Bulut Bilişim (Cloud Computing) Nedir, Bulut Bilişim Ne İşe Yarar?

İnternete bağlı her cihazda kullanılan bulut bilişim (Cloud Computing) hakkında ne olduğunu, ne işe yaradığını ve avantajlarını öğrenin.

Bulut bilişim yani İngilizce karşılığıyla Cloud Computing, bilgisayar tablet bunun gibi diğer cihazlarda kullanıcıların diledikleri zaman diğer kullanıcılar ile bilgisayar kaynaklarını paylaşabilecekleri internet tabanına sahip olan bilişim hizmetleri anlamına gelmektedir. Bu sistem internetin olduğu hemen her yerde rahatlıkla kullanılabilmektedir.

İnternetten video izlemek, e-posta göndermek müzik dinlemek, oyun oynamak ve belge saklamak gibi pek çok işlem bulut sistemi üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bu teknoloji sistemi üniversiteler ve şirketler gibi büyük kuruluşlar tarafından kurulmakta ve paylaşılmaktadır. Bulut teknolojisinin kullanılması ile kişisel bilgisayarların yükü azalarak birçok uygulama bulut sunucuları tarafından sağlanır.

Bulut Bilişim Ne İşe Yarar?

Bulut Bilişim Ne İşe Yarar

Günümüzde sektörü ve ölçeği fark etmeksizin her türlü kurum ve şirket tarafından veri yedekleme, yazılım geliştirme, büyük veri analizi, durum kurtarma gibi birçok farklı alanda bulut bilişim teknolojisi kullanılmaktadır. Finansal kurumlar bu sistemi dolandırıcılık olaylarının önüne geçmek amacıyla kullanırken, sağlık sektöründe ise yeni ve kişiselleştirilmiş tedavi yöntemleri geliştirmek amacıyla kullanılmaktadır.

Firmalar kendilerine ait bilişim alt yapıları ve veri merkezleri kurmaları yerine bulut hizmet sağlayıcılarından depolama, uygulama ve veri tabanı hizmeti satın aldıklarında bu teknolojiden faydalanmak için daha düşük bütçe ayıracaklardır. Bu durum bulut teknolojisinin en büyük avantajları arasında yer almaktadır.

Bulut Bilişim Sistemi Avantajları

Bulut Bilişim Sistemi Avantajları

Bulut teknolojisinin kullanılması şirketler ve firmalar açısından birçok avantaj sağlamaktadır.

 • Bulut teknolojisi kurumsal veri merkezlerine göre ekonomik ölçeklendirme ve hız bakımından avantaj sağlar.
 • Bulut teknolojisi donanım, yazılım ve kurum içi veri merkezi oluşturma gibi birçok maliyetin ortadan kaldırılmasın yardımcı olur. Bu sistem ayrıca istenilen zamanda istenilen coğrafyaya ulaşma imkanı da sağlayacaktır.
 • Sistem uygulamasının kurulabilmesi için BT uzmanına gerek duyulmayacaktır. Sistemde uygulamalar otomatik olarak yapılabilecektir.
 • Bilgi işlem kaynaklarına ulaşmak bulut bilişim aracılığıyla saniyeler içerisinde gerçekleştirilebilecektir.
 • Bulut teknolojisi sayesinde verilerin saklanması ve takibi gibi alt yapı sorunları ortadan kalkıyor olacaktır.
 • Sınırsız verilen faydalanma imkanı yine bu sistem üzerinden sağlanabilmektedir.
 • Güvenli ve depolama yazılımlarına yüksek ücretler ödemek yerine bulut sistem ile yalnızca kullanıldığı süre boyunca ödeme yapılmaktadır.
 • Ölçeklendirmenin isteğe bağlı olarak yapılabilmesi dolayısıyla ihtiyaç duyulduğu anda depolama alanına sahip olunabilmektedir.
 • Bulut teknolojisi sayesinde nesnelerin interneti, yapay zeka, sohbet robotları ve blok zinciri gibi yeni yazılım servislerine sahip olunabilmektedir.

Bulut Bilişim Kullanım Alanları

Bulut Bilişim Kullanım Alanları

Bulut teknoloji sistemi sahip olduğu özelliklere göre pek çok farklı alanda kullanım imkanına sahip olmaktadır.

1. Veri Depolama

Data herhangi bir bulut sistemine aktararak veri depolama işlemi yapılabilir. Bu işlem aynı zamanda maliyet açısından da tasarruf etmeyi sağlayacaktır.

2. Uygulama Test Etme

Bulut bilişim sisteminin ölçeği arttırılabilir ve azaltılabilir olma özelliği ile uygulama test işlemi yapılabilmektedir. Bu işlemle birlikte uygulama test etme ve oluşturma gibi çalışmalar için maliyet ve zaman kaybının da önüne geçilmiş olacaktır.

3. Yapay Zeka Kullanma ve Makine Öğrenimi

Müşterilerle etkileşimlere yön verebilecek akıllı modeller kolayca üretilebilecektir.

4. Felaket Kurtarma ve Yedekleme

Bulut teknoloji sistemi içerisinde en çok tercih edilen sistemler felaket kurtarma ve yedeklemedir. Felaket kurtarma sistemi kurmak oldukça masraflı ve pahalı bir işlemdir. Bulut bilişim sistemi ile herhangi bir yatırım yapmadan ve alt yapıya sahip olmadan düşük maliyetlerle yedekleme yapılarak felaket kurtarmaya sahip olunabilir.

5. Verilerin Analiz Edilmesi

Tüm veriler bulut sisteminde toplanarak verilerin analizi hızlı bir şekilde yapılabilir. Yapılan analizler sayesinde yeni kampanyalar, yeni projeler, büyüme ve küçülme gibi farklı alanlarda başarılar sağlanabilir.

6. İsteğe Bağlı Yazılım

SaaS yazılım sistemi ile en son yazılım sürümleri müşterinin istediği zaman istediği yerde sunulabilmektedir.

7.  Görüntü ve Ses Akışının Sağlanması

Yüksek çözünürlüğe sahip görüntü ve ses özellikleri ile birlikte hedef kitle ile istenilen zamanda bağlantı kurulabilmektedir.

Bulut Bilişim Özellikleri

Bulut Bilişim Özellikleri

Bulut bilişim sistemi bünyesinde birçok özellik barındırmaktadır.

 • Bulut teknolojisinin en belirgin özelliği donanım ve yazılımların sanallaştırılarak hizmet odaklı olmasıdır. Günümüzde pek çok şirket teknolojiye ayak uydurabilmek adına bulut teknoloji sistemini kullanmaktadır.
 • Bulut teknolojisi kullanılarak yedekleme, yapılandırma ve boyutlandırma gibi pek çok işlem otomatik olarak yapılabilecektir. Bu da hem maliyet hem de zaman tasarrufu sağlayacaktır.
 • Büyük veriden ve buluttan toplanan dataların güvenli bir şekilde depolanması kurumların çalışılabilirlik sürelerinin arttırılmasında doğrudan etkilidir.
 • Performans kaynaklı olarak ortaya çıkan sorunlara müdahale de yine hızlı bir şekilde yapılabilecektir.
 • Kullanıldığı kadar ödeme özelliği sayesinde ihtiyaç olduğu kadar donanım kullanılabilir.
 • Bulut bilişim sisteminde yazılım ve donanım uygulamaları en son sürüme göre güncellenir. Yapılan tüm değişiklikler otomatik olarak cihazlara yansır.
 • Bulut sisteminin yedekli alt yapılarla çalışması sebebiyle veri kaybı gibi durumlar minimum düzeye indirilir.
 • Bulut bilişim sistemi son derece güvenilir bir sistemdir. İhtiyaç olduğu kadar depolama alanına istenildiği zaman sahip olunabilir.
 • Çoklu sunucu bağlantısı özelliği ile en düşük kapasiteli cihazlarda bile her türlü bilgiye erişim kolaylıkla sağlanabilir.
 • Kişisel bilgisayarların yükü bulut teknolojisi ile en aza indirilir.

Bulut Bilişim Hizmet Modelleri

Bulut Bilişim Hizmet Modelleri

Bulut bilişim hizmeti laas, Paas ve SaaS olmak üzere 3 kategoriden meydana gelmektedir. İhtiyaçlara uygun hizmet modelinin belirlenmesinde ve iş hedeflerine ulaşmada bu modellerin özelliklerini bilmek oldukça yarar sağlayacaktır.

1. laaS Sunucu Altyapı Hizmeti

Bulut teknoloji sisteminin en esnek ve en temel bilgi işlem modeli laaS olmaktadır. Altyapının oluşturulması ile birlikte bulut bilişim desteği sağlanmaktadır. Kullandıkça öde prensibi ile hareket eden laaS, network, depolama ve sanallaştırma hizmetleri sunmaktadır. laaS ölçülebilir esnek çözümler sunarak düşük maliyetli işlem hizmet sağlar.

laaS hizmet modeli sayesinde fiziksel sunuculara ihtiyaç duyulmazken veri merkezi altyapısı oluşturmaya da gerek kalmaz. Geliştirme ve test etme gibi işlemler çok hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilir. Böylelikle yeni uygulamaların pazara sürülmesi daha hızlı olacaktır. laaS kullanılarak çalıştırılan web siteleri daha az maliyetli olmaktadır.

2. PaaS  Platform Hizmeti

PaaS hizmet modeli uygulama geliştirenlerin projelerin gerçekleştirebilmeleri için yazılım ve donanım araçları desteği sağlamaktadır. PaaS kullanıcılarına özel olarak uygulamalarını yönetecekleri, geliştirecekleri ve sunacakları bulut ortamı hazırlanır. İşletim sistemi, veri tabanı ve programlama dili Paas hizmet modeline verilebilecek en iyi örnekler arasında yer almaktadır.

Yeni uygulamaların kodlama süreci PaaS ile daha da kısa hale gelir. Nesnelerin interneti, yapay zeka, inovatif teknolojiler, blok zinciri ve sohbet robotları gibi özelliklerin yer aldığı programlar uygulama geliştiricilerin yazılımlarında kullanılabilir. PaaS ile iş yükü yerine yaratıcılığın ön plana çıkması sağlanır.

3. SaaS Yazılım Hizmeti

Nihai kullanıcıya web tabanlı uygulamalar SaaS hizmet sağlayıcıları ile sunulmaktadır. Bu hizmetlerin güncel ve güvenli olması da yine bu sistem sayesinde gerçekleştirilir. Kullandıkça öde sistemine dayanan bu hizmet en kusursuz yazılım sistemleri arasında yer almaktadır. Kullanıcılar uygulamaları kullanarak verileri analiz edebilir, depolayabilir ve projeler üzerinde iş birliği gerçekleştirebilir.

Dünyanın neresinde olursanız olun internet olan her yerde uygulamalara kolay bir şekilde erişim sağlanabilir. Hizmet gereksinimlerine bağlı olarak kaynak kullanımı gerçekleştirilebilir. Kullanıcıların yazılım yönetmelerine, kurmalarına ve yükseltmelerine gerek kalmayacaktır. Tüm işlemler SaaS tarafından gerçekleştirilecektir.

Bulut bilişim sistemi günümüz teknolojisinde daha fazla kişisel veri ve data saklamak amacıyla sıklıkla tercih edilen bir sistemdir. Notebook, bilgisayar ve bunun gibi akıllı cihazların kapasitelerinin arttırılmak istenmesiyle fiyatlar da yükselmektedir. Bulut bilişim tüm bu sorunlara çözüm olmak adına ortaya çıkmıştır.

Related Posts

DIY Solar Power System Installation Guide

Harnessing solar power for your home is not only eco-friendly but also a cost-effective way to generate electricity. In this comprehensive guide, we’ll walk you through the…

DIY Poly Gel Nails Step-by-Step Guide

Poly gel nails have become a popular choice for those looking to achieve salon-quality nails from the comfort of their own homes. This step-by-step guide will walk…

DIY Old Jeans Makeover Ideas

In the world of fashion, it’s no secret that jeans are a timeless classic. They’re comfortable, versatile, and go well with just about any outfit. However, as…

DIY Kitchen Countertop Installation Guide

Are you ready to give your kitchen a fresh and personal touch? DIY kitchen countertop installation can be a rewarding and cost-effective project. In this comprehensive guide,…

How to Install Tires DIY

Installing tires on your vehicle can seem like a daunting task, but with the right tools and a step-by-step approach, you can do it yourself and save…

How to DIY Inground Pool Installation

Are you dreaming of having your very own inground pool right in your backyard? It’s a fantastic idea to create a personal oasis where you can relax…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *