Biyografi Filmleri İçerisinde Deha Kişilerin Hayatını Anlatan 7 Yapıt

Zekaları ile çığır açmış önemli kişilerin hayatına odaklanan biyografi filmleri, her daim çok sevilmiştir. Gerçek hayat hikayelerine ışık tutan bu film türleri ile dünyamızda yaşayan en zeki insanları yakından tanıyabilirsiniz. Biyografi filmleri imdb puanı açısından da genellikle tatmin edici yapımlar olmuştur.

Biz de bu türün çok sevildiğini bildiğimizden dolayı size en başarılı isimlerin hayatını anlatan filmlerin bir listesini yapmak istedik. Dünyada öldükten sonra da iz bırakmayı başarmış dahilerin hayatlarını izlerken ekrandan gözününüzü ayıramayacaksınız. İşte, tüm zamanların en başarılı isimlerinin hayatlarına odaklanan biyografi filmleri en iyi listemiz:

Zekilerin Hayatlarına Odaklanan Biyografi Filmleri

Dünya tarihinde zekası ile ön plana çıkmayı başaran ve bu sayede insanlığa da faydalı olan bazı önemli isimler bulunuyor. Bu önemli isimlerin hayatları da bazı yönetmenler ve yapımcılar tarafından beyazperdeye aktarılıyor. İşte, sizi de derinden etkileyecek olan hayat hikayeleri ile zeki insanların biyografi filmleri listesi:

1.     The Imitation Game – 2014

2014 yılında büyük ses getiren yapımlardan biri olan The Imitation Game, dünyanın  en zeki insanlarından olan Alan Turing’in hikayesidir. II. Dünya Savaşı esnasında Almanların geliştirdiği enigma makinesi, pek çok devleti zora sokmaktadır.

Almanlar, her gün yenilenen bir şifreleme ile enigma makinesi üzerinden birliklerine başarılı bir şekilde haber göndermektedir. Enigmanın çözülmesi demek aynı zamanda savaşın gidişatının da değiştirilmesi demek olduğundan Alan Turing ve ekibi bu yolda mesai harcayacaktır.

2.     A Beautiful Mind – 2001

Biyografi filmleri arasında A Beautiful Mind isimli bu yapımın oldukça önemli bir yeri bulunuyor. Film, ünlü matematikçi John Nash’in hayatından bazı önemli kesitleri izleyici ile paylaşıyor.

Matematik dünyasının önemli isimlerinden polan John Nash, kısa sürede bu alandaki zekasını kanıtlamayı başarmıştır. Kariyerinde önemli bir noktada bulunan Nash, bir süre sonra şizofrenik eylemlerde bulunmaya başlayınca olaylar değişir. A Beautiful Mind, usta matematikçinin zekasının derinliklerinde yola çıkan gerçek bir hikayedir.

3.     Frida – 2002

Frida, hayatının pek çok noktasında acılar çekmiş bir kadın ressamdır. Dünyanın en ünlü ressamlarından olan Frida Kahlo, kocası Diego Rivera ile de gelgitli bir ilişki yaşamaktadır. Küçük yaştan bu yana geçirdiği hastalıklar ve kazalar nedeniyle hayata tutunmakta zorluk çeken bu dahi kadın, kendisini zorlu mücadeleler içerisinde bulmaktadır.

Frida Kahlo’nun yaşamını ince ayrıntısına kadar anlatan Frida isimli bu film, size ressamın yaşadığı zorlukları tek tek anlatacak. Filmi izlerken Frida’nın zekasına ve yaşama azmine de hayran kalacaksınız.

4.     The Theory of Everything – 2014

Biyografi filmleri arasında Stephan Hawking’in hayatına odaklanan The Theory of Everything de yer alıyor. Dehaların hayatlarına odaklanan filmler listemizde tüm zamanların en zeki insanlarından olan Hawking’in biyografisi de büyük dikkat çekiyor.

Stephan Hawking, çığır açan teorileri ve bilimsel araştırmaları ile modern çağın en zeki insanlarından biri kabul ediliyor. Zeki bilim insanının hastalığının ilerleme süreci de bu yapımda incelikle anlatılıyor. Siz de Hawking gibi dahi bir ismi daha yakından tanımak istiyorsanız bu filme bir şans vermelisiniz.

5.     The Social Network – 2010

Antipatik bir dahi olarak kabul edilen Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in hayat hikayesini hiç merak ettiniz mi? Henüz üniversite çağındayken Facebook gibi büyük bir oluşuma imza atan Zuckerberg, bu yolda kimi tatsız olaylar ile de baş etmek zorunda kalıyor.

The Social Network, Zuckerberg’in üniversite yıllarına ışık tutmakla birlikte sosyal medyanın oluşum sürecini de anlatıyor. Film, dahi girişimcinin bu uğurda kaybettiklerini de bir bir izleyiciye aktarmayı başarıyor.

6.     Catch Me If You Can – 2002

Söz konusu zekilerin biyografi filmleri olduğunda listemize Catch Me If You Can isimli bu yapımı da mutlaka eklemeliyiz. Dolandırıcı olarak kısa sürede pek çok kişiyi zarara uğratmış olan bir gencin hikayesine bu filmde yakından bakacaksınız.

Catch Me If You Can, zekası ile henüz 19 yaşında iken pek çok sahte çek işine girmiş bir gencin tuhaf hikayesidir. Dolandırıcı genç, yalnızca birkaç sene içerisinde kendisi için hatırı sayılır bir miras oluşturmayı başarmıştır.

7.     Ray – 2004

Müzik dünyasının önemli isimlerinden olan Ray Charles’in dokunaklı hayat hikayesini merak edenlere bu başyapıtı öneriyoruz. Çocuk yaştan itibaren müzikle iç içe olan Ray, zekası ile ön plana çıkmaktadır. Geçirdiği talihsiz bir kaza yüzünden gözlerini kaybeden Ray’in müzik aşkı ise hiçbir zaman sönmeyecektir.

Ray Charles’in müzik alanında açtığı önemli yolu daha iyi anlamak isteyenler bu 2004 yapımı filme göz atabilirler.

8.     Amadeus – 1984

Dahilerin hayatlarına ışık tutan biyografi filmleri listemizi bir başka önemli müzisyen ile sonlandırıyoruz. Amadeus Mozart’ın deli dolu hayatına odaklanan bu yapım, usta müzisyenin zekasını da gözler önüne serecek.

Adından deli dahi olarak da bahsettiren bu müzisyen, hayatının bazı dönemlerinde çeşitli kırılma noktaları yaşayacak. Mozart’ın üne kavuşmasından ölümüne kadar geçen süreci tek bir solukta izleyeceksiniz.

Film severler için bu yazımızda ilginizi çekebilir: En Güzel Komedi Film Önerileri

 

Related Posts

DIY Solar Power System Installation Guide

Harnessing solar power for your home is not only eco-friendly but also a cost-effective way to generate electricity. In this comprehensive guide, we’ll walk you through the…

DIY Poly Gel Nails Step-by-Step Guide

Poly gel nails have become a popular choice for those looking to achieve salon-quality nails from the comfort of their own homes. This step-by-step guide will walk…

DIY Old Jeans Makeover Ideas

In the world of fashion, it’s no secret that jeans are a timeless classic. They’re comfortable, versatile, and go well with just about any outfit. However, as…

DIY Kitchen Countertop Installation Guide

Are you ready to give your kitchen a fresh and personal touch? DIY kitchen countertop installation can be a rewarding and cost-effective project. In this comprehensive guide,…

How to Install Tires DIY

Installing tires on your vehicle can seem like a daunting task, but with the right tools and a step-by-step approach, you can do it yourself and save…

How to DIY Inground Pool Installation

Are you dreaming of having your very own inground pool right in your backyard? It’s a fantastic idea to create a personal oasis where you can relax…

This Post Has One Comment

  1. Pandemi döneminde ne izlesek diye düşünürken sitenizde güzel seçenekler sunmuşsunuz, içerisinde izlemediğim filmleri de mutlaka değerlendireceğim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *