Android Uygulama Yapmak İçin Gereken Programlar

Android uygulama yapmaya yarayan ücretli ve ücretsiz araçların yanında web sitelerini de öğrenerek, gelişiminizi bir adım öne taşıyın.

Android uygulama yapma oldukça kolay ve basit bir işlemdir. Açık kaynak kodlu ve ücretsiz bir alt yapıya sahip olan Android aynı zamanda Linux temelli bir işletim sistemidir. Mobil cihazların büyük bir kısmında kullanılan Android işletim sisteminde farklı uygulamalara da ihtiyaç duymaktadır. Uygulama yapmaya başlamadan önce iyi bir plan ve program yapmak son derece faydalı olacaktır.

Teknolojinin gelişmesine bağlı olarak geliştirilen akıllı telefonlar teknoloji pazarında kalıcı olarak yer almaktadır. Bunun yanında yeni alanda da ortaya çıkmakta uygulama geliştirme alanına ihtiyaç duyulmaktadır. Google Play uygulaması yapmak için JAVA ve C++ dil kullanılırken Android Studio ve Eclipse en çok kullanılan uygulama yapma programları arasında yer almaktadır.

Android Uygulaması Nedir?

Android Uygulaması Nedir

Günlük yaşamda her geçen gün daha fazla ön plana çıkan mobil cihazlar yazılımcıların geliştirmiş olduğu çeşitli uygulamalar ile birlikte daha pratik bir hal almaktadır. Android tabanlı olarak geliştirilen uygulamalar.apk uzantılı olmaktadır. Android aplikasyonları Assembly, Make, Python, C++, C ve Java dahil birçok dilde geliştirilerek kullanılmaktadır.

Bankacılık işlemleri, video ve program düzenleme, görüntülü arama, müzik ve eğitim gibi pek çok işlemi yerine getirmeyi sağlayan Android uygulamalar, akıllı cihazlar sayesinde interaktif etkileşim kurmaya yardımcı olur. Android tabanlı cihazları daha da fonksiyonel hale getiren bu yazılımlar ücretli ve ücretsiz olacak şekilde iki farklı çeşitte müşterilere sunulmaktadır.

Android basit bir ara yüze sahip olması nedeniyle kolay bir kullanıcı deneyimi sunmaktadır. Android uygulama yapma bu anlamda oldukça önem arz eden bir konudur. Android uygulamaları pek çok kaynak üzerinden indirip kullanmak mümkün olmaktadır. Yazılımcılarım yanı sıra Google Play Store aracılığı ile de uygulamalar cihazlara kolaylıkla yüklenebilmektedir.

Androd tabanlı işletim sistemine sahip olan cihazlar için uygulama geliştirmekle sorumlu kişiler Android geliştirici olarak tanımlanmaktadır. Pek çok yazılım diline hakim olan ve profesyonel olarak kullanabilen bu kişiler yeni uygulamaların optimize edilerek, işlevselliğini arttırarak performans sorunlarını teşhis etmede de büyük başarı elde etmektedirler.

Android geliştiricilerin asıl görevi gelişmiş uygulamalar tasarlamak olan bu kişiler aynı zamanda performans gereksinimi ve ara yüz hakkında da bilgi sahibidirler. Aplikasyonlarda meydana gelen hatalar Android geliştiriciler tarafından düzeltilebilmektedir. Müşterinin talebine bağlı olarak Java kodlarının yazımını da yapabilirler.

Android Uygulama Nasıl Yapılır?

Android Uygulama Nasıl Yapılır

Android uygulama yapma işlemi için bazı dikkate edilmesi gereken konular bulunmaktadır. Bu konuların başında Java dilinin çok iyi bilinmesi gelmektedir. Java yanı sıra Python, C++ gibi yazılım dillerine de hakim olunması gerekmektedir. Android uygulamanın hazırlanabilmesi için Java JDK ve Ecylipse programlarının da bilgisayara önceden kurulması gerekir.

Android uygulama yapma için teknik aşamanın ardından sıra hedef kitlenin belirlenmesi konusuna gelmektedir. Bu aşamada hazırlanacak olan uygulamanın hangi kitleye uygun olacağının planının önceden hazırlanması gerekir. Kullanımı deneyimi ve tasarım ön plana alınarak uygulama yapma aşamasına geçilebilmektedir.

Android Geliştirme İçin Gereken Programlar

Android uygulama yapma için bazı programların bilgisayara önceden yüklenmesi gerekmektedir. Bu programlar arasında en önemlileri Java JDK, Android SDK ve Ecylipse olmaktadır. Android uygulama yapma programları özellikleri ve amaçlarına göre kategorilere ayrılmaktadır. Bu programlar aynı zamanda geliştirilen uygulamaların test edilerek oluşabilecek sorunlara karşı önlem almaya yardımcı olur.

1. Eclipse

Oldukça basit bir ara yüze sahip olan Eclipse, en çok tercih edilen programlar arasında yer almaktadır. Java’ya geliştirme ortamı sağlayan bu program platform içerisindeki uygulamaları denemek amacıyla öykünücü kurabilme fırsatı sağlar. İçeriğinde birçok yazılım olan bu program Python ve C gibi farklı dillerle birlikte de kullanılabilir.

2. Java JDK

Java dilinde yer alan çeşitli uygulamaları kodlamayı sağlayan Java JDK aynı zamanda bir geliştirme kitidir. Yalnızca Java temeline sahip programların geliştirilebilmesini sağlayan sağlam alt yapısı .class uzantı dosya oluşturmayı da sağlar.

3. Android SDK

Yazılım geliştirme kiti olarak yer alan Android SDK, işletim sistemine sahip olan cihazlar için çeşitli uygulamalar programlamayı sağlar. Aplikasyonların daha rahat tasarlanabilmesi amacıyla tasarlanan program, hazırlanan uygulamaları düzenleme, test etme ve optimize etmeyi sağlar.

Ücretsiz Android Uygulama Yapma Siteleri

Ücretsiz Android Uygulama Yapma Siteleri

Çeşitli aplikasyonlar yapma ve geliştirme imkanı sağlayan Android uygulama yapma sitesi kullanışlı şablon ve ara yüzleri ile daha pratik bir hale gelmektedir. Program bilgisi ve yazılım diline gerek olmadan kullanılabilecek olan platformlar oldukça kısa bir süre içinde program oluşturma ve yayınlama imkanı sağlar.

1. AppYet

Profesyonel aplikasyonlar geliştirme imkanı sağlayan AppYet, kodsuz Android uygulama yapma programları arasında yer almaktadır. Alt yapısının Atom ve RSS ile çalışabiliyor olması ile web sitesinin uygulamaya dönüştürülebilmesini sağlar. Youtube, Blogger, WorPress, Twitter ve Medium gibi platfromları destekleyen uygulama aynı zamanda uygulama içinde ses ve video oynatmayı da sağlar.

Özelleştirilebilir şablonla sahip olmasıyla tasarım işlemlerini daha kolay hale getiren program, çevrimdışı çalışabilen Android uygulama yapma işlemi için de yardımcı olur. Platformun en belirgin özelliklerinden biri de senkronizasyon ayarı yapmaya imkan sağlamasıdır. AppYet aynı zamanda oluşturulan APK dosyasını birkaç dakikada e-posta adresine gönderir.

2. AppsGeyser

Herhangi bir yazılım bilgisine gerek olmaksızın aplikasyon oluşturma imkanı veren AppsGeyser, ücretsiz Android uygulama yapma siteleri arasında yer almaktadır. Uygulamanın tasarım kısmında yapılan değişiklikleri anında test etmeyi sağlayan platform aynı zamanda uygulamaya dair kullanım istatistiklerini de ön plana çıkarır.

35’te fazla ücretsiz şablonu bir arada sunan AppsGeyser, günlük yaşam, eğlence, blog, oyun gibi alanlarda uygulamaların nasıl oluşturulacağı ve yayınlanacağı konusunda bilgi verir. Platform kendi uygulamanızı birkaç saat içerisinde tasarlayarak kullanma imkanı sağlar.

3. Create My Free App

Küçük ya da büyük platform fark etmeksizin farklı pek çok alanda Android uygulama yapma işlemi sağlayan program dinamik çözümlerle 3 adımda aplikasyon oluşturmaya yardımcı olur. Ücretsiz bir şekilde hizmet sağlayan platform, yayınlanan uygulamaların istenilen zamanda düzenlenebilme imkanı sağlar.

Pek çok alanda uygulama geliştirme imkanı sağlayan Create My Free App, kullanım hazır olan şablonları ile müşterilere ürün ve hizmetlere daha hızlı bir şekilde ulaşmayı sağlar. Kolay bir ara yüze sahip olan platform, herhangi bir kodlamaya ihtiyaç olmadan kullanılabilecektir.

4. Mobincube

Sürükle bırak mantığı kullanılarak hazırlanan uygulama hemen her alanda Android uygulama yapma ve geliştirmeyi sağlar. Geniş şablon seçenekleri aplikasyonun nasıl görüneceği konusunda fikir sahibi olmaya yardımcı olur. Özelleştirmenin ön planda olduğu platform herhangi bir kod dili kullanmadan uygulama hazırlama fırsatı sunmaktadır.

Ücretsiz olan uygulama Türkçe dil seçeneğine sahiptir. İndirme sınırı olmaksızın platform ayrıca mobil mağaza oluşturma imkanı da sağlamaktadır. Uygulama içerisinde her ayrıntı özelleştirilebilmektedir. Uygulama içerisine çevrimiçi haritalar da eklenebilmektedir.

5. Appy Pie AppMakr

Uygulamanın en belirgin özelliği uygulamaların çok dilli olarak hazırlanmasına fırsat tanımasıdır. Aplikasyona bildirim gönderme özelliği ile uygulama kolay bir kullanıma sahiptir. Platform üzerinde oluşturulan uygulamaya navigasyon özelliği de eklenebilmektedir. Canı ön izleme seçeneği ile tasarım işlemleri hızlı bir şekilde tamamlanabilmektedir.

Android uygulama yapma yaşanan teknolojik gelişmelerle birlikte her geçen gün daha fazla talep görmektedir. Özellikle mobil cihaz kullanımının yaygınlaşması bu durumu doğrudan etkileyen bir durum olmaktadır. Hazırlanan uygulamalar günlük hayatta ta pek çok kolaylığı beraberinde getirmektedir.

Related Posts

DIY Solar Power System Installation Guide

Harnessing solar power for your home is not only eco-friendly but also a cost-effective way to generate electricity. In this comprehensive guide, we’ll walk you through the…

DIY Poly Gel Nails Step-by-Step Guide

Poly gel nails have become a popular choice for those looking to achieve salon-quality nails from the comfort of their own homes. This step-by-step guide will walk…

DIY Old Jeans Makeover Ideas

In the world of fashion, it’s no secret that jeans are a timeless classic. They’re comfortable, versatile, and go well with just about any outfit. However, as…

DIY Kitchen Countertop Installation Guide

Are you ready to give your kitchen a fresh and personal touch? DIY kitchen countertop installation can be a rewarding and cost-effective project. In this comprehensive guide,…

How to Install Tires DIY

Installing tires on your vehicle can seem like a daunting task, but with the right tools and a step-by-step approach, you can do it yourself and save…

How to DIY Inground Pool Installation

Are you dreaming of having your very own inground pool right in your backyard? It’s a fantastic idea to create a personal oasis where you can relax…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *