeşi de mutsuzdur ve o da kaçıp kurtulmayı ister.

Holden tekrar okula döner ve kız kardeşine haber gönderir. Kız kardeşi buluşma yerine gelir ve kendisinin de kaçıp kurtulmak istediğini Holden’e söyle. Holden kızkardeşine bunun doğru olmadığını söyle ve bu maceran vazgeçmelerini önerir.

Jerome David Salinger bu eserinde özellikle bu yaş grubu çocukları olan ailelere, ciddi anlamda bir toplumsal mesaj verir.

Related Posts

DIY Solar Power System Installation Guide

Harnessing solar power for your home is not only eco-friendly but also a cost-effective way to generate electricity. In this comprehensive guide, we’ll walk you through the…

DIY Poly Gel Nails Step-by-Step Guide

Poly gel nails have become a popular choice for those looking to achieve salon-quality nails from the comfort of their own homes. This step-by-step guide will walk…

DIY Old Jeans Makeover Ideas

In the world of fashion, it’s no secret that jeans are a timeless classic. They’re comfortable, versatile, and go well with just about any outfit. However, as…

DIY Kitchen Countertop Installation Guide

Are you ready to give your kitchen a fresh and personal touch? DIY kitchen countertop installation can be a rewarding and cost-effective project. In this comprehensive guide,…

How to Install Tires DIY

Installing tires on your vehicle can seem like a daunting task, but with the right tools and a step-by-step approach, you can do it yourself and save…

How to DIY Inground Pool Installation

Are you dreaming of having your very own inground pool right in your backyard? It’s a fantastic idea to create a personal oasis where you can relax…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *