10 Adımda İlginç Japon Kültürü Özellikleri

Gelişmiş eknomileri, eğitim sistemleri ve iş imkanları ile gözde ülkelerden olan Japonya aynı zamanda Japon kültürü ile dünyada adından sıkça bahsettirmektedir. Diğer ülkelerle iç içe olsalar bile Japonlar kültürlerine ve kültürel miraslarına son derece bağlıdır. Japonya’ya gittiğinizde bir yandan parlak ışıklarıyla kentleri ve bu kentlerde geleneksel kıyafetleriyle dans eden ya da tören yapan insanları görebilirsiniz.

Japonya’ya Gitmeden Önce Bilinmesi Gereken 10 Japon Kültürü

fikirsiz-10-adimda-ilginc-japon-kulturu-ozellikleri

Bir ülkeye gitmeden önce gittiğiniz ülkenin adetlerini, kültürlerini bilmek her zaman sizlere yardımcı olacaktır. Japonya eğitim görmek, çalışmak ya da turistik geziler için popüler bir seçenektir.  Bundan dolayı Japonya’ya gitmeden önce Japon kültürü hakkında ne kadar çok şey bilirseniz orada geçireceğiniz zaman o kadar kaliteli geçer. Bizim kültürümüzle benzerlikleri olduğundan dolayı Japon kültürüne adapte olmanız çok daha kolay olacaktır.

1.      Ayakkabılarınızı Çıkarmak Zorundasınız

fikirsiz-10-adimda-ilginc-japon-kulturu-ozellikleri

Bu Japon kültürü bizim kültürümüze oldukça benzemektedir. Bizler nasıl eve girerken ayakkabılarımızı eve girmeden çıkarıyorsak aynı durum Japon kültüründe de var. Japonlar evlere ayakkabılarını çıkararak girerler. Eğer ayakkabınızı çıkarmadan eve girerseniz bu büyük saygısızlık olarak görülür. Evlerin dışında Japonlar okulu, tapınağa ya da işyerlerine girerken de ayakkabılarını çıkarırlar.

2.      Selamlaşma Yöntemleri Ojigi

fikirsiz-10-adimda-ilginc-japon-kulturu-ozellikleri

Selamlaşma şekilleri batı ülkelerinden oldukça farklıdır. Japonya’da insanlar birbirlerini selamlerken el sıkışmak yerine eğilerek selam verirler. Bu selamlaşma tekniğine ojigi denir. Ojigi selamında kişiler karşılarında bulunan kişiye göre hafif bir baş eğmesinden 90 dereceye kadar eğilebilirler. Eğer karşınızdaki kişi sizden üst seviyedeyse eğilme açınız ve süreniz doğru orantılı olarak artar. Oiji selamı özür dileme, teşekkür etme, vedalaşma gibi durumlarda kullanılan bir görgü kuralı olarak bilinir.

3.      Yürürken Yemek Yememelisiniz

fikirsiz-10-adimda-ilginc-japon-kulturu-ozellikleri

Bir yerden bir yere yetişmeye çalışırken yolda yemek yemek bizler için oldukça olağan bir durumdur. Fakat bu durum Japonlar tarafından çok kaba bir hareket olarak görünmektedir. Günümüzde çok sert karşılamasalar bile bu durumu düşük sınıf bir davranış olarak görmekteler.

4.      Bonsai Oldukça Önemli Bir Bitki

fikirsiz-10-adimda-ilginc-japon-kulturu-ozellikleri

Bonsai Japonlar için oldukça estetik ve güzel bir bitki olarak görülür. Bundan dolayı sanat alanında oldukça kullanılmaktadır. Bunun yanında Japonlar bonsainin insaların hayal gücünü geliştirdiğini düşünüyorlar. Bütün bunlar bonsainin sanat alanında sevilmesinin ve kullanılmasının nedeni olabilir.

5.      Farklı Bir Güzellik Anlayışı Ohaguro

fikirsiz-10-adimda-ilginc-japon-kulturu-ozellikleri

Evli kadınlar ya da geyşalar daha güzel olduklarını düşündükleri için balmumu ve mürekkeple hazırladıkları karışımı dişlerine sürüyorlar. Güzelliğin yanı sıra bu karışımın ve uygulama yönteminin ağız ve diş sağlığı için iyi olduğunu düşünüyorlar. Fakat bu Japon kültürü 19.yüzyılın sonlarına doğru batı ülkeleriyle yakınlaşmaya engel olmaması için yasaklandı.

6.      Noel Bir Bayram Değil Bir Kutlama

fikirsiz-10-adimda-ilginc-japon-kulturu-ozellikleri

Japonlar tek bir dine inanmıyorlar yani Japonya’da inanılan birden çok din var. Budizm ve Şintoizm bu dinler arasında en yaygın olanlardır. Hristiyanlık ise nüfusun sadece %2’lik kısmı tarafından benimseniyor. Bundan dolayı Noel Japonya’da yenilik ve yeni bir yıla girmek olarak kutlanıyor. Noel zamanı aileleri birlikte yemek yiyorlar ya da birbirlerine hediye alıyorlar. Bu konuda Japonların Türklere benzediklerini söyleyebiliriz.

7.      Yaygın Bir Hediye Kültürü Omiyage

fikirsiz-10-adimda-ilginc-japon-kulturu-ozellikleri

Bizler bir yere gittiğimiz zaman yakınlarımıza gittiğimiz yere özgü bir yiyecek ya da eşya hediye alırız. Japon kültürü Omiyage adından bizim bu kültürümüze benzer bir kültüre sahiptir. Omiyage Japonca bir terimdir ve bu terimin anlamı hediyelik eşya anlamına gelmektedir. Ancak bu kelime hediyeden çok bölgelerin özel yiyeceklerini temsil etmektedir. Bu kültürde Japonşlar yiyecekleri renkli ve parlak kutulara koyup yakınlarına hediye ediyor.

8.      Geleneksel Kıyafetleri Kimono

fikirsiz-10-adimda-ilginc-japon-kulturu-ozellikleri

Kimonolar Japonlar için çok önemlidir ve kimonolarına hiçbir zarar gelmemesi çok uğraşırlar. Kimonolar annelerden kızlarına, babalardan oğullarına geçerler.

fikirsiz-10-adimda-ilginc-japon-kulturu-ozellikleri

Kimono bayramlarda, tapınak ziyaretlerinde, ölüm törenleri ya da yeni yıl kutlaması gibi özel günlerde giyilir. Geleneksel kimonolar tek parça ipek kumaştan üretildikleri için çok değerlidir.

9.      Chopstick Kullanımının Farklı Anlamları Var

fikirsiz-10-adimda-ilginc-japon-kulturu-ozellikleri

Japon kültürü yemek yeme araçları olarak diğer ülkelerden oldukça farklıdır. Bizler yemek yerken kaşık, çatal ve bıçak kullanırken Japonlar chopstick adı verilen çubuklar kullanmaktadır.

fikirsiz-10-adimda-ilginc-japon-kulturu-ozellikleri

Chopsitick kullanımı farklı anlamlara gelmektedir. Örneğin bir cenazede olmadığınız sürece chopsticklerinizi tabağınızın içinde bırakmamalısınız.

10.  Sevilen Bir Lezzet At Eti

fikirsiz-10-adimda-ilginc-japon-kulturu-ozellikleri

Bizler için kulağa çok çekici gelmese bile at eti 16.yüzyıldan beri Japonlar tarafından sıkça tüketilen bir ettir. Özellikle restorantlarda tütsülenmeden ya da asitte pişirilmeden basashi ismiyle servis edilmektedir. Bu eti yerken Japonlar etin yanında tatlı bir sos ve rendelenmiş zencefil yemeyi tercih etmektedir.

Related Posts

DIY Solar Power System Installation Guide

Harnessing solar power for your home is not only eco-friendly but also a cost-effective way to generate electricity. In this comprehensive guide, we’ll walk you through the…

DIY Poly Gel Nails Step-by-Step Guide

Poly gel nails have become a popular choice for those looking to achieve salon-quality nails from the comfort of their own homes. This step-by-step guide will walk…

DIY Old Jeans Makeover Ideas

In the world of fashion, it’s no secret that jeans are a timeless classic. They’re comfortable, versatile, and go well with just about any outfit. However, as…

DIY Kitchen Countertop Installation Guide

Are you ready to give your kitchen a fresh and personal touch? DIY kitchen countertop installation can be a rewarding and cost-effective project. In this comprehensive guide,…

How to Install Tires DIY

Installing tires on your vehicle can seem like a daunting task, but with the right tools and a step-by-step approach, you can do it yourself and save…

How to DIY Inground Pool Installation

Are you dreaming of having your very own inground pool right in your backyard? It’s a fantastic idea to create a personal oasis where you can relax…

This Post Has One Comment

  1. Japon kültürü hep ilgimi çekmiştir. Planlarım içerisinde Japonyaya gitmek var. Bu konuda çeşitli araştırmalar yapıyorum ve bu yazıya denk geldim. Güzel bilgiler verilmiş teşekkür ederim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *