2020 Yılı Trafik Cezaları Ne Kadar Olacak

Hazine ve Maliye Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından verilen karara göre 2020 yılı trafik cezaları yeniden düzenlenecek. 01.01.2020 Tarihinden itibaren geçerli olması beklenen trafik cezaları yayımlandı. Yenilenen trafik cezaları ne kadar, sürücüleri ne kadarlık bir değişiklik bekliyor.

2020 Yılı trafik cezaları için en düşük ücret olan 104 TL’lik ceza, yolcu taşıma kapasitesinin üzerinde yolcu taşıması yapan sürücülere kesilecek. Özellikle binek araçlarda büyük tehlikeler oluşturabilecek bu duruma bir dur diyebilmek için bu şekilde bir ceza düzenlemesine gidilmiş. Düzenleme sadece en düşük ceza ile de sınırlı değil. 2020 Yılı için yeniden düzenlenen cezaların en yükseği 32 Bin 719 TL ile araç Muayenesini 5. Kez geçiren işletme araçları için.

İlginizi Çekebilir: Türk Lirasının Değerli Olduğu Slav Ülkesi: Ukrayna

Listede bulunan tüm cezaların 15 gün erken ödenmesi karşılığında %20 indirim uygulanacağı da bildirildi. Normal şartlarda da o şekilde olan indirim oranlarında her hangi bir değişiklik bulunmuyor. Değişiklik yapılacak mı yapılmayacak mı henüz bilinmiyor ancak gidişata göre bakılırsa her hangi bir değişiklik olmayacak.

2020 Yılı Trafik Cezaları

2020 Yılı Trafik Cezaları

Sürüş hayatı boyunca ilk kez alkollü bir şekilde yakalanan, şeritleri gereksiz şekilde değiştiren, ters istikamette giden ve diğer sürücüleri tehlikeye sokacak şekilde kullanım sağlayan sürücüler için ceza Bin 228 TL Şeklinde. 15 Gün erken ödendiği takdirde %20 indirimden yararlanabilecekler.

Son zamanlarda artan korsan taşımacılar için de cezai işlemlerde değişiklikler söz konusu. Korsan olarak yolcu taşıyan sürücülere Bin 228 TL ila 2 Bin 473 TL cezai işlem uygulanacak. Alkollü şekilde araç kullanan kişiler ikinci kez yakalandıkları takdirde Bin 539TL, ikinci defa yakalandıklarında ise 2Bin 473TL Cezai işleme tabi tutulacak.

Trafikte tescili bulunan, ancak araçlarını plakasız şekilde kullanan sürücülere ise 2Bin 81TL Cezai işlem uygulanacak.

Trafik Cezalarının Kapsam Alanı

Trafik Cezalarının Kapsam Alanı

Yenilenen ceza sistemi sadece sürücüleri etkilemiyor. Ceza sisteminden yayalarda etkileniyor ve yenilenen fiyat üzerinden yargılanıyor.

Kask,  Koruma gözlüğü gibi temel ekipmanları takmayan. Aracından dışarı çöp atan, Trafik ışık ve temel kurallarına uymayan yayalar, yüksek ses ile müzik dinleyen, park ve duraklama kurallarına uymayan, ışık ve dönüş kurallarına uymayan kişilere ise 132TL cezai işlem uygulanacak.

Engelliler için özel ayrılmış alanlara araç park edenlere ise 264TL değerinde Cezai işlem uygulanacak. Kırmızı ışık, şerit ihlali, araç sürerken telefon kullanma, araç muayenesini yaptırmamak ve motorsuz taşıt olan bisiklet kurallarına uymayan sürücülere ise 288TL cezai işlem uygulanacak.

Süresi dolan ya da Yurt dışına ait olan ehliyet ile araç kullanan kişilere 498TL, Yetkisiz taşımacılık yapan kişilerden hizmet alanlara ise 409TL cezai işlem uygulanacak. Ağırlık bakımından yüksek, yolda tehlikeler oluşturabilecek cinsten yük taşıyanlara ise eğer gereken izin alınmamışsa 557TL Ceza kesilecek.

Radarların bulunduğu alanı tespit eden ve diğer sürücülere haber veren sistemleri geliştirenlere 3Bin 728 TL cezai işlem uygulanacak. Sahte ya da başka bir araca ait plakayı kendi aracında kullanan ve bu şekilde yola çıkan sürücülere 6 bin 129, Cadde, Sokak gibi alanlarda Drift yapan kişilere ise 6Bin 141TL ceza kesilecek.

2020 Yılında yürürlüğe girecek olan yeni cezai işlemler bu şekilde. Yeni yılda ve daha sonrasında cezalardan nasibinizi almamak ve can sağlığınızı korumak için belirlenen trafik kurallarına uymalısınız. Gideceğiniz yere 5 dk. erken ya da geç gitmeniz pek de bir şeyi değiştirmez. Kurallara uyuyun, hayata bağlanmayı seçin.

Related Posts

DIY Solar Power System Installation Guide

Harnessing solar power for your home is not only eco-friendly but also a cost-effective way to generate electricity. In this comprehensive guide, we’ll walk you through the…

DIY Poly Gel Nails Step-by-Step Guide

Poly gel nails have become a popular choice for those looking to achieve salon-quality nails from the comfort of their own homes. This step-by-step guide will walk…

DIY Old Jeans Makeover Ideas

In the world of fashion, it’s no secret that jeans are a timeless classic. They’re comfortable, versatile, and go well with just about any outfit. However, as…

DIY Kitchen Countertop Installation Guide

Are you ready to give your kitchen a fresh and personal touch? DIY kitchen countertop installation can be a rewarding and cost-effective project. In this comprehensive guide,…

How to Install Tires DIY

Installing tires on your vehicle can seem like a daunting task, but with the right tools and a step-by-step approach, you can do it yourself and save…

How to DIY Inground Pool Installation

Are you dreaming of having your very own inground pool right in your backyard? It’s a fantastic idea to create a personal oasis where you can relax…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *