Beyaz Bal Nedir Ne İşe Yarar?

Beyaz bal, rengi ve şifalı özellikleri ile en çok merak edilen bal türlerindendir. İşte beyaz balla ilgili merak edilen her şey!

Eski dönemlerde “mart balı” ismi ile bilinen ve beyaz rengi ile diğer bal türlerinden çok farklı özellikler gösteren bir üründür.  İlk bakışta doğal bir gıda gibi gözükmez. Halbuki bu bal gerçek arılar tarafından yapılan gerçek bir bal türüdür.

Beyaz Bal Olur Mu? Beyaz Bal Neden Beyaz Olur?

Bu bal türünün beyaz renkte olmasının iki sebebi vardır. Bu sebeplerden birincisi Kafkas arıları denilen özel bir arı cinsinin bu balları yapmasıdır. Kafkas arılarının genetiği farklıdır ve ürettikleri bal beyaz renkte olur.

Beyaz balın rengini belirleyen bir diğer faktör ise üretildiği yerdir. Bu balın üretildiği yerler deniz seviyesinden çok yüksek bölgelerdir. Çiçek çeşitliliğinin fazla olduğu yerlerde üretilir. Bu nedenle balın rengi beyaz olur ve balın içeriği daha zengindir.

Kırgızistan Beyaz Bal Ne Balı? Beyaz Bal Petek Balı Mı?

beyaz-bal
beyaz bal

Kırgız Türklerinin yöresel ürünlerinden olan bu bal çeşidi Kafkas arıları tarafından yapılan gerçek bir mahsuldür ve özel müşterileri olan pahalı bir üründür. Bazı hastalıklar için tedavi edici özellikleri bulunmaktadır. Bundan ötürü daha kovanlarda iken alıcı bulmaktadır.

Sıkça tercih edilmesinin en önemli nedeni şifa kaynağı olmasıdır. Çoğunlukla beyaz renkli olan bu bal çeşidinin sarıya yakın renklerde olduğu durumlar da vardır. Tamamen doğal bir gıdadır ve ancak dağlık ve yüksek yerlerde üretilebilmektedir.

Beyaz Bal Faydaları Nelerdir? Beyaz Bal Neye İyi Gelir?

beyaz-bal

Beyaz renkli şifalı bal yüzyıllardır dünyanın değişik yerlerinde hastalıkları tedavi etmek amacıyla kullanılmıştır. Hatta bu balı eski dönemlerde “ilaç” niyetine tavsiye eden hekimler de bulunmaktadır.

Yapılan araştırmalarda beyaz balın şu konularda şifa kaynağı olduğu tespit edilmiştir:

  • Kan dolaşımını hızlandırdığı için tüketen kişiler kendilerini zinde hisseder. Bağışıklığı güçlendirir. Vücuda enerji verir. Böylece hastalıklara karşı doğal bir koruma sağlar. Herhangi bir hastalıkla mücadele eden kişilerin ise daha çabuk iyileşmelerine yardımcı olur.
  • Vücutta biriken zararlı maddelerin kolay bir şekilde dışarı atılmasını sağlar.
  • Unutkanlığın giderilmesinde son derece etkilidir. Hafızayı güçlendirdiği bilinmektedir. Aynı zamanda rahatlatıcı bir etkisi vardır ve strese karşı oldukça etkilidir.
  • Cilt sağlığı konusunda çok olumlu sonuçlar alınmasını sağlar. Bu balı tüketen kişilerin ciltlerinde yenilenme olduğu tespit edilmiştir. Beyaz renkte olan bu şifalı bal aynı zamanda cilt kremi olarak da kullanılmaktadır.
  • Sindirim sisteminin sağlıklı biçimde çalışmasını sağlar. Hazımsızlığı ortadan kaldırır ve midenin rahatlamasına yardımcı olur.
  • Hem kadınlarda hem de erkeklerde cinsel performansı artırdığı bilinmektedir.
  • Nezle, grip gibi kış hastalıklarının daha kısa sürede geçmesini sağlar.

Beyaz balın sıralanan bu faydalarının yanı sıra dikkat eksikliğini ortadan kaldırdığı ve depresyondan kurtulmaya yardımcı olduğu da belirtilmektedir.

Beyaz bal Türkiye’de Üretiliyor Mu? Beyaz Bal Nerede Meşhur?

beyaz-bal

Beyaz balın anavatanı Kafkasya’dır. Artvin ve Ardahan illerimiz de Kafkas bölgesi içinde kabul edilir. Kafkasların iklimi ve bitki örtüsü bu şehirlerimizde açık bir şekilde varlığını hissettirir. Bu nedenle bu özel bal bu iki ilimizde de üretilmektedir.

Son yıllarda Karadeniz’in bazı şehirlerinde ve Doğu Anadolu’da da bu özel balı üretmek için çalışmalar yapılmaktadır. Bunun için Kafkas arıları kullanılsa da istenilen ölçüde kaliteli bal elde edilememektedir. Bu nedenle bu balı satın almak isteyenlerin öncelikle Artvin ve Ardahan’da çalışan alıcılarla irtibat kurması en isabetli tercih olacaktır.

Beyaz renkli bal Gürcistan, Ermenistan ve Azerbaycan’da da üretilmektedir. Bu ülkelerde bulunan şifalı beyaz renkli bal son derece kalitelidir. Ancak Hindistan ve Çin’de üretilen beyaz bir bal türü daha vardır. “White honey” ismi ile satılan bu ürün beyaz renkte bir baldır ancak hiçbir şekilde Kafkas balı gibi kaliteli değildir.

Beyaz Bal Nasıl Tüketilmeli?

beyaz-bal

Beyaz balın kullanım tarzı çiçek balda olduğu gibidir. Yani tek başına tüketilebileceği gibi başka gıdalarla birlikte de yenilebilir. Ancak unutulmamalıdır ki bu bal içerik olarak çiçek balından çok daha güçlü özelliklere sahiptir. Bu nedenle az tüketilmesi gerekir.

Kahvaltıda ya da günün diğer öğünlerinde alınacak bu doğal balın miktarı 2-3 çay kaşığını geçmemelidir. Yani bu bal doymak için yenilen bir gıda değildir. Beyaz renkli bal türü tadımlık yenir ve daha çok şifa bulmak için kullanılır.

Beyaz Bal Fiyatı Yüksek Mi? Kırgızistan Beyaz Bal Fiyatları Ne Kadar?

Bu balın fiyatları üretim kalitesine göre değişmektedir. Düşük fiyatlı beyaz renkli ballar bulmak mümkün olsa da kaliteli balların fiyatları biraz yüksektir. Özel ve nadir bulunan bir bal çeşidi olduğundan fiyatları diğer bal çeşitleri üzerinden fazla olmaktadır.

Related Posts

DIY Solar Power System Installation Guide

Harnessing solar power for your home is not only eco-friendly but also a cost-effective way to generate electricity. In this comprehensive guide, we’ll walk you through the…

DIY Poly Gel Nails Step-by-Step Guide

Poly gel nails have become a popular choice for those looking to achieve salon-quality nails from the comfort of their own homes. This step-by-step guide will walk…

DIY Old Jeans Makeover Ideas

In the world of fashion, it’s no secret that jeans are a timeless classic. They’re comfortable, versatile, and go well with just about any outfit. However, as…

DIY Kitchen Countertop Installation Guide

Are you ready to give your kitchen a fresh and personal touch? DIY kitchen countertop installation can be a rewarding and cost-effective project. In this comprehensive guide,…

How to Install Tires DIY

Installing tires on your vehicle can seem like a daunting task, but with the right tools and a step-by-step approach, you can do it yourself and save…

How to DIY Inground Pool Installation

Are you dreaming of having your very own inground pool right in your backyard? It’s a fantastic idea to create a personal oasis where you can relax…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *