ACT Ne Demek, ACT Sınavı Nedir? (14 Soruda ACT Nasıl Girilir? )

Act sınavı Amerikan üniversitelerinde lise sonrası eğitim görmek isteyen öğrencilerin lise müfredatı ile yabancı dil yeteneklerini ölçen bir sınavdır. Bu sınavdan alınan yüksek bir puan ile en kaliteli ve prestijli Amerikan üniversitelerine rahatlıkla girilebilmektedir.

Act ne demek? ACT sınavı “American College Testing” ifadesinin kısaltmasıdır.  Act sınav sonucunu Amerika’daki tüm üniversiteler dikkate almaktadır.  Amerika dışında dünya çapında da 225 üniversite bu sınav sonucunu yine aynı şekilde geçerli saymaktadır. Act sınavı yılda 6 kez yapılan bir sınavdır. Bu düzenli sınavların dışında ek sınavlar da gerçekleştirilmektedir.

 

Act Sınavı Nedir?

Lise sonrası Amerikan üniversitelerinde eğitim görmek isteyenlerin 5 bölümden oluşan bu sınavdan iyi puan alarak üniversitelere girebildikleri bir sınavdır. Act sınavı Amerika’da yapıldığı gibi dünyanın birçok ülkesinde ve noktasında yapılmaktadır. Act sınavı nedir, sorusunun cevabı da 5 bölümden oluşan sınavdan iyi bir puan olarak Amerikan üniversitelerine girmeyi sağlayan bir sınav şeklinde kısaca açıklanabilir.

Act Sınavı Kimlerin Başvurması İçindir?

act-sinavi-nedir-kimler-basvurabilir-act-sinavi-ucreti-nedir2

Act sınavı kimler başvurabilir sorusuna bakıldığında, lise eğitimini tamamlamış, sınav kaydını internet üzerinden yaptırmış, sınav ücretini ödemiş olanlar katılabilir. Amerika’da üniversite eğitimi görmek isteyen herkes başvuru yapılabilir.

Sınava başvuru için bir sınav giriş sayısı kısıtlaması yoktur. Yaş sınırı bulunmamaktadır. Sınav başvuruları,  sınavın resmi internet sitesi www.act.org adresinden yapılmaktadır. Sınav ücreti kredi kartı ya da farklı ödeme yöntemleri ile gerçekleştirilebilmektedir.

Act Nasıl Girilir?

-Sınav, Amerika merkezli olarak dünyanın birçok ülkesinde gerçekleştirilmektedir. Sınavın amacı, alınan puan doğrultusunda Amerikan üniversitelerinde eğitim için başvuru şansı elde etmektir.

-Sınav tek aşamadan ve 5 bölümden oluşmaktadır. İlk 4 bölümün puanlaması 1-36 arasıdır. 5.bölüm zorunlu bir bölüm olmamakla birlikte bazı üniversiteler bu bölümü de başvuru şartına koymaktadır. 5.bölüm kompozisyon yazmadır. Bu bölümün puanlaması 1-12 arasındadır. Act sınav puanları soruların doğru yapılma sayısı ile doğru orantılıdır.

– Sınavdan alınabilecek en yüksek puan 36’dır. En iyi üniversiteler 30 ve civarı puan alanları kabul etmektedir. Ancak 18-22 arası puan alanlar da çeşitli üniversitelere kayıt olabilmektedir. Princeton Üniversitesi’nin ortalama 33 puan ile kabul ettiği bilinmektedir.

-Act sınavı için yaş limiti bulunmamaktadır.

-Sınav sonuçları 3-8 hafta arasında açıklanmaktadır. Son bölüm olan kompozisyon yazma bölümü de eklenirse sınav açıklanma süresi 1-2 hafta daha uzayabilmektedir.

Act Sınavı Girebilecek Olanlar

act-sinavi-nedir-kimler-basvurabilir-act-sinavi-ucreti-nedir3

Act sınavı kimler girebilir sorusu önemlidir. Bu sınava girmenin çok fazla bir şartı yoktur. Sınav kaydını internet sitesinde belirtilen tarihlerde yapanlar, sınav ücretini ödeyenler, lise eğitimini tamamlayanlar bu sınava rahatlıkla girebilirler. Türkiye’de resmi olarak şu an 2 noktada sınav gerçekleştirilmektedir.

Act Sınav Ücreti Ne Kadardır?

ACT Ne Demek, ACT Sınavı Nedir? (12 Maddede ACT Nasıl Girilir? )

Act sınav ücreti standart bir yapıya sahiptir. Kompozisyon yazma bölümü olan 5.bölüme girilmeyecekse ödenmesi gereken tutar 42,50 Amerikan Dolarıdır. 5.bölüme de girilecekse sınav ücreti 58,50 Amerikan Doları olmaktadır. Ayrıca ek hizmetler sonucunda da sınav ücretine ilave ücretler eklenebilmektedir.

Amerika dışından sınava girecek olan öğrenciler fazladan 51 Amerikan Doları ödemek zorundadırlar. Sınav ücretleri ile ilgili de ayrıntılı ve güncel bilgiler, sınavın resmi web sitesi olan www.act.org internet sitesinde bulunmaktadır.

[geo-post id=”15015″ label=”Neden Yurtdışı Eğitim?”]

Act Sınav Tarihleri

Act sınav tarihleri, yılda 6 kere olmaktadır. Bunun dışında ilave sınavlar da yapılmaktadır.  Sınav süreleri düzenli olarak takip edilmelidir aksi halde dönem kayıpları ortaya çıkabileceği gibi geç başvuru yapılması sonucunda da ilave ücret ödenmesi gündeme gelebilir. Açıklanan tarihlere göre ACT sınav başvurusu yapılabilmektedir. Güncel sınav tarihlerinin www.act.org adresinden takibi yapılabilmektedir.

Act Sınavı Yapılan Merkezler

Act sınav merkezleri, her ülkede bulunmaktadır. Öğrenciler yaşadıkları ülkede kolaylıkla girebilmektedirler. Türkiye’de act sınav yerleri, Bursa ve İzmir olmak üzere 2 yer olarak açıklanmıştır. Meslek liselerinde, normal liselerde ya da üniversitelerde yapılmaktadır. Türkiye act sınav yerleri şöyle açıklanmıştır:

Act Sınav Başvurusu

act-sinavi-nedir-kimler-basvurabilir-act-sinavi-ucreti-nedir7

Act sınav başvurusu, internet üzerinden sınavın resmi web sitesi olan www.act.org üzerinden gerçekleştirilmektedir. Başvuru sırasında lise eğitimine ait bilgilere ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca vesikalık benzeri bir fotoğrafın da başvuru yapılan bilgisayarda bulunması yararlı olacaktır.

[geo_alert style=”2″ color=”primary” ]Ders Çalışmak İstemeyen Çocuğa Nasıl Davranılmalı?[/geo_alert]

Act sınavı için ilk kayıt internetten yapılmaktadır. Sonraki kayıtlar telefon aracılığı ile de gerçekleştirilebilmektedir.  Sınav kaydı yaklaşık 40 dakika sürmektedir. Sınavlara eğitim dönemleri öncesinde en az 2 aylık bir süre kala başvuru yapılması öğrencinin yararına olacaktır.

Act Sınav Bölümleri

act-sinavi-nedir-kimler-basvurabilir-act-sinavi-ucreti-nedir8

Act sınav bölümleri, tek sınavda yer alan 5 bölümün açıklaması ile ifade edilebilir. Sınavın ilk bölümü, İngilizce bilgisinin sınandığı İngilizce bölümüdür. Sınavın ikinci bölümü, Matematik bölümüdür. Üçüncü bölüm Okuma, dördüncü bölüm Fen Bilgisi bölümüdür. Beşinci bölüm zorunlu olmayan ancak bazı prestijli üniversitelerin şart koştuğu Yazma bölümüdür.

1-İngilizce Bölümü,

2-Matematik Bölümü,

3-Okuma Bölümü,

4-Fen Bilgisi Bölümü,

5-Yazma Bölümü.

Sınavın ilk 4 bölümü 1-36 arası puanlamaya tabidir. 5.bölüm 1-12 arası puanlamayla değerlendirilmektedir.  4 bölümün ortalaması alınarak sonuç puan ortaya çıkmaktadır.  Bölümlerin soru sayıları ise şöyledir:

1-İngilizce Bölümü: 75 soru,

2-Matematik Bölümü: 60 soru,

3-Okuma Bölümü: 40 soru,

4- Fen Bilgisi Bölümü: 40 soru.

[geo_alert style=”2″ color=”primary” ]Verimli Ders Çalışma Teknikleri ile Başarıyı Yakalayabilirsiniz! (7 En Etkili Ders Çalışma Yöntemleri)[/geo_alert]

İngilizce Bölümü

Öğrencinin İngilizce yeterliliği bu bölümde sınanmaktadır. Cümle yapısı, noktalama işaretleri, tonlama, ahenk vb. yapıların bilinirliği ölçülür. Sınav süresi 45 dakikadır. Soru sayısı 75’tir.

Matematik Bölümü

Klasik matematik bilgisinin sınandığı bölümdür. Soru sayısı 60’tır. Sınav süresi 60 dakikadır. Standart matematik kurallarının iyi bilinmesi öğrenciye kolaylık sağlayacaktır. Matematik sorularında hızlı olmak tüm soruları görebilmek adına kolaylık sağlayacaktır.

Okuma Bölümü

40 tane okuma sorusu vardır. Süre 35 dakikadır ve bu bölüme sınav öncesinde iyi hazırlanılmalıdır. Bolca gazete, dergi, makale okumaları yapılarak okuma yeterliliği geliştirilmelidir. Kelime bilgisi bu bölüm için önemlidir.

Fen Bilgisi Bölümü

Bölümün süresi 35 dakikadır. Sınav soru sayısı 40’tır. Bölümde; fizik, kimya, biyoloji, uzay bilimleri soruları yer almaktadır. 7 ayrı paragraf vardır ve bu paragraflara yönelik sorular sorulmaktadır.

Yazma Bölümü

Bölüm, öğrencinin yazma yeteneğini ölçmektedir. Bir deneme konusu verilmektedir ve klasik sınav yöntemi uygulanmaktadır. Sınav 1-12 arası puanlamaya tabidir.

Act Sınav Puanları

act-sinavi-nedir-kimler-basvurabilir-act-sinavi-ucreti-nedir9

Act sınav puanı, dört bölüm üzerinden hesaplanmaktadır. İlk dört bölümün her biri 1-36 arası puana tabidir. Dört bölümün ortalaması sonucunda da nihai puan belirlenmektedir. Son bölüm olan yazma bölümü act sınav puanına etki etmemektedir. Bu bölüm 1-12 arası puanlamaya tabidir.

Act Sınav Sonucu Geçerlilik Süresi

act-sinavi-nedir-kimler-basvurabilir-act-sinavi-ucreti-nedir10

Act sınav sonucu geçerlilik süresi,  5 yıldır. 5 yıl boyunca tüm Amerikan üniversitelerine act puanı ile başvuru yapılabilmektedir.  Act geçerlilik süresi, tüm Amerikan üniversiteleri için aynıdır.

Act Sınavı ile Girilebilecek Üniversiteler

act-sinavi-nedir-kimler-basvurabilir-act-sinavi-ucreti-nedir11

Act sınavı ile girilebilecek üniversiteler, Amerika için tüm üniversiteler olurken Amerika dışında 225 farklı üniversite şeklindedir. Bu üniversitelere Act sınav sonucu ile başvurulabilmektedir.

Act Sınavı İçin Nasıl Hazırlanılmalı?

act-sinavi-nedir-kimler-basvurabilir-act-sinavi-ucreti-nedir12

Act sınavı hazırlık süreci, ciddiye alınması gereken bir süreçtir. Bu süreçte hazırlık kurslarına gidilebileceği gibi internet üzerinden de sınav örnekleri çözülebilir. ACT Sınavına hazırlık kursları Türkiye’de faaliyet göstermektedir.

ACT Sınavı Hakkında Sık Sorulanlar

act-sinavi-nedir-kimler-basvurabilir-act-sinavi-ucreti-nedir1

ACT sınavı hakkında tüm detayları ile size bilgi verdikten sonra bu konuda en sık sorulan sorular ve yanıtları nelermiş kısaca bakalım.

ACT sınavı kaç TL?

ACT sınavı yabancı uyruklu bir sınav olduğundan ödemeler USD para birimi ile gerçekleştirilir. 100 dolar şeklinde olan ücret kur fiyatı ile değişiklik göstermekle birlikte 8,5 TL kur ile 850 TL’ye denk şekildedir. Aynı anda SAT sınavına veya TOEFL sınavına girecekler için diğer sınav ücretlerinin eklenmesiyle bu ücret artar.

ACT sınavı ne işe yarar?

ACT sınavı Amerika’daki üniversitelerde ve Amerika dışındaki diğer ülkelere ait üniversitelerde okumak isteyen bireylerin girdiği bir sınavdır. Türkiye’deki Yükseköğretim Kurumlarına Geçiş Sınavına benzer niteliktedir. Öğrenciler aldığı puanlar ile ACT sınavıyla kabul eden üniversiteler içinden istediklerine başvuru yapabilir.

ACT TOEFL ve SAT sınavları nedir?

ACT Amerika’daki üniversitelerde okumak için girilen matematik bilgisini ölçen İngilizce bir sınavdır. SAT sınavı ise ACT gibi sınavın bir parçası olup İngilizce okuma ve anlama yeteneklerini ölçer. SAT sınavı içerisinde de matematik vardır ancak temel bilgi soruları olduğundan kolay olarak nitelendirilir. TOEFL sınavı ise direk İngilizce seviyesinin ölçülmesine yöneliktir. Amerika’daki üniversitelere kayıt olmak için İngilizce barajını geçmek gerekir.

ACT nasıl girilir?

ACT sınavına girmek için kişinin internet üzerinden başvuru yapması ve bu sırada da ücret ödemesi gerekir. ACT sınavına eylül haziran ayları arasında girilebilir. Bu dönemde 6 sınav yapılır ve birden fazla sınava katılmak mümkündür.

ACT TOEFL ve SAT sınav dereceleri nedir?

SAT sınavı 1600, ACT ise 36 puan üzerinden değerlendirilmekte. Alınması gereken minimum puan 400 dür.

ACT sınavı kaç dolar?

ACT sınavı ücreti kompozisyon bölümü olup olmamasına göre değişkenlik gösterir. ACT sınavı kompozisyon olmadan 48, kompozisyon dahil 58 dolardır. Dışarı ülkelerden katılan öğrencilerin ek 51 dolar daha ödemeleri gerekir.

ACT ne demek?

ACT açılımı “American Collage Testing” olarak geçer. Yükseköğretime geçiş sınavıdır.

ACT sınavı hangi üniversitelerde var?

ACT Harvard, MIT, Stanford, Columbia, Yale gibi üniversitelere girişte gereklidir. Bunun yanı sıra ACT sınavı Amerika’daki tüm okullara başvuru yapılabilir. Kanada Avustralya İngiltere gibi ülkelerdeki üniversiteler de girişte ACT sınavı isteyebilir. ACT ve SAT sınavları her ne kadar önemli olsalar da aldığınız puan üniversiteye girmenizin garantisi değildir.

ACT sınavına kimler girebilir?


ACT sınavına yurt dışında üniversite eğitimi almak isteyen herkes girebilir.

ACT ve SAT sınavına ne zaman girilir?

Öğrenciler ACT ve SAT sınavlarına lise son sınıfta veya 11. Sınıfta girmektedirler. 11. Sınıfta girenler deneyim kazanmak ve soruları görmek isteyen öğrencilerdir. Genel olarak lise eğitimi tamamlandığında girmek tercih edilir. Lise eğitimi bittiğinde tüm konular da öğrenildiğinden öğrenciler sorulara ve konulara daha hâkim şekilde sınava girer.

ACT kaç saat?

ACT sınavı süresi de kompozisyon olup olmamasına bağlı olarak değişkenlik gösterir. ACT sınavı kompozisyon dahil olmadığı taktirde 2 saat 55 dakika sürer. Kompozisyon dahil sınava girecek öğrenciler için ise bu süre yaklaşık olarak 3 saat 35 dakikadır.

SAT mı zor ACT mi?

Zorluk açısından çok fark olmayan iki sınav türüdür. Tek fark SAT’ın yoruma ve okumaya dayalı sözel bir sınav olması ve içerisinde matematik temel bilgisi olan sorular barındırmasıdır. ACT sınavı ise kısa ama direk bilgi gereken sayısal sorulardır. Türkiye’deki sayısal ve eşit ağırlık sınavları gibi düşünülebilir.

ACT sınav soruları nasıl?

ACT sınavı soruları içerisinde farklı kategoriden sorular bulunur. Sınav puanı İngilizce, Matematik, Okuma, Fen Bilimleri, Seçmeli Yazma gibi alanlara bölünür.

ACT ve SAT sınavları ile Türkiye’de alım yapan üniversiteler nelerdir?

İTÜ, ODTÜ, Yıldız Teknik, Boğaziçi, Koç ve Sabancı üniversitelerin dışardan SAT sınavı ile girmek mümkün.

Related Posts

DIY Solar Power System Installation Guide

Harnessing solar power for your home is not only eco-friendly but also a cost-effective way to generate electricity. In this comprehensive guide, we’ll walk you through the…

DIY Poly Gel Nails Step-by-Step Guide

Poly gel nails have become a popular choice for those looking to achieve salon-quality nails from the comfort of their own homes. This step-by-step guide will walk…

DIY Old Jeans Makeover Ideas

In the world of fashion, it’s no secret that jeans are a timeless classic. They’re comfortable, versatile, and go well with just about any outfit. However, as…

DIY Kitchen Countertop Installation Guide

Are you ready to give your kitchen a fresh and personal touch? DIY kitchen countertop installation can be a rewarding and cost-effective project. In this comprehensive guide,…

How to Install Tires DIY

Installing tires on your vehicle can seem like a daunting task, but with the right tools and a step-by-step approach, you can do it yourself and save…

How to DIY Inground Pool Installation

Are you dreaming of having your very own inground pool right in your backyard? It’s a fantastic idea to create a personal oasis where you can relax…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *