Büyük Beden Kadın Nasıl Giyinmeli?

Büyük beden kadın nasıl giyinmeli?  Sorusunun cevabı önce vücudunu tanımalı olmalıdır. Aslında her kadın için aynı giyim reçetesini vermek yanlıştır. Bazı kadınlar kısa boyludur. Bazıları daha uzun boyludur. Bazılarının baseni fazladır bazılarının karın bölgesinde fazlalıklar vardır.

Bir de beden tipleri vardır. Elma vücut tipine sahip kadınlar. Armut vücut tipine sahip kadınlar. Elma vücut tipindeki bedenlerde karın bölgesi daha kalındır. Bacaklar üst bedene göre daha incedir.

İlginizi Çekebilir:İnsanlar Neden Spor Yapmalıdır? Sporun İnsan Hayatındaki Önemi Nedir?

Armut vücut tipindeki kadınlarda ise vücudun üst kısmı daha incedir. Kalça ve bacakların özellikle üst bölümü daha kalındır.

Büyük beden kadın deyince 42 bedenin üstündeki kadınlar düşünülür. Önemli olan bedenin numarası değildir. Kusurlu ve kusursuz taraflarını iyi bilmek ve buna göre giyinmektir.

 

Büyük Beden Kadın Vücut Tipine Göre Nasıl Giyinmeli?

Büyük Beden Kadın Vücut Tipine Göre Nasıl Giyinmeli?

Vücut şeklini ve fazlalıklarını tanıyan kadın bedenini en az iki beden küçültebilir. Bacakları kalın olanlar asla mini giymemelidir. Özellikle dizden yukarısını göstermemelidir.

Üst bedeni daha kalın olanlar dikkati üst bedene çekecek kıyafetler giymekten kaçınmalıdır. Giydikleri kıyafetlerdeki desenlerin küçük olması dikkati o kısımdan uzaklaştırır. Ama büyük desenli kıyafetler kadınları daha da iri gösterir.

Pantolon giydiğinde göbek kısmında fazlalık varsa asla göbek kısmı açık bir üst giysisi seçmemelidir. Basen kısmında fazlalık varsa basenini örtecek şekilde bir üst seçiminde bulunmalıdır.

Göğüs kısmında fazlalık varsa tam göğüs altından olan robalı bluz ve tunik seçimi çok yanlış olur. Çünkü tam göğüs altından yapılan roba dikkati göğüslere yoğunlaştırır. Göğüsleri daha büyük gösterir. Bu nedenle büyük beden battal bedene dönüşür görünüm olarak.

Bacakları ince olanlar diz üzerinde olan etekler giyebilir. Mini etek dikkati bacaklara çekecektir. Böylece daha ince ve fit bir görüntü olur.

Omuzları geniş olanlar vatkalı ve kabarık kollu kıyafetleri giymekten kaçınmalıdır. Hatta panço vb. formdaki üst giyim eşyalarını tercih etmemelidir. Bu formdaki kıyafetler bedenin üst kısmını daha da irileştirecektir.

Çizgili bir kıyafet giymek isteyenler üzerlerindeki tek bir parçada ve mümkünse dikey çizgili olarak tercih ederlerse isabet olur. Yatay çizgili kıyafet giymek de mümkün elbette ama yine tek parçada ve ince çizgili olanı tercih etmek gerekir. Yatay çizgilerin bu şekilde kullanımı vücudunu daha kalın göstermeyecektir.

Büyük Beden Kadın İçin Çanta ve Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Büyük Beden Kadın İçin Çanta ve Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Büyük beden kadın, yere yapışan ayakkabılar giymekten kaçınmalıdır. Spor ayakkabıda dahi hafif topuk olmasına dikkat etmelidir. Çok yüksek topuklu ayakkabılar daha da iri görünmesine neden olacaktır. İdeal boyda olan topukta ayakkabılar daha fit gösterecektir.

 

Çanta asla küçük olmamalı. Genelde büyük ve iddiasız çantalardan yana tercihte bulunmak gerekir. Çantada metal ve büyük aksesuarlardan kaçınmak dikkati çekmemek adına doğru bir yönelim olacaktır.

Kemer seçimlerinde de büyük ve kalın kemerlerden uzak durulmalıdır. Kocaman tokalı kemerler zaten saklamak istenilen kısımları insanların gözlerine sokacaktır.  Aslında beli kalın olanlar için kemer kullanımı tümden sakıncalıdır. Bel kıvrımına çizgi çekmeyen modelde kıyafetler seçmek risk almamak adına doğru seçimdir.

Ayaklar inceyse stiletto tercih edilebilir. Ama ayaklar kalın ve büyükse daha küçük gösterecek formda ayakkabılar seçilmelidir.

Büyük Beden Kıyafetlerde Dikkat Edilecek Hususlar

  • Kıyafetler genelde koyu renkli ve iç göstermeyen kumaşlardan seçilmelidir. Kalın ve sert kumaşlar yerine akıp giden formdaki uçuş uçuş olan kumaşlar tercih edilmelidir.
  • Dar etek ve pantolon giyildiyse basenleri örtecek kadar uzun ceketler giyilmelidir. İki renk kumaşla yapılmış kıyafetler daha ince gösterebilir.
  • Pileli etekler ve pantolonlar yerine düz kesim olanlar daha ince gösterme konusunda yardımcı olacaktır. Ama pileli olanlar, olan fazlalıkları göstermekle kalmaz daha da büyük görünmesine neden olur.
  • Desen tercih edilecekse yine parçalı stil olmasına dikkat etmelidir. Eğer kısa etek giyilecekse etekle aynı renkte opak bir çorap seçilebilir. Ya da uzun çizme giyilebilir. Pantolon giyildiğinde üzerine yapışan ve bütün kusurlarını ortaya çıkaran bir pantolon seçilmemelidir. Çok bol bir pantolon da olduğundan daha büyük beden olarak görünmesine neden olabilir.

 

Biraz fazla kilolu olan kadınların kusurlarını örtmek için kullanmayı tercih ettiği en kolay yöntem genelde bir iki beden büyük olan kıyafetleri giymektir. Aslında doğru beden gerçekten üzerine oturan bedendir. Örneğin 46 beden bir bluz üzerine tam oturur ama kusurlarını gizlemek için gider 48-50 beden kıyafet alır. Bir taraftaki kusuru örtmek için vücudunun iyi görünen kısımlarını da gizler. Oysa alınan elbise ve ya bluz üzerinde tadilat yapmaktan yüksünmemelidir. Gerekiyorsa tadilat yapılmalı ve vücuduna göre kıyafeti şekillendirmelidir. Mesela, kolları kalınsa kolsuz ama vücuduna göre olan bir kıyafete kol eklemekten kaçınmamalıdır.

Büyük beden kadın için en başında yapması gereken vücudunu tanımak ve vücuduna göre giyinmektir. Sırf moda diye vücuduna uymayan kıyafetleri asla seçmemelidir. Modanın aslında kendine yakışanı seçmesi demek olduğunun farkında olmaktır.

 

 

Related Posts

DIY Solar Power System Installation Guide

Harnessing solar power for your home is not only eco-friendly but also a cost-effective way to generate electricity. In this comprehensive guide, we’ll walk you through the…

DIY Poly Gel Nails Step-by-Step Guide

Poly gel nails have become a popular choice for those looking to achieve salon-quality nails from the comfort of their own homes. This step-by-step guide will walk…

DIY Old Jeans Makeover Ideas

In the world of fashion, it’s no secret that jeans are a timeless classic. They’re comfortable, versatile, and go well with just about any outfit. However, as…

DIY Kitchen Countertop Installation Guide

Are you ready to give your kitchen a fresh and personal touch? DIY kitchen countertop installation can be a rewarding and cost-effective project. In this comprehensive guide,…

How to Install Tires DIY

Installing tires on your vehicle can seem like a daunting task, but with the right tools and a step-by-step approach, you can do it yourself and save…

How to DIY Inground Pool Installation

Are you dreaming of having your very own inground pool right in your backyard? It’s a fantastic idea to create a personal oasis where you can relax…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *